İzmir HDP'ye Ziyaretler

 • Haber Saati : 08 Mayıs 2015, Cuma 10:22:02 - 5 Yıl önce eklendi.
DİSK, KESK, TMMOB VE TTB Soma Mitingi öncesi HDP’yi ziyaret etti

  Soma’da 301 işçinin iş cinayetine kurban gitmesinin 1. Yıldönümü nedeniyle 13 Mayıs’ta Soma’da yapılacak “Soma Mitingi” öncesinde düzenleyici örgütler, HDP İzmir İl Örgütü’nü ziyaret etti.
   
   DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, TTB Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun ve Eğitim-Sen yöneticilerini; HDP İzmir Milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, Pınar Aydınlar, Zeki Gül, Ayşe Erkek, Melike Arı, Ayşe Fırtına Özen ve HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur karşıladı.
   
  DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu, Soma Mitingi’nin Ege Bölgesinde örgütlenmesi için sabah basın açıklaması yaptıklarını ve bu çerçevede siyasi parti ve kurumlara ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirtti. Çerkezoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Bugün işçi cinayetlerinin temel nedeninin siyasi iktidarın tercihleri olduğunu düşünüyoruz. İşçi ölümlerinin artması iktidarın güvencesizleştirme ve taşeronlaştırma politikalarının sonucudur. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanının kendisi de taşerona verildi ve bunun karşısında işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun emek örgütleri ve meslek örgütleri olarak tamamen bağımsız bir şekilde denetlenmesi önerimiz kabul görmedi. İktidar biz ne söylediysek tersini yapıyor. Gerçek sorumlular mahkeme önüne çıkarılmıyor. Taşeron çalışma yasaklansın diyoruz, tam tersine taşeronlaşma artıyor. Bütün bunları değiştirmeden işçi ölümlerinin önüne geçmek mümkün değil. Bu süreci de seçimden ayrı görmüyoruz, süreci seçime giren bütün siyasi partilerin doğrudan müdahil olacağı temel bir mesele olarak görüyoruz. Herkesi 13 Mayıs’ta bizlerle birlikte omuz omuza olmaya davet ediyoruz.”
   
  “Türkiye açısından önemli bir seçim sürecine giriyoruz. Bu seçimlerde yalnızca hükümeti ve milletvekillerini seçmeyeceğiz” diyen Çerkezoğlu, “Sizlere de bu şartlarda girdiğiniz seçim süreci öncesi kolaylıklar diliyoruz. “ diyerek sözlerini tamamladı. Çerkezoğlu’nun ardından KESK, TMMOB ve TTB temsilcileri de işçi sağlığı, iş güvenliği, güvensizleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdiler.
   
  Ardından söz alan HDP Onursal Başkanı ve İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, “ Bu ziyaretin diğer partilere yaptığınız ziyaretlerden en önemli farkı sizin üyelerinizin bir çoğunun bizim de üyelerimiz olmasıdır. O nedenle bizler aslında aynı işleri farklı zeminlerde gerçekleştirenleriz. Hepimiz bir sınıf mücadelesini örgütlemeye çalışıyoruz” diyerek sözlerine başladı. 
   
  “Tabanda çalışanlar genellikle yukarıda çalışanlara mesafelidirler. Ama biz bu mesafenin oluşmasına izin vermemekte kararlı olan bir meşrebin insanları olarak, yine de ilk söz ve son söz tabanındır diye düşünen insanlarız” diye devam eden Kürkçü; “Söyledikleriniz hepsi bizim de paylaştığımız düşünceler. Zaten çoğu kez sizin yaptığınız araştırmalar bizim mecliste söylediklerimize dayanak olmuştur. Sınıf çatışmasını analiz etmek bakımından ortaya koyduğunuz değerlendirmeleri son derece dikkatle izlediğimizi belirtmek istiyorum. Benim Eş Genel Başkan olarak mecliste sözcülük yaptığım dönemde Soma katliamı gerçekleştikten bir saat sonra bunun olası nedenleri hakkında güvenilir bir teşhis vardı. Onu izleyen her saat boyunca kurtarma faaliyetlerinin neden yanlış gittiği, gerçek kaybın aslında ne olmasının muhtemel olduğu, bütün bunların karşısında bakanlığın davranışlarının ne demek olduğunu bir adım önden izlememize çok büyük katkıda bulundunuz“ dedi.
   
  Kürkçü son olarak “Hem Soma katliamının gerisindeki iktisadi ve siyasi hakikatlerin ortaya çıkarılması, hem de kitlelerin başka bir hayat için mobilize edilmesi bakımından ortaklığımızın süreceğinde emin olabiliriz. Seçim faaliyeti bizim açımızdan işçilerin kurtuluşu faaliyetinin de içerisinde olması gereken bir süreç. Bu yüzden Soma’daki etkinliklerin tamamında bulunacağız” diyerek mitinge HDP tarafından her türden desteğin verileceğini ifade etti.
   
  HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur ise ilçe örgütlerinin ayın 13’ünde ilçe binalarına siyah pankart asacaklarına dikkat çekti ve ilçelerden miting için araç kaldırılacağını söyledi.
   
  (HDP Basın)
   


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim