Güney Kıbrıs’ta Üçlü Zirve

 • Haber Saati : 29 Nisan 2015, Carşamba 17:14:40 - 6 Yıl önce eklendi.
Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasındaki üçlü zirvenin, Kahire Deklarasyonu'nun devamını teşkil eden "Lefkoşa Deklarasyonu"nun benimsenmesiyle tamamlandığı belirtildi.

  Üçlü zirve, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi'nin katılımıyla gerçekleştirildi. Üçlü zirvenin odağında enerji konularının bulunduğu belirtildi.
   
  Üç ülke liderinin ortak açıklaması çerçevesinde konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, doğal gazın bulunmasının, bölgedeki istikrar ve barışa katkı sağlayarak, bölgesel düzeyde, işbirliği için katalizör olması gerektiğini ifade etti. Kıbrıs sorunun da bugünkü zirvedeki gündemin bir bölümü olduğunu söyleyen Anastasiadis, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler konusunda bilgi verdiğini belirtti. "Yeni Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile birlikte, tüm gücüyle çalışma niyetini" de dile getiren Anastasiadis, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununa en kısa zamanda adil ve kalıcı bir çözüm sağlanmasına destek vermesi temennisini dile getirdi.
   
  ANASTASİADİS-EL SİSİ GÖRÜŞMESİ
   
  Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, üçlü zirve öncesinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi arasında gerçekleştirilen görüşmeyi "fevkalade" olarak nitelendirdi. Hristodulidis, görüşme konusunda yaptığı açıklamada iki ülke arasında, denizcilik, turizm, ekonomi ve enerji alanlarında kısa zaman içerisinde anlaşmalar imzalanacağını belirtti. Hristodulidis, Mısır'ın ayrıca Güney Kıbrıs'tan doğal gaz temin etmeye de ilgi duyduğunu söyledi.
   
  Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi'nin de katılımıyla Güney Kıbrıs'ta yapılan üçlü zirve sonunda, adadaki müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediklerini söyledi ve Mustafa Akıncı'nın Kıbrıs Türk liderliğine seçilmesini "dikkate değer" bir gelişme olarak nitelendirdi.
   
  ÇİPRAS: "AKINCI'NIN SEÇİLMESİ DİKKATE DEĞER BİR GELİŞME"
   
  Yunanistan başbakanı Çipras, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır'ın çalkantılı bir bölgede "güvenlik kapısını" teşkil ettiğini, işbirliğinin gerek üç ülke gerekse Doğu Akdeniz için yapıcı sonuçlanmasının mümkün olduğunu belirtti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi'nin de katılımıyla Güney Kıbrıs'ta yapılan üçlü zirve sonunda, adadaki müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediklerini söyledi ve Mustafa Akıncı'nın Kıbrıs Türk liderliğine seçilmesini "dikkate değer" bir gelişme olarak nitelendirdi.
   
  SİSİ: "PARLAK BİR GELECEK İÇİN İŞBİRLİĞİ"
   
  Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi de açıklamasında, değişmeyen tezlerinin "Kıbrıs halkının tüm toplumlarıyla, bağımsızlık ve egemenliğiyle birlikte bütünlüğü" olduğunu söyledi. El Sisi ayrıca, "barış, hoşgörü, istikrar ve sosyal adaletle halklarımız için parlak bir geleceği şekillendirme hedefiyle işbirliğini arzuluyoruz" ifadesini de kullandı.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim