http://www.edremit.bel.tr/

İZBAN Grevi Başlıyor!

 • Haber Saati : 09 Aralık 2018, Pazar 17:00:31 - 8 Ay önce eklendi.
İZBAN’daki toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanamadı ve İzban Çalışanları 10 Aralık 2018 Pazartesi greve gitme kararı aldı.

  Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın yüzde 50’şer ortaklığı olan İZBAN’da sendika ile devam eden toplu iş görüşmesi uzlaşma çıkmaması nedeniyle tıkandı. Geçtiğimiz Cuma günü TCDD’nin sunduğu yüzde 20’lik zam teklifini oylayan işçiler ‘greve çıkma’ kararı almıştı.

  SENDİKADAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI 'BİR GÖRÜŞME OLACAĞINI SANMIYORUM'
  Greve saatler kala ise sendikadan yeni bir açıklama geldi. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, “Üyelerimiz sandığa gitti ve demokratik haklarını kullanarak ‘grev’ kararı aldı. Grev öncesi işverenler ile bir görüşme olacağını zannetmiyorum. Bunların adetlerinde yok” dedi.

  Yarın ise saat sabah 05:00’da Alsancak Garı’na grev pankartı asılacak. Diğer istasyonların kapalı olması nedeniyle grev pankartı asılmayacak. Saat 10:00’da ise sendika öncülüğünde toplanacak olan işçiler grev açıklaması yapacak.

  İZBAN yönetiminin dün akşam kendisini telefon aracılığıyla ilettikleri zam teklifinden sonra sendika üyeleri ile bir araya geldiğini paylaşmıştı.

  Ayrıca sendika üyelerine kararlarını sormak adına İzmir Alsancak'da bulunan İstasyonu’nda sendika odasında oylama gerçekleştirdiklerini fiade etti.

  Geçtiğimiz gün İZBAN yönetimiyle Toplu İş Sözleşme (TİS) sürecinde uzlaşamadıklarını ifade eden Ervüz ise 10 Aralık 2018 tarihinde Pazartesi günü saat 05:00 itibariyle grevin başlayacağını belritti ve şu açıklamada bulundu;

  “İZBAN yönetiminden çıplak ücretlerimize yüzde 28 zam talep ettik. İşverenimiz, sosyal haklar ve ikramiyeler dahil yüzde 19,43 ortalama zam teklifinde bulundu.

  İşverenimizden ikramiyelerin 85 günden 112 güne çıkarılması talebimiz var.

  Saat 7’de başlayıp 18.30’da sona eren oy verme işlemine 342 İZBAN çalışanından 326’sı katıldı ve 320 çalışan ret oyu kullandı.

  Sadece 6 arkadaşımız kabul etti. Bu sonuçla, yeni bir gelişme olmadığı takdirde biz pazartesi günü trenleri üzülerek çalıştırmayacağımızı beyan ediyoruz.

  Grev nedeniyle vatandaşlar mağdur olacak." dedi.

  Ayrıca İZBAN'ın gün içerisinde 269 sefer yaptığı bilinirken bu seferlerde yaklaşık 300 bin vatandaş seyahat ediyor.

  İZMİR BÜYÜKŞEHİR’DEN GREV ÖNLEMLERİ İÇİN ULAŞIMDA EK SEFERLER
  Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların grevden olumsuz etkilenmemesi için de ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ’de sefer sayılarını artırıp yeni hatlar oluşturduklarını, hizmet verecek tüm yeni otobüs hatlarının sabah 06.00’dan itibaren sefere başlayacağını açıkladı.

  Tramvay Karşıyaka'da 7,5 dakika, Konak'ta 5 dakikalık aralıklarla sefer yapacak. Metro ise 3 dakikalık aralıkla seferlerini düzenleyecek.

  KUZEY AKSI
  Buna göre Aliağa, Foça ve Yeni Foça’ya ulaşım talebinin karşılanması amacıyla 843 No’lu Aliağa Aktarma Merkezi-Egekent Aktarma Merkezi arasında 10 adet körüklü araç ve 15 dakika sıklık ile hizmet verecek yeni hat oluşturuldu. Ayrıca 844 No’lu Egekent Aktarma Merkezi ile Bornova Metro Aktarma Merkezi arasında ve 856 No’lu Çiğli Aktarma Merkezi ile Alsancak Gar arasında körüklü araçlarla hizmet verecek otobüs hatları oluşturuldu.

  744 No’lu Foça-Hatundere Aktarma Merkezi hattını kullanan yolcular “Helvacı kavşağında”,

  745 No’lu Yeni Foça-Biçerova Aktarma Merkezi  hattını kullanan yolcular, “Yeni Foça yol ayrımında”, 752 No’lu Buruncuk-Hatundere Aktarma Merkezi hattını kullanan yolcular ise “Yıldırım” durağından, 843 No’lu Aliağa Aktarma Merkezi-Egekent Aktarma Merkezi hattına erişim sağlayabilecekler.

  Bunlara ilave olarak yolcu yoğunluğuna göre, 121 No’lu Bostanlı İskele-Konak, 200 No’lu Mavişehir Aktarma Merkezi-Havalimanı, 543 No’lu Bostanlı İskele-Halkapınar Metro, 800 No’lu Menemen Aktarma Merkezi Bornova Metro, 912 No’lu Egekent Aktarma Merkezi-Alsancak Gar, 921 No’lu Bostanlı İskele-Alsancak Gar ve 802 No’lu Egekent Aktarma-Konak hatlarına ilave otobüs tahsisi yapılacak.

  GÜNEY AKSI
  Torbalı (Tepeköy Aktarma Merkezi ile Sarnıç Aktarma Merkezi) ve Sarnıç arasında 10 adet körüklü araç ile 15 dakika sıklıkta hizmet verecek yeni otobüs hattı oluşturuldu.

  Ayrıca Buca Bölgesine toplu ulaşım hizmeti sunan 418 No’lu Şirinyer Aktarma-Halkapınar Metro, 70 No’lu Tınaztepe-Halkapınar Metro ve 470 No’lu Tınaztepe-Lozan Meydanı hatlarına ilave otobüsler tahsisi yapılacak. 70 No’lu Tınaztepe-Halkapınar Metro hattının bazı servisleri ise Şirinyer Aktarma Merkezi’nden başlayacak.

  Gaziemir Bölgesi’nde toplu ulaşım hizmeti sunan 90 No’lu Gaziemir-Halkapınar Metro, 691 No’lu Gaziemir-Halkapınar Alsancak Gar, 200 No’lu Mavişehir Aktarma Merkezi-Havalimanı hatlarına ayrıca kent merkezinde 253 No’lu Halkapınar Metro 2-Konak hatlarına otobüs takviyesi yapılarak ek seferler konulacak.

  İZDENİZ’DEN TAKVİYE
  Karşıyaka ve Bostanlı iskelelerinde de İZDENİZ tarafından sefer takviyesi yapılacak. ESHOT ve İZULAŞ, bu bölgelerde oturan vatandaşların iskelelere daha kolay ulaşımı için ek seferler koyacak.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların özel araçları yerine deniz ulaşımını tercih etmelerinde yarar olacağını söyledi.

  TKP İZMİR İL ÖRGÜTÜNDEN DESTEK MESAJI GELDİ

  TKP İzmir İl örgütü ise kentin dört bir yanında dağıttığı bildirilerle beraber İzmir'de yaşayan halkı İZBAN işçisinin haklı mücadelesinin yanında olması gerektiğini bildirdi.

  İzmir'i kuzey-güney güzergahında birleştirdiği bilinen ve toplamda 342 işçinin hizmet verdiği İZBAN'da grevine sadece beş gün kaldı.

  Söz konusu grev ise 10 Aralık saat 05.00 itibariyle başlayacak.


Bu Haberin Manseti :

İZBAN Grevi Başlıyor!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim