İzmir mutfağı 'gurme' olsun diye el ele

 • Haber Saati : 03 Mayıs 2015, Pazar 10:30:52 - 6 Yıl önce eklendi.
Geçtiğimiz Ocak ayında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun imzasıyla İzmir’in de dahil olduğu “Dünya Gurme Kentler Ağı - DELICE” için kentteki 4 kurum bir araya geldi.

   
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen tarafından imzalanan protokolle, İzmir ve Ege mutfağını dünya arenasına taşıyacak çalışmalar yeni bir boyuta taşınıyor. İzmir’in dünyanın farklı coğrafyalarından 22 kentin yer aldığı “Gurme Kentler Ağı - DELICE” üyeliği kapsamında yürütülecek kurumsal işbirliği ile kent mutfağının standartlarının belirlenmesi, kentteki restoran ve lokantaların bu çalışmaya dahil edilmesi ve akademik çalışmalarla yönlendirilmesi hedefleniyor.
   
  YEREL YÖNETİM, ÜNİVERSİTE VE İŞ DÜNYASI İŞBİRLİĞİ
  Hazırlanan protokolün imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in “Gurme Kentler Ağı” kapsamındaki konumunu geliştirmek istediklerini belirterek şunları kaydetti: “Bunun için partner kuruluşlarla birlikte çalışmamız gerekiyor. Bu protokolle üyeliğimizin geliştirilmesi, dolayısıyla İzmir mutfağının tanıtılması, yemeklerimizin İzmir’e gelecek yerli ve yabancı konuklara her bakımdan kontrollü, standartları yüksek bir şekilde sunulması için bir çalışma yapıyoruz. Buradan bir yürütme komitesi çıkacak. Standartları belirleyeceğiz. Üniversitelerimizin bilimsel desteğiyle, mutfaktaki esnaf ve sanatkar temsilcileriyle ayakları yere basan bir çalışma ortaya çıkaracağız” dedi.
   
  İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise bu önemli girişim nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür borçlu olduklarını belirterek, “İzmir mutfağından herkes övgüyle söz eder ama bugüne kadar bir standart getiremedik. Bu çalışmalar buna öncülük yapacaktır. Ege mutfağı dünya arenasına çıkabilecek güzelliktedir” diye konuştu.
   
  “SORUMLULUĞUMUZ ARTTI”
  İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu da, İzmir mutfağının dünya mutfakları arasındaki yerini almasını sağlayacak çalışmalarla birlikte, bu alanda etkin esnaf ve sanatkar sayısının da artması için çaba harcayacaklarını söyledi.
   
  Yemek kültürünün, yaşam kalitesi ile birlikte sağlık ve refahın bir ölçütü olduğunu belirten İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen ise “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Gurme Kentler Ağı’na dahil olmasıyla, bizim de bu işin eğitim ayağındaki sorumluluğumuz biraz daha arttı. Ekonomi Üniversitesi olarak bu alandaki kültürel mirasa sahip çıkılması, yemeklerimizin çağdaş bir sunumla tescil edilmesi için çalışacağız” dedi.
   
  4 KITADAN 23 KENT
  İzmir, 2007 yılında Fransa’nın Lyon kenti tarafından kurulan ve 4 kıtadan sadece 23 kentin yer aldığı “Dünya Gurme Kentler Ağı” DELICE’e geçtiğimiz Ocak ayında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, üyelik belgesini imzalamasıyla dahil oldu. Usta şefler ve kentler arasında gastronomi konusunda bir iletişim ve değişim platformu sunan DELICE’nin faaliyetleri; kentsel pazarlama, eğitim ve aktarım, yerel ürünler, sağlık ve beslenme, şeflerin ustalaşması temalarında yoğunlaşıyor. İzmir’in “Dünya Gurme Kentler Ağı”na dahil olmasının, kentteki turizm hareketliliğine olumlu yansıyacağı belirtiliyor.
   
  İzmir ile birlikte üye sayısı 23’e yükselen gurme kentler ağı DELICE’ye üye kentler şöyle: Aarhus (Danimarka), Barselona (İspanya), Birmingham (İngiltere), Bordeaux (Fransa), Brüksel (Belçika), Cape Winelands (Güney Afrika), Göteborg (İsveç), Helsinki (Finlandiya), İzmir (Türkiye), Lozan (İsviçre), Leipzig (Almanya), Lizbon (Portekiz), Lyon (Fransa), Madrid (İspanya), Montreal (Kanada), Osaka (Japonya), Puebla (Meksika), Rabat (Fas), Riga (Letonya), Saint Louis (ABD), Stavanger (Norveç), Şikago (ABD), Torino (İtalya).


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim