İzmir'in cennet köşesi imara mı açılıyor?

 • Haber Saati : 25 Temmuz 2019, Perşembe 18:56:22 - 4 Ay önce eklendi.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Seferihisar’daki Doğanbey bölgesindeki 1’nci, 2’nci ve 3’üncü Derece Doğal Sit Alanlarının koruma statülerinde değişikliğe gidildi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Seferihisar’daki Doğanbey bölgesindeki 1’nci, 2’nci ve 3’üncü Derece Doğal Sit Alanlarının koruma statülerinde değişikliğe gidildiğini duyurdu.

  Alanların nitelikli doğal koruma alanı ve sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı olarak tescil edilmesinin uygun bulunduğu aktarıldı.

  İzmir I Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 2018 yılında aldığı kararın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ilgili maddesine göre ‘Bakanlık Makamı Olur'u ile onaylandığı ifade edildi.

  İlanda, ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün 12.07.2019 tarih ve 97749335-252.01.02-E.161976 sayılı yazısı ile; İzmir İli, Seferihisar İlçesi sınırları içerisinde yer alan 17. Grup (Doğanbey Mevkii) 1., 2. ve 3. Derece Doğal Sit Alanlarının koruma statülerinin "Nitelikli Doğal Koruma Alanı" ve "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak tescil edilmesinin uygun olduğuna ilişkin İzmir I Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun 07.11.2018 tarih ve 557 sayılı kararı 1 No.lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109/2 Maddesine göre 26.06.2019 tarihli ve 148729 sayılı Bakanlık Makamı Olur'u ile onaylanmıştır. Söz konusu alana ait tapu kütüğünün beyanlar hanesinde bulunan 1., 2. ve 3. Derece Doğal Sit şerhlerinin kaldırılarak yerine "Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı" ve "Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" şerhlerinin konulacağı, 26.06.2019 tarihli ve 148729 sayılı Bakanlık Makamı Olur’u ve eki paftanın 24.07.2019 tarihinden itibaren 1 (bir) ay süre ile İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü internet sayfasından ilan edileceği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Ek Bina 4.kat ilan panosunda askıda kalacağı hususu, Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereğince ilan olunur’ bilgileri yer aldı.  SİTLER DÜŞMÜŞ, BU DURUM BAZI YAPILARI İMARA AÇAR!
  Konuyla ilgili açıklama yapan Çevreci Avukat Şehrazat Mercan, “Sitlerin derecesini düşürmüşler. Bu durum bazı yapıları imara açar. Koruma alanları daraltılıyor. Hassas alanlar kesin koruma altında zaten. Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım gibi ifadeler Yarımada’daki koruma alanlarının daraltılması anlamına geliyor. Bunlar daha çok yapılaşma mantığıyla yapılıyor. Bazılarında, ‘Bu özelliğini kaybettiğinden siti düşürüyorum’ diyor. Kaybedilen yerdeki politika düşürme olmamalı. Aslında eski haline döndürme görev olmalı. Tedbir almak zorunluluk olmalı. Yoksa aç aç gitsin olur. Bu da yanlış bir mantık” dedi.


Bu Haberin Manseti :

İzmir'in cennet köşesi imara mı açılıyor?
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim