İTB’de tarımın 2 yüzü

 • Haber Saati : 29 Nisan 2015, Carşamba 16:01:35 - 6 Yıl önce eklendi.
İTB’de tarımın 2 yüzü: Hollanda’da mucize, Türkiye’de don!

  İzmir Ticaret Borsası (İTB) Nisan ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. 
   
  Toplantıya geçtiğimiz ay internet üzerinde faaliyet veren emtia alım satım portalının yurtdışı tanıtımı için yapılan Hollanda ziyaretine dair izlenimler aktarıldı.
   
  Hollanda’da alınan verim gözler önüne serilirken, geçtiğimiz hafta Ege Bölgesi’nde yaşanan don olayının acı tablosu ortaya çıktı.
   
  NASIL OLUYOR?
  Geçtiğimiz ay İTB’nin faaliyete konulan internetten emtia alım satım portalının tanıtımını yaptıkları Hollanda’da tarım mucizelerinin konuşulurken, Türkiye’deki durum ile kıyaslama yapan İTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, “77 milyonluk ülkede 5 milyon insan çalışıp ancak 18 milyar dolarlık gıda ihracatı ve 67 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde ediyoruz. Nasıl oluyor da toprakların dörtte üçünü denizi doldurarak gıda ihracatı, bir Konya kadar toprağı olan Hollanda 80.7 milyar avro gıda ihracatı yapabiliyor. Orada müthiş bir sistemi, doğaya saygılı üretim düzenini, tarım ve hayvancılıkta sürdürülebilir büyümeyi, sağlıklı ve güvenilir üretimi, ileri teknolojiyi, AR-GE inovasyonu, ölçek ekonomisini hep birlikte gördük.  Dünyanın en büyük 25 gıda ve içecek şirketinin dördü bu ülkede 12 devasa fabrikada üretim ve AR-GE yapıyor. Avrupa’nın en büyük 10 üniversitesinin ikisi Hollanda’da. Tohumdan makineye kadar tarım ve hayvancılıkla ilgili ne varsa en iyisine ulaşmış bir ülkeden söz ediyoruz” diye konuştu.
   
  HOLLANDA’DA MUCİZE, BİZDE DON
  Hollanda’da ülkenin tarım ve hayvancılık sektöründe yarattığı mucizeyi konuşurken Akhisar’dan Alaşehir’e kadar pek çok üretim yerinde üzüm dondan zarar gördüğünün haberini aldıklarını söyleyen Korkmaz, haber sonrası büyük üzüntü duyduklarını ifade etti. Korkmaz, “Bazı bölgelerde kaybın yüzde 80 olduğunu öğrendik; çok üzüldük. Hal böyle olunca biz de AR-GE’yi verimliliği topraksız tarımı konuşmamız gerekirken dondan, kuraklıktan stokçuluktan falan söz etmek durumunda kalıyoruz” dedi.
   
  100 BİN TONLUK ZARAR
  Geçtiğimiz haftada yaşanan don olayından dolayı yaklaşık 100 bin ton kuru üzüme karşılık gelen bir zararın oluştuğunu açıklayan İTB Üyesi Mehmet Esmer, dona karşı önlemlerin alınarak bu rakamın ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Esmer, “Bölgemizde tarımsal bir felaket ile karşılaştık. Bugün üzüm yaklaşık 100 bin ailenin geçim kaynağı. Hem üzülüyoruz hem düşünüyoruz. Bu bir kader midir, kadere mahkum edilmek midir? Yapacak bir şey yok, kader, fıtrat diyorsak, kaybettiğimiz ile kalacağız. Yok hayır gelişmiş ülkelerde bu bir kader değil hepsinin çözümü var diyorsak ona göre tedbirimizi alacağız. Tarımsal faaliyetleri önlemenin maliyeti, bu felaketlerin sonuçlarını ortadan kaldırma maliyetinden çok daha ucuzdur. Eğer 24 Nisan gecesi önlemler alınsaydı, 100 bin ton kuru üzüme karşılık gelen bir maliyet oluşmayacaktı. Bu yöntemler bilinmesine rağmen bu yöntemler bizde uygulanmıyor” şeklinde konuştu.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim