1 2 3 4 5
Emeklilere bayram ikramiyesi tamam! Emekliye bayram ikramiyesi ne zaman yatırılacak? YSK'nin seçime katılacak partilere ilişkin kararı Resmi Gazete'de Zamlı emekli maaşı ne kadar olacak? Oy ve Ötesi harekete geçti: #GüvenVer

İzmir iş dünyasından uzlaşı ve koalisyon çağrısı

 • Haber Saati : 08 Haziran 2015, Pazartesi 19:11:09 - 3 Yıl önce eklendi.
İzmir iş dünyası seçim gündemini bırakıp ekonomide daralmaya karşı formül bulunması gerektiğini savunurken, diğer yandan da koalisyon ile ilgili kaygılarını paylaştı.

  İş dünyası, dört partinin Meclis’e girdiği 7 Haziran genel seçimleri sonuçlarını değerlendirdi. Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)“partilerimizin, uzlaşma kültürü ile hareket ederek, ülkenin menfaatleri etrafında kenetlenmelerini diliyoruz” derken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçim sonrası için istikrarın devam etmesi gerektiği çağrısı yaptı.
   
  İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) ,  Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) , Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi,  İzmir Ticaret Borsası (İTB), Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED),  Ege İhracatçı Birlikleri (EİB),  İzmir Ticaret Odası,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar,  Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), seçmenin verdiği uyarının anlaşılması gerektiğini belirterek partileri uzlaşmaya çağırdılar. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı de ‘uzlaşma adımı’ istedi.
   
  TÜSİAD: UZLAŞMA KÜLTÜRÜ İLE HAREKET EDİLSİN
   
  TÜSİAD’dan yapılan açıklama şöyle:
   
  “Seçim sonuçları itibariyle seçmen iradesi, siyasi partilere tek başına hükümet kuracak çoğunluğu vermemiştir. Bu bağlamda partilerimizin, demokrasinin gereği olan uzlaşma kültürü ile hareket ederek, ülkenin menfaatleri etrafında kenetlenmelerini diliyoruz. Yeni parlamentonun ve kurulacak hükümetin, tüm paydaşların katkısı ve desteği ile demokratik standartları ve hukuk devleti olgusunu güçlendirmesini diliyoruz.”
   
  İTO: KAZANIMLAR KAYBEDİLMEMELİ, İSTİKRAR SÜRMELİ
   
  İTO Başkanı İbrahim Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada, milletvekili genel seçimi sonuçları için,”Elde edilen kazanımlar kaybedilmemeli, istikrar sürmeli” dedi.
   
  Sonuçların, Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulunan Çağlar, “İş dünyası olarak ülkemizin elde ettiği kazanımların ve ekonomik istikrarın sürdürülmesi en büyük beklentimizdir” ifadesini kullandı.
   
  YORGANCILAR: ÖNEMLİ OLAN ASGARİ MÜŞTEREKLERDE ANLAŞMAK
   
  Seçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, öncelikle halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin büyüme ve işsizlik sorununun çözümü için yeni oluşturulacak ekonomi yönetiminin bir an önce görevine başlaması gerektiğini kaydeden Yorgancılar şunları söyledi:
   
  “Bu seçimde Türkiye’de Kürt vatandaşlarımızın da Meclis’te temsil edilmesi kararı ortaya çıktı. Dört partili bir meclis oluştu. Türkiye uzun yıllardır tek partili bir yönetim göstermişti. Ama Avrupa’da da olduğu gibi koalisyonla da bu işin yürüyebileceğine inanıyorum. Önemli olan asgari müştereklerde anlaşmaktır. Çok kesimin temsil edilmesidir. Sandıkta ortaya çıkan çok sesliliği hükümete de yansıtarak 2023 hedeflerine odaklanmak gerekiyor.”
   
  DEMİRTAŞ’TAN HASSASİYET ÇAĞRISI
   
  İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da yaptığı açıklamada şöyle dedi:
   
  “Sonuçlar ülkemize hayırlı olsun. Sandıktan çıkan sonuca, seçmenin tercihine hepimiz saygılıyız. Şimdi yeni hükümeti bekleyeceğiz. Tüm liderlerin gereken hassasiyeti göstereceğine, ülkemizi hükümetsiz bırakmayacağına inanıyoruz. Demokrasilerde çare tükenmez, elbet bir yol bulunur. Umutsuz değiliz, devletimiz ve bürokratlarımız ülkemizi boşlukta bırakmayacaktır, ekonomide sorunlu günler beklemiyoruz. Diğer yandan Meclis Üyelerimiz Tacettin Bayır ve Ali Yiğit ile Odamız üyeleri Aslan Savaşan ve Murat Koç’un seçilmesi hepimizi sevindirdi. Ankara’da İzmir iş dünyasının temsilcileri olacaklarına inanıyorum.”
   
  ÜNLÜTÜRK: UZLAŞI İÇİNDE KOALİSYON
   
  Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, son iki yılın yoğun bir biçimde seçim gündemiyle geçtiğini anımsatarak şöyle konuştu:
   
  “Seçim bitti öncelikli gündem ekonomi ve ihracatı artırmak. Öte yandan bu seçim sonuçları bize gösterdi ki, Türk halkı tercihini parlamenter sistemden yana kullandı. Halkımız bir uzlaşmadan yana olduğunu gösterdi. Hiçbir partiye tak başına hükümet kurma gücünü vermedi, ‘uzlaşın’ mesajı verdi. Barajla ilgili de seçmen fiilen barajı kaldırdı. İnşallah bir dahaki seçim dönemine düşük barajlı ya da tamamen barajın kalktığı bir demokrasi deneyimi yaşarız. Seçim öncesinde konuşulan ekonomik vaatlerin takipçisi olacağız. Bu politikaların uygulanması için bir ekonomi yönetimi oluşması gerekiyor. Biz inanıyoruz ki koalisyon da uzlaşı içinde kurulacak. Umuyoruz parti liderlerimiz uzlaşı mesajını alıp Türkiye’nin ilerlemesine yönelik bir koalisyon yaratacaklar. Aksi halde tekrar bir erken seçim ülkenin menfaatine olmayacaktır.”
   
  AKGERMAN: HALK AŞ, İŞ, BARIŞ PEŞİNDE
   
  Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman da şu değerlendirmeyi yaptı:
   
  “Halkımız sandıkta iradesini beyan etmiştir. Bu da koalisyona işaret etmektedir. Aynı zamanda bir şeye daha işaret etmiştir. Kutuplaşmadan hazzetmediğini ortaya koymuştur. Bunu aşmak için de tüm siyasi partilere bir mesaj vermiştir. Halk aş, iş, huzur ve barış peşinde. Bu durumda siyasi partilerin esas gündemine dönmesi, yapısal reformlara odaklanması, daralan ekonomiye çare bulması gerekir. Meclise yeni girmiş olan partinin de Türkiye partisi olma yolunda, tahriklere kapılmadan emanet oylarını da gözeterek bunu ispatlayacağını umuyorum.”
   
  Akgerman ayrıca halkın parlamenter sistemin devamına yönelik oy kullandığını da aktararak koalisyon oluşturma sürecinin de aklı selim ile bir araya gelerek gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı. Seçmenin asıl gündeminin üretim ve istihdam olduğunu savunan Akgerman, seçim öncesi vaat edilen tüm ekonomi projelerinin de yakın takipçisi olacaklarını belirtti.
   
  KESTELLİ’DEN UZLAŞI VURGUSU
   
  İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, seçimlerin bazı münferit tatsızlıklar dışında vakar içinde tamamlanmış olmasının sevindirici olduğuna işaret ederek şunları söyledi:
   
  “Türkiye siyasi tercihini yaptı, dört partili bir Meclis oluştu. Yaklaşık 14 yıllık tek parti iktidarının sona erdiği anlaşılıyor. Bugün artık siyaset kurumu, milletin sandıkta verdiği mesajı dikkate alıp uzlaşı kültürüne uygun bir çözüm üretmeli ve Türkiye’nin gündeminin bir an önce iş ve aş olmasını sağlamalıdır. Eğer siyaset mevcut durumda çözüm değil sorun üretirse, yeniden milletin hakemliğine başvurmak, demokrasi içinde haktır. Sonuçların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”
   
  ÖZTÜRK: ZAMAN KAYBETME LÜKSÜMÜZ YOK
   
  Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ise seçimlerde öncelikle demokrasinin kazandığını, uzun yıllardan sonra ilk kez dört partinin aynı anda Meclis’te görev yapacağını kaydetti. Öztürk, “Burada önemli olan 8 Haziran itibarıyla zaman kaybetme lüksümüzün olmadığını bilerek ekonomiye odaklanmak. Uzun koalisyon arayışlarıyla kaybedilen her saat ülkenin zararına olacaktır. Gelinen noktada istikrarın devamının da gelmesi gerekir. Seçim bitti. Artık önümüze bakalım. Ekonomimize bakalım” diye konuştu.
   
  KAYA: BAŞKANLIK HEDEFİ ÇÖKTÜ
   
  Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya da seçimleri ‘milletin iradesinin sandığa yansıması’ olarak değerlendirdiklerini belirterek şunları kaydetti:
   
  “Şimdiki görüntüye baktığımız zaman, iktidar partisinin Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu kazanamadığı için başkanlık hedefinin çöktüğünü, parlamenter sistemin devamı için irade çıktığını görüyoruz. Partilerin de sorumluluk alıp hükümet kurmaları gerekiyor. Bu saatten sonra bu çalışmalar, Türkiye’nin en az etkileneceği şekilde ilerlemeli.”
   
  KÜÇÜKKURT: BUNDAN BÖYLE İŞ YAPMA ZAMANI
   
  İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, halkın sözünü sandıkta söylediğini ve seçimini yaptığını kaydederek şöyle konuştu:
   
  “Bundan böyle ekonomiyi konuşma, iş yapma, üretme ve çalışma zamanı geldi. Seçimler bize siyasi ideolojilerle değil, Türkiye’nin ve vatandaşların taleplerine göre hareket gedilmesi gerektiğini gösteriyor. Ülkemiz bir kaosa sürüklemeden bir an önce yeni hükümet kurulmalı. Halkımız ‘koalisyon’ dedi; partiler bunun arkasındaki mesajı iyi okumalı. Hükümet kurulsun ki, Türkiye’de sanayi ve ekonomi gündeme gelsin. Türkiye’nin bu denli sık bir seçim sürecini kaldıramayacağını ve ekonominin daha da büyük yara olabileceğine inanıyorum. Bizce erken seçime gerek yok. İzmir özelinde ise çıkan sonuçlar kentin renkliliğini; sağcı, solcu diye uç boyutlu bölünmelerin olmadığını herkesin birlik içinde yaşadığını gösteriyor.”
   
  ASKON: SEÇMEN UYARI VERMİŞTİR
   
  ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca, 2015 Yılı milletvekili genel seçimlerinin olaysız ve sükûnet içerisinde geçmesinin demokrasimizi açısından memnuniyet verici olduğunu belirterek şunları söyledi:
   
  “Seçmenin iktidar partisine uyarı vermek istemiş olabileceğini anlamak zor olmasa gerektir. Bir çok açıdan 13 yıllık bir iktidar döneminin yığınla birikintileri olduğu aşikârdır. Ancak, sınır biraz aşmış ve tek başına iktidar imkânını iktidarın elinden almış olması ülke açısından macera anlamına gelebilecek bir dönemin başlangıcı olarak karşılanmalıdır.
   
  Seçmenin Güneydoğuda kimlik meselesi dışında hiç bir değere iltifat etmemiş olmasını ideolojik temelli bir örgüt yapısıyla anlamak mümkün olabilir. Yani bölge seçmeni ne ekonomiyi hesaplamış, ne diğer dengeleri düşünmüştür. Sadece kimlik meselesini önemsemiş ve kendine sunulan etnik söylemi kabullenmiştir.
   
  Solu temsil eden partinin varlık getirememiş olması oraya dönük beklentilerin bittiğini göstermektedir.  İktidar partisinin halen iktidar için hemen sınırın altında kalmış olması, ümitlerin onda olduğunu göstermektedir. Ama çözüm için sıkıntılı bir tablonun olması milletimiz için belirsiz satılabilen bir dönemin başladığı anlamına gelmektedir. Hangi hesaplar yapılmış olursa olsun sonuç itibariyle istikrarı zedeleyecek bir sonuç bizim için fevkalade düşündürücüdür. Başlayan büyük projelerin aksaması ülkemize ciddi zarar verir. Makro tabloların ahenginin bozulması toparlanması çok zor bir tahribat oluşturur. Dileğimiz odur ki, ilgililer duyarlı ve dikkatli bir hassasiyetle ortak noktalar bulunur ve onun üzerinde bir kısım ittifaklar oluşturularak sağlıklı bir hükümet kurulur. Böylece büyük bir maliyet millete ulaşmadan önlenir.”
   
  SABANCI: UZLAŞMA ADIMI ATILDI
   
  Güler Sabancı, “Türkiye seçmeni, 4 partili bir Meclis oluşturma yönünde irade ortaya koymuştur. Bu Türkiye demokrasisi açısından barış ve uzlaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” değerlendirmesini yaptı.

Bu Haberin Manseti :

İzmir iş dünyasından uzlaşı ve koalisyon çağrısı
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
 • SİYASET
 • GÜNDEM
 • EKONOMİ
 • SPOR
 • MAGAZİN
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim