İzmir Basını’ndan ortak açıklama: ‘Yerel Basına Ses Ver’

  • Haber Saati : 04 Temmuz 2019, Perşembe 15:33:43 - 4 Ay önce eklendi.
7 yerel gazetenin temsilcileri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde yaptıkları basın açıklamasıyla, yargı reformu paketinde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanma zorunluluğunun kaldırılması maddesine karşı olduklarını belirtti.

    İzmir Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde, İzmir'de yayın yapan 7 yerel gazetenin temsilcileri bir araya gelerek, Yeni Yargı Paketi'nde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanma zorunluluğunun kaldırılması maddesine karşı olduklarını dile getirdi. Ege Telgraf Gazetesi, Haber Ekspres Gazetesi, İlkses Gazetesi, Ticaret Gazetesi, Yeni Bakış Gazetesi, Yenigün Gazetesi ve Dokuz Eylül Gazetesi'nin temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda yapılan açıklamada, maddenin yürürlüğe sokulması halinde ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşayan yerel gazetelerin binlerce istihdamı karşılayamayıp, varlıklarını sürdürmelerinin zorlaşacağı belirtildi. Basın açıklamasını okuyan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, "Bugün burada ülkemizin dört bir yanından yükselen çığlıklara bir yenisini ekliyoruz. Türkiye'de yerel medya içinde bulunduğu cenderede can vermek üzere. OIumsuz ekonomik koşullar, varlığını sürdürebilme mücadelesi veren yerel basını nefes alamaz hale getirmiştir. Baskıdan kağıda, mürekkepten boyaya her üretim kaleminde dövize bağımlı sektörümüzde, gazetelerin yüzlercesi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Yeni Yargı Paketinde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanma zorunluluğunun kaldırılması maddesi, özellikle yerel basının bitirilmesi anlamına gelmektedir. Bunun doğuracağı sonuçlar çok ağır olur" diye konuştu.

    'BU YARGI PAKETİ YEREL MEDYANIN ÖLÜM FERMANIDIR'

    Yerel basının önemine dikkat çeken Dikmen, "Bugün ülkemizde binin üzerinde yerel gazete, on binlerce meslektaşımıza istihdam sağlamakta, ekonomimize yıllık 2 ila 2.5 milyar lira üzerinde katma değer yaratmaktadır. Yerel basının bu önemli gelir kaynağının kesilmesi işsizlik demektir, iflas demektir, özgür basının sesinin kısılması demektir. Kuruluşundan bu yana varlık amacıyla Anadolu basınını güçlendirmek, yükseltmek için çalışan Basın İlan Kurumu da böyle bir düzenleme ile tamamen baltalanmış olur. Gazetelerin resmi ilan alabilmeleri için belirlenen standartları vardır.  Yerel gazeteler fikir işçisi çalıştırmak zorundadır. Gazetelerin asgari satış oranlarına sahip olması zorunludur. Baskı ve içerik standartları vardır. Doğru ve güvenilir yayıncılık yapmak zorundadır. Devlete olan mali yükümlülüklerini zamanında yerine getirmek zorundadır ve tüm bunlar yılda en az bir kez denetlenmektedir. Eğer icra ve iflas gibi resmi ilanların yaklaşık yüzde 50'sini kapsayan ilanları ortadan kaldırırsanız ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşayan yerel gazetelerin ne binlerce istihdamı karşılamasını ne de varlıklarını sürdürebilmelerini sağlayabilirsiniz. Böyle bir uygulama halkın anayasa ile korunan haber edinme hakkını da engellemiş olacaktır. Ayrıca yaşanan bilgi kirliliğine, her türlü manipülasyona, yalan habere karşı yerel medya en güvenilir haber kaynağı olmaya devam etmektedir. Yerel medyanın sesinin yokluğunda kirli bilginin yayılması, sahte ve yalan içeriğin çarptırılarak kullanımı katlanarak artacaktır. En büyük sorunların başında işsizliğin geldiği sektörümüzde bu düzenleme ile çalışacak gazete de kalmayacaktır. Bu maddenin o yargı paketinden çıkarılması şarttır. Yaygın ve yerel medyanın her biriminden yükselen bu çığlığımız umarız duyulur ve yanlıştan dönülür. Bu yargı paketi yerel medyanın ölüm fermanıdır" dedi.

    İzmir'deki 7 yerel gazetenin yarın aynı manşet ile basılacağını söyleyen Dokuz Eylül Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Atilla ise "Sosyal medya 'yerel basına ses ver' etiketi ile bir kampanya başlatıp tüm basın emekçilerini bu kampanyaya dahil ederek sesimizi yetkili kişilere ulaştırmaya çalışacağız" diye konuştu. (DHA)Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim