İşte Tunç Soyer'in 100 günü!

 • Haber Saati : 14 Temmuz 2019, Pazar 13:29:00 - 3 Ay önce eklendi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer göreve gelmesinin ardından yüz günü geride bıraktı

  Başkan Soyer’in ilk yüz günlük icraatlarını ve seçim döneminde vaat ettiği ancak hayata geçiremediği projeleri derledik. Başkan Soyer, ulaşım ve enerji alanında dev adımlar atsa da özellikle İzmir’in en büyük sorunu olan altyapı konusunda henüz bir hamle gelmedi.

  31 Mart Yerel Seçimlerinde yüzde 58’lik oy oranı ile zafer elde eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer mazbatasını 8 Nisan’da aldı. Başkan Soyer  göreve gelmesinin ardından  100 günü geride bıraktı. Soyer’in yüz günlük icraatlarını, hayata geçirdiği ve açıkladığı projeleri, seçim döneminde söz verdiği  ancak hayata geçiremediği projeleri derledik. İşte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilk yüz günlük karnesi.

  İLK ADIM AKDENİZ BİRLİĞİ İÇİN

  Başkan Soyer’in ilk yüz günlük hedefleri arasında yer alan Akdeniz Birliği’nin kurulması için harekete geçerek,  Barselona, Beyrut, İskenderiye, Marsilya, Selanik ve Venedik yerel yönetim başkanlarına mektup gönderdi.  Soyer gönderdiği mektupta,  Akdeniz şehirlerinin ekonomik ve kültürel ilişkilerinin geliştirilmesi açısından karşılıklı işbirliği davetinde bulundu.

  İLK İHALE TARİHİ ELEKTRİK FABRİKASI

  İzmir’de uzun süredir atıl durumda olan Alsancak’taki Elektrik Fabrikası’nın akıbeti kamuoyunda tartışmalara sebep olurken Başkan Soyer seçim kampanyasında vaatleri arasında yer alan tarihi fabrika için düğmeye bastı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihi fabrika için ihaleye katıldı. İhale sonucunda tarihi fabrika 35 Milyon TL bedelle Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.

  BAYKUŞ SEFERLERİ

  Başkan Soyer, yine seçim vaadi olan Baykuş seferlerini hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Halk Ulaşım Seferberliği’nin birinci adımı olan Baykuş uygulamasıyla otobüslere ek olarak vapur, tramvay ve metroda da gece belirli saatler aralığında toplu ulaşım imkanı başlattı.

  HALK TAŞIT UYGULAMASI

  Halk Ulaşım Seferberliği projesi kapsamında toplu taşımada sabah ve akşam saatlerinde ulaşım ücretlerinin yarıya indirildiği uygulama 29 Nisan’da hayata geçti.  Uygulamaya göre İzmirliler 06.00-07.00, akşam 19.00-20.00 saatleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm toplu ulaşım araçları yolcularını yüzde 50 indirimli tarifeden yararlanmaya başladı. Halk Taşıt Uygulaması’nın saatlerinde Temmuz ayı meclis toplantısında değişikliğe gidildi ve sabah 05:00-07:00 olarak güncellendi.

  İZFAŞ BİNASININ TAHSİSİ İPTAL EDİLDİ

  Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem başkanlığını yürüten Aziz Kocaoğlu zamanında üniversiteye tahsisi yapılan Kültürpark’taki eski İZFAŞ binasının tahsisi iptal edildi. Başkan Soyer iptal kararı için, “İZFAŞ eski binasının üniversiteye yapılan tahsis işlemini iptal ettik. Üniversite için başka çareler üreteceğiz, tabi ki destek olacağız” ifadeleriyle iptal kararını duyurdu.

  BAYRAMLARDA ÜCRETSİZ ULAŞIM

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının coşkulu ve geniş bir katılıma sahne olması için toplu ulaşım ücretlerini gün boyunca 1 kuruş olarak belirlendi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen bir başka önergeyle de Ramazan ve Kurban Bayramı süresince ücretsiz toplu ulaşım hizmeti verilmesi kararlaştırıldı. Başkan Soyer’in bu hamlesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 31 Mart Yerel Seçimleri döneminde seçim vaadi olarak gündeme gelmişti.

  EN AZ OY ALDIĞI MAHALLEYE YATIRIM SÖZÜ

  Soyer’in 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi verdiği "en az oy aldığım mahalleyi ziyaret ederek işe başlayacağım" sözünü yerine getirdi. Kırsal kalkınmada öncü faaliyetler arasında yer alan arıcılığın geliştirilmesi için Dokuzlar Mahalle halkının isteği doğrultusunda 23 üreticiye arılı, arısız kovan, kıyafet ve üretim gereçleri dağıtıldı. Başkan Soyer, Dokuzlar Mahallesi sakinlerinin tüm isteklerini söz verdiği gibi yerine getirdi.

  CİTTASLOW TÜRKİYE “SOYER’LE DEVAM” DEDİ

  Cittaslow Türkiye ağına üye kentlerin temsilcileri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Cittaslow Koordinatörü Tunç Soyer’in ev sahipliğinde Tarihi Asansör’de buluştu. 31 Mart’tan sonra göreve gelen belediye başkanlarının mevcut üyelerle tanışması amacıyla düzenlenen toplantıda Başkan Soyer’in Cittaslow Koordinatörlüğü görevini 1 yıl daha sürdürmesi kararlaştırıldı. 

  KÜÇÜKBAŞ HAYVAN HİBESİ

  Başkan Tunç Soyer’in katıldığı törenle dağ köylerinde yaşayan ve kendilerine yeni gelir kaynağı yaratmak isteyen 130 üreticiye 520 adet koyun hibe edildi. Böylece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı toplam küçükbaş hayvan hibesi 10 bin koyunu geçti. Bu dağıtımla birlikte İzmir genelinde yapılan küçükbaş hayvan hibesinin toplam sayısı 2 bin 670 üretici oldu. Hibe edilen 10 bin 389 küçükbaş hayvanın yavrularıyla birlikte toplam sayısı ise 20 bin 154’e ulaştı. Belediye küçükbaş hayvan hibesi için 18 milyon lira harcadı.

  HARMANDALI ATIK DEPOLAMA TESİSİ

  Çiğli'deki katı atık depolama alanının rehabilitasyonu ve atıklardan enerji üretim tesisi kurulmasına yönelik çalışmalar için beklenen ÇED raporu 15 Mayıs’ta alındı. Eylül ayından itibaren İzmir'de çöpten elektrik üretiminin başlaması hedefleniyor. Harmandalı Atık Depolama Tesisi Soyer’in yüz günlük hedefleri arasında yer alıyordu.

  SUYA İNDİRİM

  Büyükşehir Belediyesi bayram öncesinde suya indirim yapılacağını açıkladı. İzmirlilerin bütçesine katkıda bulunmak, ayrıca  su kaynaklarını verimli kullanılmak ve su  tasarrufu sağlamak  amacıyla 1 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda uygulanan 2 kademeli (0-20 metreküp, 20 metreküp ve üstü) tarifeden vatandaşlarımızın lehine düzenleme yapılarak üç kademeli (0-13 metreküp, 14-20 metreküp ve 21 metreküp ve üstü) tarifeye geçildi.

  SOYER EGE’NİN DE BAŞKANI

  Ege Belediyeler Birliği 2019 Yılı Olağan Mayıs Dönemi Toplantısı İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Yapılan seçim sonucunda birliğin yeni başkanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu. Birinci başkan vekilliğine Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ikinci başkan vekilliğine ise Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş seçildi.

  İLK ARAMA KOFERANSI KÜLTÜRPARK İÇİN

  İzmir’in geleceğiyle ilgili önemli kararların, katılımcı bir anlayışla şekillendirilmesi amacıyla Başkan Tunç Soyer tarafından gündeme getirilen “Arama Konferansı” serisinin ilki Kültürpark temasıyla gerçekleştirildi. İzmir Sanat merkezindeki toplantı Kültürpark Platformu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapıldı. Her kesimden İzmirli ve sivil toplum temsilcileriyle belediye yetkilileri Kültürpark hakkında görüşlerini paylaştı.

  KÜLTÜRPARK’TA TAHLİYE VE İMAR PLANI KARARI

  İlk ‘Arama Konferansı’nı Kültürpark için gerçekleştiren Başkan Soyer, konferasından ardından bir dizi kararlar aldı. Başkan Soyer, Kültürpark ve çevresinin imar planlarının yeniden gözden geçireleceğini duyururken, Kültürpark içindeki tüm binaların tahliye edileceğini açıkladı.

  İZMİR’E YENİ METRO HATTI

  İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin en uzun metro hattı için kolları sıvadı. 28 km uzunluğundaki Adnan Menderes Havalimanı-Karabağlar-Halkapınar metro hattının proje hazırlıkları başladı. Buca metrosu ile birlikte İzmir'in kent içi ulaşımına soluk aldıracak proje için önümüzdeki ay "Uygulama Projeleri Danışmanlık Hizmeti Alım"  ihalesine çıkılacak.

  FAYTON DÖNEMİ KAPANDI

  İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir ili genelinde fayton taşımacılığını yasakladı. İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu, önceki yıllarda hayata geçirilen “Fayton Çalışma Esas ve Usulleri Yönergesi”ni iptal ederek İzmir’de fayton dönemini kapattı. Öte yandan, Belediyeye bağlı İZULAŞ bünyesindeki fayton işletmesi de 1 Mayıs'tan itibaren kapatıldı. 

  TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ

  Soyer, kentin tarih ve turizm ekseninde gelişmesi için önem verdiği Kadifekale’de temizlik seferberliği başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile birlikte sabahın erken saatlerinde temizlik çalışmalarına katılan Başkan Soyer’e Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Kadifekaleliler, muhtarlar ve İzmir’in dört bir yanından gelen vatandaşlar da destek verdi. 

   ALTINYOL PROJESİ

  Soyer kent içi ulaşımı rahatlatmak adına planladığı, kentin ana damarlarından Altınyol’un sahil tarafını genişleterek 3 şeritten 4 şeride çıkaracak projesini kamuoyuyla paylaştı. Naldöken Kavşağı ile Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı arasında kalan 3.7 kilometrelik Altınyol'un deniz tarafı 3 şeritten 4 şeride çıkarılacak. Daha sonra başlayacak 2’inci Etap çalışmaları kapsamında ise yine Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı ile Bornova ayrımı arası ele alınacak.

  SODEM-SEN KURULDU

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in adaylığı sürecinde açıkladığı SODEM-SEN’in kurulması için kentteki ilçe belediye başkanları imzalarını verdi. Soyer ve 6 ilçe belediye başkanı kurucu olarak yer aldı.  

  BİR YEŞİL YATIRIM DAHA

  Büyükşehir Belediyesi Harmandalı’nın ardından bir yeşil yatırım adımını Bergama'da atıyor. İlçedeki katı atık depolama alanını iyileştirmek, çöpleri geri dönüştürmek ve atıklardan enerji üretim tesisi kurmak için harekete geçildi. İzmir’in kuzeyinde yer alan Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinin çöplerinden elektrik üretecek tesis için 11 Temmuz’da ihaleye çıktı.

  3 İLÇEYE GES MÜJDESİ

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte 3 ilçeye Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması için harekete geçti. Aliağa, Bergama ve Karabağlar’da yapılacak santraller için 5 Temmuz’da ihaleye çıktı.

  MUHTARLARA ÜRETSİZ ULAŞIM

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte görev yapan muhtarlar için toplu ulaşımı mesai saatleri içinde ücretsiz hale getirdi. İzmir'deki 1294 muhtar, hafta içi mesai saatleri süresince toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanacak. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan karar doğrultusunda muhtarlar otobüs, metro, tramvay, banliyö trenleri ile vapurlara ücret ödemeden binebilecek. 

  SOYER DÜNYA SAHNESİNDE

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) toplantısına katıldı. 2019-2022 dönemi yönetim organları ve ilgili komitelerin seçimlerinin de yapıldığı toplantıda Tunç Soyer, UCLG Dünya Teşkilatı Konsey Üyesi ve UCLG-MEWA Yerel Yönetişim ve Kent Diplomasisi Komitesi Eşbaşkanı seçildi. 

  BUCA METROSU İMZALANDI

  İzmir'in öncelikli toplu ulaşım projesi Buca Metrosu yatırım programına alındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, önümüzdeki yıl inşaat çalışmalarına başlayıp, beş yıl içinde Buca Metrosu'nu hizmete açmayı hedeflediklerini söyledi ve yatırım onayını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

  SOYER’İN YÜZ GÜNLÜK PROGRAMINDA HAYATA GEÇİREMEDİĞİ PROJELER

  Buca metrosunun ilk yüz gün içinde temelini atmayı planlayan Başkan Soyer bu hedefini gerçekleştiremedi.

  İlk yüz gün içinde altyapı çalışmalarına başlamayı hedefleyen Soyer bu konuda da somut bir adım atamadı.

  Tunç Soyer son olarak  trafik akışının yer altına alınması gereken noktalardan söz ederek, Basmane Garı önündeki 9 Eylül Meydanı’nda, Alsancak Garı ve Karşıyaka Vapur İskelesi’nin önünde trafiği yer altına alarak üstte de geniş meydanlar oluşturacaklarını ifade etti. Soyer, bu noktalardaki çalışmalara ilk 100 gün içinde başlayacaklarını bildirmişti ancak sözünü yerine getiremedi.


Bu Haberin Manseti :

İşte Tunç Soyer'in 100 günü!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim