http://www.edremit.bel.tr/

İzmir'de Lgbt'lilerden Eylem

 • Haber Saati : 04 Mayıs 2015, Pazartesi 07:50:17 - 4 Yıl önce eklendi.
Lgbt'lilerden 'Nefret Saldırılarına Dur De' Eylemi

  İzmir'de, lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüellerden (LGBT) oluşan yaklaşık 100 kişi İstanbul, Kocaeli ve İzmir'de bıçaklanan trans arkadaşları için yürüdü.
   
  Alsancak Bornova Sokağı'nda bir araya gelen İzmir LGBT'li grup, İstanbul, Kocaeli ve İzmir'de bıçaklanan trans arkadaşları için eylem yaptı. "Trans cinayetleri politiktir," "Aşk, hürriyet uzak olsun devlet," "Susma haykır translar vardır" sloganlarıyla yürüyen grup üyeleri Türkan Saylan Kültür Merkezi'ni kadar yürüdü. Grup adına açıklama yapan Gamze Yıldırım, şunları söyledi:
   
  A
   
  "Bugün burada sessiz kalan hukuku, adalete ve vicdanlara sesleniyoruz. Yeter artık transfobik şiddet devam ediyor. 2 Mayıs akşam saatlerinde İstanbul'da iki trans kadın arkadaşımız transfobik bir saldırının hedefinde katledilmek istendi. Gülşen arkadaşımız müşterisi tarafından bıçaklandı, arkadaşları tarafından hastaneye yetiştirildi ama hayati tehlikesi olduğu için ameliyata alındı. Gülşen ameliyattayken yine İstanbul'da bir trans kadın kimliği belirsiz kişiler tarafından kurşunlandı, kendi imkanlarıyla hastaneye giden arkadaşımızın sağlık durumu şu an iyi. Ama Gülşen'in durumu hala kritik ve yoğun bakımda gözetim altında. İstanbul'da bu saldırının üzüntüsünü yaşayamadan bir transfobik saldırı da İzmir'de yaşandı. Rüya arkadaşımız da kimliği belirsiz kişiler tarafından bıçaklandı. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli'nde yaşanan saldırı transfobik şiddetin her yerde olduğunu kanıtlar şekilde. Nefret saldırıları devam ediyor."
   
  Kocaeli, İstanbul ve İzmir'de yaşanan olayların ne ilk ne de son olacağını belirten Gamze Yıldırım, saldırıların politik temelli olduğunu iddia etti. Yıldırım, "Lezbiyenleri, geyleri biseksüelleri, transları, intersekleri görmezden gelen heteroseksist ataerkil zihniyet hergün devlet tarafından var ediliyor. Bu zihniyetin mağdurları LGBT'ler ve seks işçileri hergün yaşam savaşı veriyor. Eylül Cansız'ı ve Onur'u intihara sürükleyen zihniyet, dün gece bedene bürünmüş şekilde karşımıza çıksa da nefret saldırılarının politik temelli olduğunu biliyoruz. Trans cezaevleri için elini sıvazlayan devlet, nefret saldırılarına karşı önlem almalıdır" dedi. Basın açıklaması ardından grup olaysız dağıldı. 


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim