İlk kez bir belediyesine kayyum atanan CHP, bundan sonra ne yapacak?

 • Haber Saati : 19 Aralık 2019, Perşembe 10:32:44 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP, ilk kez belediyesine kayyum atanmasıyla ilgili aynı görüşte. "Demokrasiye karşı büyük bir darbe"

  Daha önce de CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, 6 Aralık 2017'de, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da 4 Ocak 2018'de görevden uzaklaştırılmış, yerlerine belediye meclisinde yapılan oylamayla seçilen isimler başkan vekili olarak atanmıştı.


  Oğuz'un yerine Urla Belediyesi'ne kayyum atanmasından sonra CHP Genel Merkezi'nde de olağanüstü hareketlilik yaşandı.

  CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tataristan gezisini yarıda keserek, İzmir il Başkanı Deniz Yücel ile birlikte Ankara'ya geldi.

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İl Başkanı Deniz Yücel, Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Tuncay Özkan, Muharrem Erkek ve İzmir Milletvekilleri Murat Bakan, Sevda Erdan Kılıç'ın katılımıyla parti genel merkezinde toplantı yapıldı.

  Edinilen bilgiye göre bu kapsamda, sürecin izlenmesi için hukuk işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İzmir Milletvekilleri Murat Bakan ve Sevda Erdan Kılıç ile İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in içinde yer aldığı bir komisyon oluşturuldu.

  Toplantıda, İl Başkanı Yücel'in, Oğuz hakkındaki soruşturma ve kayyum ataması ile ilgili bilgi sunduğu kaydedildi.

  Edinilen bilgiye göre toplantıda, Oğuz hakkındaki soruşturmanın, belediye başkanlığı dönemi öncesini kapsadığı, belediye başkanlığı dönemindeki uygulamaları ve CHP'ye yönelik suç isnatı olmadığı değerlendirmesi yapıldı.

  Hukukçu parti yöneticileri ve milletvekilleri, belediyeye kayyum atanması yerine, belediye meclisinin toplanarak yeni başkan vekilini seçmesi gerektiği ve bundan sonraki eylem planının da buna göre oluşturulması benimsendi.

  CHP yönetimi bu kapsamda kayyum atamasına da itiraz yollarının araştırılması ve gerekli temasların yapılmasını kararlaştırdı.

  Özkan: Belediye Meclisi'nde seçim yapılmalı


  Urla Belediyesi'ne kayyum atanması kararını BBC Türkçe'ye değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, kayyum atamasını "Demokrasiye karşı büyük bir darbe olarak değerlendiriyoruz. Kayyumu asla içimize sindiremeyiz, İzmir'in demokratik hayatına yönelik darbe, mutluluğuna kast etme olarak değerlendiririz" sözleriyle değerlendirdi.

  Gerek Oğuz hakkındaki soruşturma, gerekse kayyum ataması ile ilgili hukuki süreçleri izlemek üzere hukukçu milletvekillerinden 4 kişilik bir komisyon oluşturduklarını belirten Özkan, kayyum atamasına karşı hukuki girişimleri olacağını ifade etti.

  Belediye başkanlarının haklarındaki iddialar nedeniyle yargılanabileceğini, ancak esas olanın "tutuksuz yargılama" olduğunu ifade eden Özkan, İçişleri Bakanlığı'nı da "kayyum kararından dönmeye" çağırdı. Özkan, şu görüşleri dile getirdi:

  "Partimizle ilgili herhangi bir suçlama yok, belediye ile ilgili suçlama yok, belediye kaynaklarının kullandırılması diye bir suçlama yok. Burada kayyum ataması çok yanlıştır. Belediye meclisimizin içinden başkan vekilinin seçilmesine olanak tanınmalıdır. Kayyum ataması, İzmir'in demokrasisine yakışmamıştır. İçişleri Bakanlığı bunu değerlendirip, mutlaka ve mutlaka bunu seçimli demokrasiye, halkın oyuna saygı gösterecek şekilde, belediye meclis üyelerine seçim yaptırmalıdır.

  "Belediye başkanları yargılanabilir, hatta tutuklanabilir ama biz tutuksuz yargılama esas olmalı, hızlı ve adil yargılanmalıdır diyoruz. Bu yargılama politize edilmemelidir. Ama kayyum ataması demokrasiye darbedir, bu darbeden dönülmesinin yolu da belediye meclisi içinden seçim yapılmasıdır."

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Abdestimizden şüphemiz yok


  CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da şu anda hukuki süreçlerin izlendiğini ve gerekli itirazların yapılacağını söyledi.

  Torun bu kapsamda Oğuz'un tutukluluğuna itiraz edilmesinin kararlaştırıldığını ifade etti.

  Oğuz'un belediye başkanlığına aday olduğunu, 9 aydır da seçilmiş belediye başkanı olarak görev yaptığına dikkat çeken Torun, "Niye şimdi görevden alıyorlar, madem hakkında bir suç şüphesi vardı, neden bunca zaman beklendi, o nedenle manidardır. AKP, kendi FETÖ'cü belediye başkanlarını ağlatarak istifa ettirdi, haklarında hiçbir işlem yapmadı. Ama muhalefet partili belediyelere kayyum atıyor, kayyum ataması kabul edilemez. Bizim parti olarak abdestimizden şüphemiz yok" görüşünü dile getirdi.

  CHP'li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üst düzey yöneticileri ile telefon görüşmeleri yaptığı" gerekçesiyle tutuklanmasının ardından İzmir Valiliği, Oğuz'un yerine Urla Belediye Başkanlığı'na kayyum atadı.

  Valilik, kayyum olarak Urla Kaymakamı, Önder Can'ı görevlendirdi.
   

   Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim