İzmir'in çevrecileri yola çıktı...

 • Haber Saati : 09 Ekim 2019, Carşamba 17:52:26 - 1 Yıl önce eklendi.
İzmir Düşünce Topluluğu'nun çağrısı ile son dönemde artan çevre tahribatlarına karşı 20 ayrı noktada basın açıklaması yapacak olan çevreciler, Efemçukuru'nda startı verdi.

  İzmirli çevreciler, 4 gün boyunca, Efemçukuru'ndan başlayıp Çiğli, Foça, Burhaniye, Edremit ve Kazdağları'na kadar 20 ayrı noktada kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması ile sürdürecekleri eylemlerine start verdi. Ekolojik tahribata dikkat çeken ve İzmir Düşünce Topluluğu'nun çağrısı ile bir araya gelen çevreciler, son yangında hektarlarca alanın kül olduğu Efemçukuru'ndan başladı. Sabah İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanıp bir açıklama yapan çevreciler ardından otobüslerle Efemçukuru'na geçti.

  UTKU GÜMRÜKÇÜ'DEN DESTEK
  Burada, Alamos adlı firma tarafından işletilen altın madenini protesto eden çevreciler, ardından Gaziemir'deki nükleer atık fabrikasının önüne geldi. Toprağa karıştığı iddia edilen nükleer atıklara ve çevre kirliliğine dikkat çeken eylemcilerin son durağı Çiğli-Sasalı Kuş Cenneti oldu. Flamingolar başta olmak üzere çok sayıda kuş türünün dünyadaki en önemli yaşam alanlarından olan Gediz deltasındaki kirliliği protesto eden çevrecilere Çiğli Belediye Başkanı CHP'li Utku Gümrükçü de destek verdi.

  ACIMASIZCA YAĞMALANIYOR
  Çevreciler, "Yaşadığımız zaman dilimi içerisinde, ulusal ve uluslararası sermaye, rant uğruna dünyayı havasıyla, deniziyle, toprağıyla ve suyuyla acımasızca yağmalarken, Anadolu’nun doğal yaşam alanları da bundan nasibini almış ve vahşi kapitalizmin kar hırsıyla körelmiş vicdanına terk edilmiştir. Gerçekten de bu topraklar,  şimdiye dek görülmemiş bir biçimde çevre talanıyla karşı karşıyadır. Anadolu’da neredeyse her dağ için taş ocağı ve maden ruhsatı verilmiş, RES’lerle, HES’lerle, termik santrallere tarım alanlarımız, sulak alanlarımız, nehirlerimiz, denizlerimiz, SİT alanlarımız birbiri ardına kirletilip yok edilmeye başlanmıştır" açıklamasını yaptı.

  GEDİZ NEHRİ YOK OLUYOR
  Kütahya, Uşak, Denizli, Manisa ve İzmir hattı üzerinde geçen Gediz'in  401 kilometre boyunca yüzbinlerce insan ve birçok canlı türünün yaşam kaynağı olduğunu vurgulayan çevreciler, "Çok değil, 40-50 yıl önce içinde yüzülen, balık tutulan, kenarında piknik yapılan Gediz nehri, şu an kimyasal ve evsel atıklar nedeniyle siyah bir zehir akıtmakta ve çevresiyle beraber yok olmaktadır" görüşünü dile getirdi.

  YARIN FOÇA, ALİAĞA, DİKİLİ
  "Yaşam alanlarımızı yok ettirmeyeceğiz" diyen çevreciler, yağma ve talana sonuna kadar karşı çıkacaklarını ve 12 Ekim'deki büyük Çanakkale mitingine kadar farklı noktalardaki eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.
  İzmirli çevreciler, yarın Foça'daki denize petrol sızıntısı, Aliağa'daki Kyme Antik Kenti'ndeki tahribatı yerinde protesto edecek. Bergama, Dikili, Ayvalık, Gömeç ve Burhaniye'de yürüyüş ve basın açıklaması yapacak.


Bu Haberin Manseti :

İzmir'in çevrecileri yola çıktı...
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim