İzmir Büyükşehir'den Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için ilk adım

 • Haber Saati : 23 Haziran 2019, Pazar 11:40:43 - 4 Ay önce eklendi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısında adı “Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu” iken “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” olarak değiştirilen yeni komisyon çalışmalara başladı.

  AK Parti Meclis Üyesi Dilek Yıldız’ın Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu’nun ismini Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu olarak değiştirilmesi teklifi kabul edilmezken yeni yapı ve ismiyle yola çıkan komisyon ilk olarak Logo arayışına girdi. Meclis toplantısında, toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında kent halkında farkındalık yaratmak amaçlı çeşitli kamu spotları kullanmak ve bu konuda bir logo oluşturulması kararı alınmıştı.

  Belediye hizmet alanına giren ve ilgili birimlerce uygun görülen kapalı ve açık alanlarda, rekreasyon alanlarında, parklarda, reklam panolarında, toplu ulaşım araçlarında ve istasyonlarında, alt geçitlerde bahse konu kamu spotlarının ve logoların kullanılmasına kararı alınmıştı. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu’nda masaya yatırılan teklif ile ilgili bir yandan çalışmalar da ilerledi.

  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Av. Nilay Kökkılınç, kadın ve erkeğin yasal olarak eşit olduğunu fakat uygulamada eşitliklerin göz ardı edildiğini söyledi. Kökkılınç, “ İnsan ne yazık ki bizim ülkemizde ‘erkek’ figürü ile temsil ediliyor. Mesela Urla Bademler’deki tarımsal kalkınma kooperatifinin 1968 yılında yapılmış logosunda kadın ve erkek eşit temsil edilmiş. Etek ve pantolon logoda yer alıyor. Biz bunu kent genelinde her yerde başarabilirsek ancak sonuç alabiliriz. Kadın, evinde oturan, çocuk büyüten, yemek yapan varlık değildir. Büyükşehir Belediyesi’ne ait tesislerde ve tüm toplu taşıma araçlarında figürleri kadın ve erkek yapmayı planlıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer de bize çok büyük destek veriyor. Bu konuda karşı hassasiyet gösteriyor. Şahsen ben bir ziyaret için gittiğim Londra’da trafik ışığındaki insan figürünün kadın ve erkekten oluştuğunu görünce şaşırmıştım. Dikkatimi çekmişti” dedi.

  Komisyonun isminin “toplumsal cinsiyet eşitliği” olmasının kadın ve erkeğin eşit olmasından öte gitmediğini belirten Kökkılınç, “Bizim burada konuştuğumuz ve üzerinde tartıştığımız mesele cinsiyetin eşit temsili ve uygulamalara yansımasıdır. Biz, cinsel tercihler ve cinsellikle uğraşmıyoruz. Bizim alanımız da değil. Yasalar ve yönetmelikler kadın ve erkeği iki cinsiyet olarak nitelendirmiş. Bunu medeni kanunla da resmileştirmiş. Biz kanun yapıcı değiliz. Kişilerin tercihleri ve kendilerini nasıl hissettikleri bizi ilgilendirmez. Biz meseleye insan olarak bakıyor ve herkesin eşit haklardan yararlanmasını, eşit olmasını destekliyoruz” diye konuştu.

  Kökkılınç, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi yani bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının gerektiğini söyledi. Ülke olarak altına imza atılan sözleşmenin gereğinin İzmir’de yerel yönetimler olarak yapmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.  Kökkılınç ayrıca, komisyon kararı sonrasında hazırlanacak logo için bir yarışma düzenlenmesi, planlama yapılması ve ilgili birimlerin çalıştırılması talimatının Başkan Soyer tarafından verileceğini dile getirdi. Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim