Engelliler, hakları için yürüdü

 • Haber Saati : 03 Aralık 2018, Pazartesi 20:48:13 - 8 Ay önce eklendi.
İzmir'de, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde bir araya gelen engelliler, hakları için farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi.

  İzmir’de faaliyet gösteren engelli derneklerini tek çatı altında toplayan Engelli Dernekleri Birliği üyeleri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli hakları konusunda farkındalık oluşturmak için yürüdü.

  Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen engelliler ve aileleri, yaşadıkları sorunların yıllardır çözüme kavuşturulmamasına tepki gösterdi. Ellerinde, “Engelli istihdamı arttırılsın”, “Fark et, kabul et, bizimle yürü”, “Herkes için engelsiz bir dünya” dövizleri taşıyan grup, İzmir Büyükşehir Belediye binasına kadar yürüdü. Yürüyüşe katılanlar arasında CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter de yer aldı. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasını okuyan Gülgün Yorgancılar, engellilerin yaşadığı sorunların insan hakları bağlamında değil, sadaka kültürüyle çözülmeye çalışılmasını kınadıklarını dile getirerek, “Biz tüm engelliler ve aileleri olarak hiçbir ayrımcılığa uğramadan, insan onuruna yaraşır, eşit yurttaşlık temelinde adil bir yaşam istiyoruz” dedi.

  VERİLEN SÖZLER TUTULMUYOR

  Basın açıklamasını okuyan bedensel engelli Gülgün Yorgancılar, her geçen gün haklarının ellerinden alındığını belirterek, “Sosyal devlet olmanın görev ve sorumluluklarını hatırlatmak ve merkezi idare ve yerel yönetimlerin verdikleri ve tutmadıkları sözleri kamuoyuyla paylaşmak için buradayız. Engelliler yasasının yürürlüğe girmesinden bu yana 13 yıl geçmesine rağmen, yasanın gerekleri tam olarak yerine getirilmediği için buradayız.  Denetim ve yaptırımlar yeterince uygulanmadığı, yüzlerce kamu binasına erişemediğimiz için buradayız. Kentler, açık alanlar, konutlar ve toplu taşıma araçları planlanırken engelliler yok sayıldığı; haklara, hizmetlere, ortak kullanılan mekanlara, bilgiye, iletişime, adalete erişemediğimiz için buradayız. Seçme ve seçilme hakkımızı kullanırken engellerle karşılaştığımız, toplumsal yaşama etkin hak ve sorumluluklarda, eşit bireyler olarak katılamadığımız için buradayız” diye konuştu.

  ADİL YAŞAM TALEBİ

  Taraf olduğumuz Birleşmiş Milletler Engelli Hakları sözleşmesi ve yasalarla tanınan haklarımız keyfi düzenleme ve uygulamalarla geri alınmaktadır. 2022 engelli maaşı ve evde bakım ücretinde hane halkı geliri değil engelli bireyin geliri baz alınarak, yaşadığımız haksızlıklara son verilmelidir. Çeşitli engel gruplarının kullanmak zorunda olduğu tıbbi cihazlar, medikal malzemelerdeki katkı payları kaldırılmaldır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan ya da çok cüzi bir miktarı karşılanan, engelliler için olmazsa olmaz tıbbi cihaz ve tekerlekli sandalye, ortez, protez, beyaz baston gibi araçların ücretsiz olarak karşılanması gerekmektedir. Engelliğin önlenmesi için etkin tıbbi ve sosyal tedbirler alınmalıdır. Eğitimi engellenmiş, sokağa çıkması imkansız hale getirilmiş, iş bulamamış, toplum tarafından dışlanmış engellilerin, bütün bu sorunları, insan hakları bağlamında değil de sadaka kültürüyle çözülmeye çalışılmasını kınıyoruz. Biz tüm engelliler ve aileleri olarak hiçbir ayrımcılığa uğramadan, insan onuruna yaraşır, eşit yurttaşlık temelinde adil bir yaşam istiyoruz” açıklamasında bulundu.


Bu Haberin Manseti :

Engelliler, hakları için yürüdü
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim