İzmir'e hükümet eliyle getirilmiş bir damla su yok!

 • Haber Saati : 25 Şubat 2019, Pazartesi 14:29:49 - 1 Yıl önce eklendi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın su çıkışına yanıt verdi.

  Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'e konuşan ve önemli açıklamalarda bulunan Başkan Aziz Kocaoğlu, "Garip olan bir şey var; o da söylediklerinin aksine İzmir'e hükümet eliyle getirilmiş bir damla bile su olmaması..." dedi.  

  İŞTE KOCAOĞLU'NUN MESAJLARI 

  – AKP hükümetinin yetkilileri yıllardır her seçim döneminde İzmir'e su getirdiklerini, kenti susuzluktan kurtardıklarını söylüyor. Üstelik bunu, sanki başka bir ülkenin halkına lütufta bulunurcasına, İzmirlilerin başına kakarak yapıyor. Seçim sürecine girildikten sonra Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sık sık aynı şeyi tekrarlıyor, “İzmir susuzdu, biz su getirdik” diyor.

  Gördes Barajı fiyasko! 

  – Garip olan bir şey var; o da söylediklerinin aksine İzmir'e hükümet eliyle getirilmiş bir damla bile su olmaması. Neden mi? Çünkü İzmir'e suyunun verildiği iddia edilen Gördes Barajı tam bir fiyaskoya dönüştü. İmalat sırasında yapılan hatalar nedeniyle milyonlarca lira harcanarak yapılan barajda su tutulamıyor. Çünkü Gördes Barajı'nın tabanı delik. Yıllardır bu sorun çözülemedi.

  – Ocak ayında İzmir rekor yağış aldı. Tüm barajlar neredeyse yüzde 100 doldu. Ama Gördes Barajı'ndaki su seviyesi yüzde 10-12'yi bir türlü geçmiyor. İzmir'e su verileceği söylenen Gördes Barajı ölü bir yatırım haline geldi.

  Su hattı bile yok! 

  – Hadi diyelim barajdaki büyük arıza giderildi, su tutulmaya başlandı. Yine İzmir'e su vermeleri mümkün değil. Çünkü ortada İzmir'e uzanan bir isale hattı yok. Yapılan protokole rağmen DSİ tarafından inşa edilmesi gereken hattın yapımı savsaklandı.

  – İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu Kavaklıdere Arıtma Tesisi ise atıl durumda bekliyor. Çünkü 2016'da tamamlanan tesisi test edecek su gelmedi henüz. 3 yıldır su bekliyor Kavaklıdere. İzmir'e su verilmiyor ama verilmeyen suyun parası belediyeden kuruşu kuruşuna tahsil ediliyor. Bu da ayrı bir komedi.

  Beydağ Barajı sulama için

  – 17 yıldır İzmir'e açıkça ayrımcılık uygulayan AKP hükümeti yapılmayan yatırımı propaganda aracı olarak kullanıyor. Çünkü ortada İzmirliye anlatabilecekleri elle tutulur bir hizmet yok.

  – Sayın Cumhurbaşkanı, Gördes örneğinden sonra bir de “Beydağ Barajı'nı yaptık, İzmir'i susuzluktan kurtardık” dedi. Oysa Beydağ Barajı bir tarımsal sulama barajıydı. Sürekli bu iddialara cevap vermekten yorgun düştük ama iktidar aynı şeyleri tekrarlamaktan usanmadı.

  – 17 yıldır İzmir için tek bir metro yatırımına imza atmayan hükümetin bundan sonra da yatırım yapması beklenmiyor zaten. İzmir Büyükşehir Belediyesi hükümetten para ve destek beklemeden 2004-2019 arasında kentteki raylı sistemi 11 kilometreden 179 kilometreye çıkardı.

  Katı atık tesisi engellendi

  – Kente çağdaş bir katı atık geri dönüşüm tesisi kurabilmek için yıllardır çalışıyoruz. Üzerimize düşen her şeyi yapmamıza rağmen tesisin kurulmaması yönündeki siyasi ayak oyunları, bu yatırımın hayata geçmesini uzun süre engelledi. Her bulduğumuz katı atık yeri için bir engel çıkarıldı.

  Uygun araziler bulduk

  – 2011'de Torbalı, Menderes ve Menemen'de son derece uygun araziler bulduk. Ama bir takım siyasi etkenlerin de devreye girmesiyle, tesisin bu bölgelerde yapılması mümkün olmadı. 2012'de Karşıyaka, Çiğli ve Menemen sınırlarının kesiştiği noktada yer tespiti yaptık. Uzun süre onay için uğraştık. Tam uzlaşmaya vardık derken, 3-4 kişilik bir grup dava açtı. Sene 2019…Mahkeme süreci yeni bitiyor. Yer seçimi konusunda ‘hukuka aykırılık yoktur' kararı çıktı. Şimdi süratle, dondurulan ÇED sürecini tamamlayacağız. AKP'nin sayın adayı sanırım bu süreçlerden, yani katık atık geri dönüşüm tesisi kurabilmek için uzun yıllardır neler yaptığımızı ve hangilerinin engellendiğinden habersiz. Ya da işine öyle geliyor.

  Zeybekci dersine çalışmamış

  Kocaoğlu, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci'nin İzmir'de yağmur suyu ayrıştırması olmadığı iddiasını şöyle cevaplandırdı: “İzmir, Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarıyla Türkiye lideridir. Son 4 yılda, yağmur suyu altyapısı için 175 milyon TL yatırım yapıldı. 514 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı var. Bilmezsen, dersini çalışmazsan böyle olur. Zeybekci, 8 yıl belediye başkanlığı yaptığı Denizli'de kaç arıtma tesisi kurdu?”

  İzmir'de koku sorunu yok

  Kocaoğlu, “İzmir'e ‘kokuyor' gibi söylemlerde bulunmak Sayın Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığına gölge düşürür. Büyük Kanal'da emeği geçen herkesten, bütün belediye başkanlarımızdan Allah razı olsun. Artık o sorun kalmadı. Bu algı yönetimidir. İzmir kokmuyor. ‘Kokuyor' diye propaganda yapanlar, 31 Mart akşamı cevabını görür” dedi.


Bu Haberin Manseti :

İzmir'e hükümet eliyle getirilmiş bir damla su yok!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim