ESHOT’ta kriz kapıda

 • Haber Saati : 01 Temmuz 2019, Pazartesi 10:34:26 - 4 Ay önce eklendi.
Toplu ulaşımda kullanılan İzmirim Kart’ın hizmet süresi 7 Eylül’de sona eriyor. ESHOT’un 2.5 aydır ihale şartnamesini hazırlayamaması ulaşımda yaşanabilecek krizin sinyalini verdi

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ESHOT'un toplu ulaşımda kullanılan akıllı sistemin ihale şartnamesini henüz hazırlayamaması 4 yıl önce yaşanan krizi akıllara getirdi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi 1999 yılında kağıt bilet uygulamasını sonlandırarak kent içi toplu ulaşım araçlarında akıllı ücret sistemini devreye soktu. Önce otobüslerde başlayan uygulama zaman içinde metro, vapur, tramvay, İZBAN'a binişlerde de kullanılmaya başlandı. 2015 yılında mevcut sistemi işleten Kent Kart firmasının hizmet süresi sona ereceği için ESHOT Genel Müdürlüğü, yeniden ihaleye çıktı. Bu sefer 44 aylık süreyi kapsayan ihaleyi Cartek Firması (İzmirim Kart) aldı.

  Fakat sistem ihaleyi alan firma tarafından öngörülen sürede çalıştırılamayınca toplu ulaşım araçlarına binişlerde validatörler manyetik kartları okumadı. Sıkıntı bununla da sınırlı kalmadı. Vatandaş, bakiyesi biten manyetik kartına sistemdeki sorunlar nedeniyle yeni yükleme yapamadı. Sistemdeki sorunlar çözülemeyince Büyükşehir, toplu ulaşımın durmaması adına otobüs, metro, vapur, İZBAN gibi toplu ulaşım araçlarında para almadan taşıma yaptı. Bu durum İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin milyonlarca lira kamu zararına uğramasına neden oldu. Büyükşehir Belediyesi, krizi aşmak için sistem normale dönene kadar 16 yıl önce terk ettiği kağıt bilet uygulamasına geri dönmek zorunda kaldı. O süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi yaşananlardan eski yüklenici Kent Kart firmasını, Kent Kart ise Büyükşehir ile yeni yükleniciyi sorumlu tuttu. Taraflar arasındaki anlaşmazlık yargıya taşındı.

  7 EYLÜL'DE BİTİYOR
  Bu arada ESHOT Genel Müdürlüğü, 7 Eylül'de sona erecek hizmet alımını kesintisiz olarak devam ettirebilmek ve yeni ihaleyi yapabilmek için 16 Nisan'da gerçekleştirilen oturumda Büyükşehir Meclisi'nden yetki aldı ancak geçen 2.5 ayda şartnameye bir türlü son şekli verilemedi. Dolayısı ile de ihale ilanı yayınlanamadı. ESHOT Genel Müdürlüğü'nün halen daha ihaleye çıkmamış olması kurumda büyük sıkıntı yarattı. Uzmanlar ESHOT Genel Müdürlüğü yetkililerini ellerini çabuk tutması konusunda uyardı. İhale ilanının bir an önce yayınlanmaması durumunda yeni bir sistem kriziyle karşı karşıya kalınabileceğini belirten yetkililer, "Aksi takdirde 8 Eylül'de yeni bir kriz kaçınılmaz olur" dedi. Yeni işletim hizmeti ihalesinin süresi, 8 Eylül tarihinde başlayacak. İhaleyi alan firma 36 ay süreyle akıllı ücret toplama sistemini işletecek. Yeni hizmet süresi ise 22 Ağustos 2022'de bitecek.

   


Bu Haberin Manseti :

ESHOT’ta kriz kapıda
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim