http://www.menemen.bel.tr/index2.asp

İzmir'de Sineksiz bir yaz için belediyeden büyük bütçe

 • Haber Saati : 06 Mayıs 2015, Carşamba 08:54:13 - 4 Yıl önce eklendi.
Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilere sineksiz bir yaz yaşatmak amacıyla yapılacak çalışmalar için 2015 bütçesinden yaklaşık 20 milyon TL ayırdı.

  Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların rahat bir yaz dönemi geçirmesi için haşere mücadele çalışmalarını yıl boyunca sürdürüyor. Bütünşehir yasasının ardından tüm ilçelere hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılı haşere mücadelesi için 20 milyon TL'lik bütçe ayırdı. Yaz aylarında haşere mücadele çalışmalarını ağırlıklı olarak Gediz ve Küçük Menderes deltasındaki büyük su havzaları, sulama kanalları ve dereler gibi açık alanlarda gerçekleştiren ekipler, kış aylarında ise sineklerin üreme yerleri göz önüne alınarak kapalı- sulak alanlarda larva mücadelesi yapıyor, gerekli olan noktalarda açık ve yeşil alanlarda da ilaçlama gerçekleştiriyor.
   
   
  İzmir'de kış ve bahar ayları için potansiyel üreme alanı olarak fosseptik, PTT menholü, sulu bodrumlar, kanal kapakları ve ızgaralar, dereler sivrisineklerin üreme ortamı oluşturabileceği alanlar, uzun yıllar boyu yapılan çalışmalar ile belirlenerek kayıt altına alındı. Her yıl yapılan kontroller ile yeni potansiyel üreme alanları da belirlenip bilgiler sürekli güncellenirken, çalışmalar bu verilere göre yönlendiriliyor. Görevli ekipler kış ve bahar aylarında, periyodik olarak tespit edilen bu noktaların tümünde larva mücadelesi için ilaçlama yapıyor.
   
   
   
  Yetkililer özellikle vatandaşlardan gelen araçlı ULV cihazıyla ilaçlama yapılması taleplerinin de çevre ve insan sağlığı, ilaç etkinlikleri yönünden uygun olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı: "Günümüzde hiçbir Avrupa ülkesinde sıkışık konut alanlarında bu tür ilaçlama yapılmamaktadır. Ekiplerimizce yalnızca uçan sinek varlığı tespit edilen bölgelerde sorun çözülünceye kadar larva mücadelesine ek olarak, yeşil alanlarda yakarca ve ot sinekleri için araç üstü ULV cihazları ile ilaçlama yapılmaktadır."
   
   
   
  HAMAM BÖCEKLERİ İÇİN ETKİN ÇÖZÜM 
  İzmir Büyükşehir Belediyesi hamamböceği mücadelesi için 2014 yılında seçilen pilot bölgelerde kanalizasyon içlerinde jel uygulaması (Hamamböceği için çekiciliği ve öldürücü etkisi yüksek yem kullanımı) gerçekleştirdi. Bu uygulama ile olumlu sonuçlar alan ekipler, 2015 yılında da aynı uygulamayı kent geneline yaygınlaştırıyor. Kullanılan bu yöntem sayesinde hamam böceklerinin kanalizasyondan çıkması engellenerek yuva içinde etkili ve uzun süre devam eden ölüm etkisi sağlanıyor.
   
   
  KARASİNEK LARVASI İLE DE MÜCADELE 
  Karasinek mücadelesinde ise geçen yıllardan farklı olarak 2015 yaz aylarında karasinek larvasına etkili larvasit uygulamasına başlanacak. Çöp konteynırlarına yapılacak uygulama ile ergin karasinek oluşumu en aza indirilecek. Larva ile ergin mücadelesi etkin bir şekilde birlikte yürütülecek. 
   
  İnsan sağlığı için tehlike oluşturan her türlü bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalara karşı toplu yaşam alanlarında dezenfeksiyon çalışmalarını da sürdüren Büyükşehir ekipleri, okullarda eğitim ve öğretim yılı başlangıcında, yarı yıl tatil dönemlerinde periyodik olarak ilaçlama yapıyor.
   
   
  VATANDAŞLARA DA GÖREV DÜŞÜYOR
  Bilinen kaynakların dışında doğal olarak oluşmuş sivrisinek üreme kaynaklarının tespitinin haşere ile mücadele çalışmalarında büyük önemi olduğunu belirten Çevre Sağlığı yetkilileri, bu konuda vatandaşlardan destek isteyerek, "Bu kaynakların tespitinde vatandaş bildirimleri bizleri yönlendirmektedir. Büyükşehir Belediyesi Hemşehri İletişim Merkezi'nin 444 40 35 numaralı çağrı merkezine veya Haşere Mücadele Biriminin 293 37 14- 293 37 15 numaralı telefonlarına iletilen talepler anında telsizle ekiplere iletilmekte ve 24 saat içinde değerlendirilerek sorun çözülmektedir" dediler. 
   
  Yetkililer, etkin bir mücadele için vatandaşları da destek olmaya çağırarak alabilecekleri önlemleri şöyle sıraladı:
  Kullanılan foseptiklerin en kısa zamanda iptal ettirerek direk kanalizasyona bağlantı yaptırılması, ekipler ilaçlama için geldiğinde ev ve bahçedeki foseptik, kuyu, havuz, su birikintisi, bodrum suyu, bidon gibi haşere üremesi yönünden kaynak oluşturabilecek yerlerin hepsinin gösterilmesi, fıçı, bidon, teneke, kutu, havuz, araba lastiği vb. yerlerde su bekletilmemesi, kanalizasyon şebekesi olmayan yerlerde, kullanılan foseptiklerin zamanında boşaltılması, her türlü sızıntı ve akıntı sularının dışarı akıtılmaması, bodrum suları ve su birikintilerinin tamamen boşaltılması, çöpleri çöp torbasına koyduktan sonra ağızlarını sıkı bir şekilde bağlanması, açıkta gıda maddesi, bahçelerde açıkta çöp, gübre, bahçe atıkları vb. bulundurulmaması, çöp konteynırlarının kapaklarının kapalı tutulması.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim