Gökçek, mübadelede kadının rolünü anlattı

 • Haber Saati : 24 Mart 2018, Cumartesi 21:00:51 - 3 Yıl önce eklendi.
“Mübadelede Kadın” konulu söyleşide Ah Mana Mu romanının yazarı Handan Gökçek konuk olarak ağırlandı.

  Buca Belediyesi Kent Konseyi’nin düzenlediği “Mübadelede Kadın” konulu söyleşiye katılan Ah Mana Mu romanın yazarı Handan Gökçek, “Mübadele döneminde kadının rolü çok önemli. Çünkü kadınlar ailelerini toparlamak, kocalarına, evlatlarına destek olmak zorundaydılar. Bu yüzden acılarını erteleyerek, yıllar sonra yaşamak zorunda kaldılar” dedi. 

  Gökçek, mübadelede kadının rolünü anlattı

  “Mübadelede Kadın” konulu söyleşide Ah Mana Mu romanının yazarı Handan Gökçek konuk yazar olarak ağırlandı.
  Buca Belediyesi Kent Konseyi’nin düzenlediği “Mübadelede Kadın” konulu söyleşiye katılan Ah Mana Mu romanın yazarı Handan Gökçek, “Mübadele döneminde kadının rolü çok önemli. Çünkü kadınlar ailelerini toparlamak, kocalarına, evlatlarına destek olmak zorundaydılar. Bu yüzden acılarını erteleyerek, yıllar sonra yaşamak zorunda kaldılar” dedi. 
  “Kadınların Ağlamaya Zamanı Olmadı"
  Handan Gökçek, 3’üncü kuşak mübadil olduğunu dile getirerek, büyükannesinin bir Rum kızı olduğunu ve Müslüman bir delikanlıyla evlenerek mübadele sırasında Türkiye’ye göç ettiğini anlattı. Gökçek, 10 yaşındayken büyükannesini kaybettiğini, o yaşa kadar Rumca ninni ve masallarla büyüdüğünü belirterek, “Ah Mana Mu kitabımı yazarak büyükanneme bir selam göndermek istedim” dedi. Romanını yazarken, mübadele konusunda kapsamlı bir araştırma yaptığını, bu sayede çok şey öğrendiğini ve çok fazla hikâyeyle karşılaştığını dile getiren Gökçek, şöyle konuştu: “Her iki yakada da göçe maruz kalanlar aynı kaderi paylaşmak zorunda kaldı. 2 milyon insan sadece evlerini değil, sosyal ilişkilerini, komşularını, ailelerini de yitirdi. Geride bıraktıkları için artık ölüydüler, bir daha görüşemediler çünkü. Bu dönemde kadının rolü çok önemli. Çünkü kadınlar ailelerini toparlamak, kocalarına, evlatlarına destek olmak zorundaydılar. Evleri topladılar, çocuklarını yola hazırladılar. ‘Ağlamaya zamanımız olmadı’ der mesela bir mübadil kadın... Bu yüzden acılarını erteleyerek, yıllar sonra yaşamak zorunda kaldılar.”

  Memleketlerine Hasret Gittiler

  Söyleşi sırasında büyükannesinin anılarını da paylaşan Gökçek, “Bazı sabahlar büyükannem, ‘Hava bu sabah memleket kokuyor’ derdi. Birinci kuşak mübadiller, ayrıldıkları memleketlerine hasret gittiler çünkü… Bir gün döneceklerini düşünüyorlardı, umutları vardı” diye konuştu. Mübadele sırasında Türkiye’den gelen Rumların, Yunanistan’daki Türk ailelerinin yanlarına yerleştirildiğini aynı yöntemin Türkiye’de de uygulandığını belirten Handan Gökçek, “Düşünün bir gün geliyorlar ve bu aile artık bu evde yaşayacak diyorlar. Ama kadınlar öyle iyi anlaşıyorlar ki aynı evi aynı odayı paylaşırken, birbirlerine destek oluyorlar” diye konuştu.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim