İlçe kongre sürecinin kağıt üzerinde bir kazananı varsa o da Tuncay Özkan…

 • Haber Saati : 20 Ocak 2020, Pazartesi 09:56:04 - 12 Ay önce eklendi.
Gazeteci Sercan Avcı, CHP İzmir’de kongre maratonunun Z raporunu çıkardı...

  CHP İzmir’de olağan kongre sürecinde 30 ilçede kongre tamamlandı.

  2 YIL ÖNCEYE GÖRE BU KEZ 'YARIŞ' ÖNE ÇIKTI

  2 yıl önceki olağan kongre sürecinde 16 ilçede kongreye tek adayla gidilirken, 14 ilçede yarış yaşanmıştı. CHP İzmir İl Örgütü yeni süreçte sandıkta yarışmayı tercih etti. Bu kez 19 ilçede kongrede birden fazla aday çıktı. Sadece 11 ilçede tek adaylı seçim oldu.

  DEĞİŞİM DAMGASI

  2 yıl önceki kongrede seçilip, yeni süreçteki kongrede de ilçe başkanı olmayı başaran 6 isim var.  Urla’da Hakan Özbadur, Kınık’ta İsmail Yılmaz, Bergama’da Mehmet Ecevit Canbaz, Tire’de Hakan Şenoyar, Gaziemir’de Kasım Özkan ve Bayındır’da Behzat Aydilek. CHP İzmir’de 2 yılda 24 ilçede koltukta değişim yaşanmış oldu. Bunda özellikle araya yerel seçimin girmesi ve adaylık istifalarının yaşanması en büyük etken oldu.

  KADIN BAŞKAN ARTIŞI

  2 yıl önceki olağan kongre sürecinde 2 kadın ilçe başkanı (Balçova-Selçuk) seçilirken, bu kez 6 kadın ilçe başkanı (Balçova, Aliağa, Seferihisar, Buca, Bayraklı, Menderes) seçildi.

  DİKKAT ÇEKEN GERİ DÖNÜŞLER

  Kongre sürecine geri dönüşler de damga vurdu. Bornova’da Ertürk Çapın 10 yıl sonra, Aliağa’da Özlem Şan Oğuzhan 7 yıl sonra yeniden ilçe başkanı seçildi. Her iki ismin bu zaman zarfında siyasette yaşadıkları sıkıntılar seçilmelerini daha da önemli kıldı.

  ÜST ÜSTE 3 KEZ KAZANAN TEK İSİM

  CHP İzmir’de hakkı teslim edilmesi gereken bir isim de Tire’de Hakan Şenoyar… CHP’nin yerel seçimlerde aday çıkarmayıp İYİ Parti’ye destek verdiği ilçede Şenoyar ‘başkan adayı’ olamadı ama üst üste 3. ilçe kongresini kazandı.Şenoyar seçilen 30 başkan arasında bu unvanı taşıyacak tek isim olacak. Şenoayar’ın üç kongrede de karşısına rakip çıktı.

  LİSTEDE KAYBETTİRİLEN BELEDİYE BAŞKANI YOK

  Bu sürecin en dikkat çeken detayı, örgütün belediye başkanlarını yarıştırmaması oldu. Çoğu yerde taraf olsalar da belediye başkanları tüm listelere yazıldı. Böylece bir listede yer alıp  ‘il delegesi’ seçilemeyen belediye başkanı olmadı.

  Kongrede bir aday lehine taraf olan ve desteklediği aday kaybeden üç belediye başkanı var. Biri Bayraklı’da Selçuk Ayhan’a açık destek veren Serdar Sandal, diğeri Gaziemir’de mavinin adayı Ali Rıza Türkmen’e destek veren Halil Arda ve Karabağlar’da Ali İhsan Yıldız’ı destekleyen Muhittin Selvitopu… Sandal ve Selvitopu kazanan listeye de yazılınca il delegesi seçildi, Arda ise ismini yarışan iki listeye de yazdırmadı. 

  ‘DEĞİŞİMİN’İN SANCILI SINAVI

  İl Eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu ve İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın öncülük ettiği ‘değişim’ cephesi metropolde umduğunu bulamadı. Mavi listelerle ve ‘Aşkla’ sloganıyla seçime girilirken, Karabağlar, Narlıdere  ve Karşıyaka’da seçim kazanıldı. Aday çıkartılan Buca, Konak, Bayraklı, Bornova ve Gaziemir’de seçim kaybedildi. Çiğli’de mavi aday çıkarmadı/çıkaramadı! Balçova ve Güzelbahçe’de ise mavi-beyaz yarışı yaşanmadı, tek listeyle seçime gidildi.

  KAYBEDEN/KAZANAN( YIPRANAN/YIPRANMAYAN VEKİLLER

  Geçmişte partide önemli görevler alan vekillerden sürece müdahale etmeyen, ilçelerde mahallelerde oy peşinde koşmayan Tacettin Bayır, Bedri Serter gibi isimler yıpranmadan çıktı parti içi yarıştan. Mahir Polat ilçesi Bornova’da kaybeden, Kamil Okyay Sındır ise sürece kent geneli karışmayan ancak ilçesinde kazanan taraf arasındaydı. Murat Bakan ise ‘değişim’ mesaisi veren ekip içinde yer alarak süreci yıpranarak geçiren vekildi.

  KAĞIT ÜSTÜNDE KAZANAN!

  İlçe kongre sürecinin kağıt üzerinde bir kazananı varsa o da CHP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Tuncay Özkan

  'Değişim' cephesinin süreçte yola çıkarken hedefindeydi Özkan!

  Ekibinde yer alan isimlerin Bornova, Buca, Konak, Çiğli, Aliağa zaferleri, kısmen Bayraklı ve Gaziemir kongrelerindeki sonuç, Çeşme'deki tablo  Özkan’ı hatırı sayılır güçle çıkardı süreçten. Bu tablo il kongresine ne kadar yansır yansımaz 8 Şubat’ta göreceğiz!

  SOYER’İN PERFORMANSI

  Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilk parti içi yarış sınavını veriyor. Soyer CHP İzmir İl Örgütü için bir şans… İzmir’i Dünya kenti yapmaya çalışan Soyer’in ajandasının ilk 5 hatta 10 maddesi için de herhalde parti içi yarış yoktur.

  Ancak, parti içi yarışa mesai harcamak istemeyen ve selefi Aziz Kocaoğlu’nun tam tersi performans sergilemeye çalışan Soyer yıpratıldı.

  Metropolde ‘Aşkla’ sloganının mavi liste adayları tarafından kullanılması, siyasi ekibinin ‘değişim’ mesaisi ve bazı şirket genel müdürleri ve müdür yardımcılarının sürece aşırı müdahalesi, kendini dışarıda tutmaya çalışan Soyer’i yıprattı.

  Soyer’in süreçte yıpratılmasına rağmen Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çok ders çıkardığını düşünüyorum.

  Soyer’in il kongre sürecini nasıl götüreceğini merakla bekliyorum.

  Kocaoğlu genelde il kongresi sürecinde topa girer ve Büyükşehir’in tüm gücünü kullanırdı.

  İlçe kongrelerine büyük oranda ‘bizzat’ karışmayan Soyer’in ‘siyasi ekibiyle’ nasıl bir yol haritası izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.  

  İl kongresine yönelik olması muhtemel Soyer-Kılıçdaroğlu görüşmesi de sürecin seyrine etki edecektir.

  SÜRECİN 2 GİZLİ KAZANANI

  Sürecin bence 2 gizli kazananı var. Biri ilçesi Çiğli dışında metropolde önemli bazı ilçelerde birlikte siyaset yaptığı isimlerin kazanması ve çeperlerde de arasının çok iyi olduğu isimlerin kazanması nedeniyle Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü…

  Diğeri de Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin… Genel Merkez’in tam desteğini alan İl Başkanı Deniz Yücel’e sürecin başından beri açık destek veren Engin, Narlıdere ve uzun yıllar siyaset yaptığı Karşıyaka’da kazanan listelerin tarafında oldu. Engin bu iki ilçede Büyükşehir’le birlikte de hareket ederek o cepheyle de arasını iyi tutmuş oldu.

  SÜRECİN GİZLİ AKTÖRÜ

  Yerel seçimlerde belediye başkan adaylığında umduğu bulamayan Konak İlçe Eski Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Ege Şehir Planlama A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Başak olağan kongre sürecinin gizli aktörüydü.

  Başak, Özkan-Soyer-Yücel üçgeninde adeta köprü görevi yaptı.

  Değişim mesaisi veren ekibe karşı pozisyon alıp, süreci örgütleyenler arasındaydı.

  İl kongresi sürecinin de masadaki en önemli aktörlerinden olacak.

  EN KRİTİK SEÇİMDE CV MÜCADELESİ

  Tartışmasız 30 ilçe arasında seçimin en kritik olduğu yer İl Başkanı Deniz Yüel’in ilçesi Bucaoldu. Kongre Büyükşehir Belediyesi ile Buca Belediyesi’nin adeta CV rekabetine döndü. Buca, Büyükşehir’in topyekün seçime girdiği kongre olurken, kazanan Hacer Taş dışında Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç da oldu.

  EN SÜRPRİZ SONUÇ

  Metropolde en büyük sürpriz bence Bayraklı’dayaşandı. Belediye Başkanı Serdar Sandal dahil bir çok önemli aktörün desteğini alan ve kongreye 320’nin üstünde imzayla gelen İl Eski Başkanı ve Eski Milletvekili Selçuk Ayhan salondan rakibi Pınar Susmuş’a kaybederek çıktı.

  KÜRSÜDEN EN DİKKAT ÇEKİCİ ÇIKIŞ

  30 ilçede onlarca partili, aday, milletvekili konuşma yaptı. Ancak, daha ilk kongrede üstelik İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilçesi Seferihisar’da İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığı konuşmayı ve CHP Lideri’nin kendisine Deniz Yücel’in devam etmesini istediğini söylediğini örgütle paylaşması en dikkat çekici konuşmaydı. Sertel’in ilçesi ve zamanlaması manidar ve bazı kesimlerce ‘etik’ bulunmayan konuşması sürece az da olsa etki etmiştir.

  LİSTELERİN EN ŞAŞIRTICI İSMİ

  30 ilçede bir çok ilçe yöneticisi ve il delegesi seçildi. Listede yer alması en şaşırtıcı isim Kiraz’da Salim Özkarakaş oldu. Yerel seçimlerde partinin ‘aday çıkarmama’ ve ‘İYİ Parti’nin adayına destek olma’ kararına isyan eden ve DSP’den belediye başkan adayı olan (Seçimi AK Parti kazandı) Salim Özkarakaş’ın ilçe kongresinde 5 kişilik il delege listesinde yer alması ve seçilmesi dikkat çekiciydi.

  KONGRELERDE OBJEKTİFLERE TAKILAN İL BAŞKAN ADAYLARI

  ‘Adayım’ demese de kongrelerde boy gösteren Deniz Yücel'in aday olması kesin gibi... Neredeyse tüm kongrelere gitmeye çalışan, bir çok ilçede divan başkanı olan İzmir Eski Milletvekili Musa Çam ile yine ilçe kongrelerine gitmek dışında süreçte ilçe turuna çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur objektiflere potansiyel il başkan adayı olarak takıldı. Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim