İzmir’de servis ücretlerine zam geliyor!

 • Haber Saati : 26 Ağustos 2019, Pazartesi 14:43:03 - 9 Ay önce eklendi.
İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, bu yıl servis ücretlerinde yüzde 15-20 civarında zam olacağını düşündüklerini belirtti.

  İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni eğitim öğretim yılının başlamasına kısa süre kaldığını, 20 milyon civarında öğrencinin büyük bölümünün okuluna servis araçlarıyla gittiğini hatırlattı.

  Türkiye'de 12 yaşından büyük araçların taşımacılıkta kullanılmadığını belirten Bostancı, İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik'e uygun araçların, yüksek TÜV muayenesinden geçtiğini anlattı.

  Bostancı, öğrenci taşıyacak şoförlerin trafik, mevzuat, öfke kontrolü, farkındalık ve ilk yardım gibi konularda eğitim aldığını, alkol ve uyuşturucu bağımlılık testinden geçirildiklerini ifade ederek meslek odasına kayıtlı olmayan servis araçlarının ve bu araçları kullanan şoförlerin ise denetlemediğini vurguladı.

  Çocuğu okul servisi kullanacak velilerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunduğunu dile getiren Bostancı, "Araçlarının arkasında 'okul taşıtı' yazısı ve 'dur' lambası olmasına dikkat etsinler. Her koltuğun emniyet kemerinin olduğunu kontrol etsinler." ifadelerini kullandı.

  YÜZDE 15-20'LİK ARTIŞ BEKLENTİSİ
  Bostancı, İzmir için okul servis ücretlerinin henüz açıklanmadığını, araç fiyatı ve taşımacılık giderlerinin artması göz önünde bulundurularak bu yıl servis ücretlerinde yüzde 15-20 civarında zam olacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

  VELİLERE ÜCRET UYARISI
  Eğitim kurumlarının, öğrenci taşımacılığı işinin bir tarafı olmaması gerektiğini söyleyen Bostancı, şöyle devam etti:

  "Bu bir rant aracı olarak görülmemeli. Bazı okullarda servis taşımacılığı için ücret toplanıyor. Araya aracılar girmekte. Öğrenci velileri illerde açıklanan taşıma ücreti üzerinde bir ücret ödememeli. Ücret tarifesi araç içinde asılıdır. Bu tarife üzerinde rakama istenirse tüketici hakem heyetine müracaat ederek aradaki fiyat farkını alabilirler."

  Mobil ekipteki görevlilerin, ihbar edilen aracın ve sürücüsünün gerekli koşulları taşıyıp taşımadığını kontrol edeceği, taşımacılık için uygun olmayan araçların, servis yapmasına izin verilmeyeceği belirtildi. İzmir'deki mobil ekip sayısının ilgili kurumlarca planlanacağı öğrenildi.

  "KORSAN" İLE MÜCADELE
  Bostancı, korsan taşımacılığın, en büyük sıkıntılardan biri olduğunu belirterek, servis aracı niteliğinde olmayan, sürücüleri gerekli kontrolden geçmemiş araçlarla servis yapıldığının altını çizdi.

  İzmir'de iki yıl önce 3 yaşındaki Alperen Sakin'in unutulduğu okul servis minibüsünde baygın bulunduğunu, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini hatırlatan Bostancı, "Korsan servis taşımacılığına gerekli tedbirleri alırsak başka Alperenlerin ölmesine engel oluruz." dedi.

  Bu yıl korsan servisle mücadeleye, mobil ekiplerin destek vereceğini kaydeden Bostancı, İçişleri Bakanlığınca temmuz ayında illere "mobil ekip" konusunda genelge gönderildiğini aktardı.

  Bostancı, yeni dönemle beraber mobil ekiple korsan taşımacılığa engel olunacağını belirterek, "Emniyetten, belediyeden ve ilgili meslek odasından yetkililerin bulunduğu araç, gelen ihbarları anında değerlendirecek. Bu mobil ekip uygulamasıyla korsan taşımacılığında netice alınacağını düşünüyorum." diye konuştu. (AA)


Bu Haberin Manseti :

İzmir’de servis ücretlerine zam geliyor!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim