İzmir’de kruvaziyer turizmine bir darbe daha!

 • Haber Saati : 29 Nisan 2015, Carşamba 16:00:04 - 6 Yıl önce eklendi.
İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Mecliste Nisan ayına dair faaliyet raporları sunuldu.

  Toplantıda DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk’ün konuşmasının yanı sıra KOSGEB İzmir Güney Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı tarafından denizcilik sektörü ile ilgili faaliyetlerde verilecek KOSGEB destekleri hakkında bilgi verildi.
   
  Toplantıda konuşan Yusuf Öztürk, İzmir krvaziyerindeki düşüşün rakamlarını açıklarken dünya devi bir firmanın daha İzmir seferlerini iptal ettiğini açıkladı. 
   
   
   
  KRUVAZİYER DEVİ MSC İZMİR’DEN 30 SEFERİNİ ÇEKTİ
  Meclis konuşmasını yapan DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk İzmir’in kruvaziyer turizminde bir darbe daha aldığını açıkladı. Ocak ayında dünyanın en büyük iki kruvaziyer firmasından biri olan İtalyan Costa Crociere’nın sürpriz bir kararla 2015 yılında Akdeniz seferlerini iptal edip Uzakdoğu’ya yönelmesi, İzmir’de büyük şok yaratmıştı.
   
  Öztürk, kruvaziyerin dev firması MSC’nin İzmir’den elini çektiğini söylerken, “Kruvaziyerde asıl amaç para kazanmak değil. Asıl amaç İzmir’i dünyaya tanıtmak kruvaziyerde en fazla düşüş İzmir’dedir. Son aldığımız habere göre de kruvaziyer firması MSC şirketi, İzmir turizminden elini çektiğini öğrendik. MSC, iki gemisinden bir tanesini iptal etti. 2016 yılı için İzmir’e düzenlenecek 30 sefer iptal olacak. Bu olacak şey değil! Bu gemiler nereye gidiyor? Burada buz dağının görünmeyen tarafı Uzakdoğu…  Dünyadaki gemilerin birçoğu Uzakdoğu’ya gidecek. Akdeniz’de her yerde savaş var. Limanlardan alınan vergiler pahalı. Kruvaziyerde yol almamız lazım” şeklinde konuştu.
   
  450 BİN YOLCU DÜŞTÜ
  Kruvaziyerde Uzakdoğu tehlikesine daha önce de dikkat çeken Öztürk, düşüşün rakamlarını açıkladı. Öztürk, “Kruvaziyer sektörü hem ülkemizin hem de bölgemizin gözbebeği, ancak kan kaybediyoruz. İki yıl önce 2 milyon 240 bin olan yolcu sayısı geçen yıl 1 milyon 790 bine geriledi. Ülkemizin en önemli  gruplarından biri olan  Global, dünyada birçok kruvaziyer limanı işletiliyor. Analarında Venedik’in de olduğu birçok limanı işletmeye de talip. Bu durum bize Türkiye’nin kruvaziyer turizminde uluslararası bir oyuncu olabileceğini de gösteriyor. Bu sektörde başa oynayabiliriz. 2023 hedefi olan 7.5 milyon yolcu ulaşılmaz değil, yeter ki destek verilsin” dedi.
   
  MALİYETLER DEĞİL ÜLKELER YARIŞIYOR
  Kruvaziyer ile ilgili şirketinin iptal kararı ile ilgili konuşan MSC Türkiye Kruvaziyer sorumlusu ve DTO İzmir Başkan Yardımcısı Savaş Ercan, bu sene İzmir’den yönlerini Uzakdoğu’ya çevirmesinin büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Ercan “Bugün kruvaziyerde elimizde olanı da kaybediyoruz. Miami’de gördük, burada önemli olan maliyet hesabı değil; burada ülkeler yarışıyor. MSC’in bir gemisi yine İzmir’e gelecek, ama bizim geleni değil gelmeyeni konuşmamız lazım” dedi.
   
  NÜKLEERE İZİN VAR, KÖRFEZ’E YOK!
  7 Haziran seçimleri öncesinde siyasi partilerde bir tane bile denizcinin olmadığını ifade eden Öztürk, siyasilerin sektör ile ilgili bölgede ve İzmir’de başlayan yatırımların tamamlanmasını, yeni yatırımlara kaynak ayrılmasını istediklerini söyledi. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile başlayan Büyük Kanal Projesi’nin ÇED engeli ile ilgili, “Nükleer santrallerin yatırımlarına bile kısa sürede başlanırken, körfeze büyük gemilerin girmesini sağlayacak körfezi temizleyecek bu proje için artık vakit kaybetmek istemiyoruz” ifadesini kullandı.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim