İzmir'in meclislerinde teröre karşı ortak ses

 • Haber Saati : 01 Ekim 2019, Salı 16:48:52 - 4 Ay önce eklendi.
CHP'den kınama metni, AK Parti'den önerge!

  İzmir siyasetinde son Büyükşehir Belediye Meclis oturumunda AK Parti tarafından verilen önergenin gündeme alınmaması sonrası 'PKK'yı kınama' tartışması patlak verdi. 

  AK Parti'nin büyük İzmir yangınını terör örgütü PKK'nın üstlendiği iddiasının ardından Büyükşehir Meclisi'ne getirdiği 'kınama' önergesi CHP'li üyelerin reddiyle gündeme alınmamış, kararın ardından AK Parti cephesinden sert eleştiriler gelmişti. CHP cephesi ise 'PKK'yı kınama' üzerinden yapılan eleştirilere aynı sertlikte cevap vermiş ve itirazın esasa değil usule olduğunun altını çizmişti.

  Tartışmaların ardından iki cepheden de flaş hamleler geldi. CHP'de İl Başkanı Deniz Yücel idaresinde gerçekleşen başkanlar zirvesinde ortak metin kararı çıkarken AK Parti de 'PKK'yı kınama' önergesini 30 ilçede meclislere sunmayı kararlaştırdı. 

  İlçelerde bugün start alacak meclis toplantıları maratonu öncesi CHP'nin grup başkanvekilleri tarafından oturumlarda okunacak ortak metni ile AK Parti'nin gündeme sunacağı önergenin metni belli oldu.

  CHP'NİN OKUYACAĞI METİN
  Buna göre CHP'de grup başkanvekilleri şu ifadeleri içeren metni meclis oturumları açılışında okuyacak: 
  Bizler, bu meclis çatısı altında, parti kimliklerimizin de üstünde Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti ve İzmir halkı için sorumluluk almış, halkımızdan vekalet alarak bu koltuklara oturmuş meclis üyeleriyiz. Kuruluş amacı cumhuriyetimizi yıkmak, devletimizin bekasına, askerimizin, polisimizin ve halkımızın canına kast etmek olan, toplumsal birliğimizi, kardeşliğimizi ve huzurumuzu hedef alan hangi terör örgütü varsa İzmir adına, halkımız adına kınamak ve lanetlemek bizlerin gurur duyacağı, onur duyacağı ilkeli bir harekettir.

  Bunun içindir ki, bu tür hain terör örgütlerinin her eyleminde, mensubu olduğumuz   Cumhuriyet Halk Partisinin kurumsal kimliğiyle, partimiz ve  ............... Belediyesinin birer üyesi olan bizler bu alçak terör örgütlerini her dönem lanetlemiş ve kınamışızdır.
  Bu  alçak örgütlerden, daha 1 hafta önce 2 Mehmetçiğimizi Şehit eden PKK, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kastetmiş, asker, polis, sivil, kadın, çocuk demeden 10 binlerce vatandaşımızı katletmiş, alçak ve hain bir terör örgütüdür. Bizim CHP olarak bu konuda hiç bir zaman kafa karışıklığımız yada tereddütümüz olmamıştır 

  İzmir'de ve Ege Bölgesinde çıkan orman yangınları, inanıyoruz ki bu çatı altında birlikte çalıştığımız her meclis üyemizin yüreğini yakmıştır.  İzmir'in ormanları, o bölgede yaşayan binlerce canlı yok olmuş, insanlarımızın malları zarar görmüş ve yerine belki de on yıllarca geri koyamayacağımız bir flora yok olup gitmiştir. Terör örgütünün sebep olduğu anlaşılan bu yangınlarda, doğamızı, canlılarımızı, İzmir'imizin ve çocuklarımızın geleceğini kundaklayan terör örgütünü, CHP Grubu olarak bir kez daha lanetliyor, bu türden alçak eylemlerle bizleri yıldıramayacaklarını, korkutamayacaklarını meclisimiz ve kamuoyu ile bir kez daha paylaşıyoruz. 
   
  Aslında bugünkü konuşmamızda, kimlerin iktidarlarını korumak uğruna terör örgütleri ile pazarlıklar yaptığını, ortaklıklar kurduğunu, gizli anlaşmalar yaptığını, valilere teröristlere karışmayın talimatları  verdiğini, seçimlerden önce terörist başının mektubunu devlet televizyonlarında okutturarak medet umduğunu uzun uzun anlatabiliriz. 

  Ancak ne bu konular üzerinden, ne de orman yangınları üzerinden meclisimizde gerginlik yaratmak, kavga etmek, meclisimizin yetkisinde ve gündeminde olmayan konular üzerinden siyasi bir rant sağlamaya çalışmak, bizim işimiz değil. Eğer birbirimizi terör üzerinden suçlayarak, birbirimizi yaralayarak, ortak bir yol bulmak yerine siyasi tartışmalarda kaybolursak, bu kente ve halkımıza en büyük zararı bizler vermiş olur ve terör örgütlerinin yaratmak istediği ortamı da birbirimize yaşatmış oluruz.  

  Terör, siyaset malzemesi yapılmayacak kadar hassas bir konudur. Siyasi rant sağlamak için bir dönem terör örgütleriyle pazarlıklar yapmak, başka bir dönem tüm muhalefeti terör örgütleriyle yan yana göstermeye çalışmak bu ülkeye zarar verir. Siyaset uğruna ülkede kavga ve çatışma ortamı yaratır.  

  Biz CHP Belediye Meclis Grubu olarak çağrıda bulunuyor ve son söz olarak diyoruz ki;
  Belediye meclisimiz tüm üyeleriyle birlikte, adı ister PKK ister İŞİD yada FETÖ veya her ne olursa olsun, tüm terör örgütlerini amasız fakatsız lanetleme konusunda aynı noktadadır. İzmir halkı bizlerden tartışma, kavga ve suçlama değil hizmet beklemektedir. Bunun bilinciyle, CHP grubu olarak, meclisimizde yer alan diğer siyasi parti gruplarıyla birlikte kentimize ve ilçemize hizmet etmek için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.


  AK PARTİ'DEN ÖNERGE
  AK Parti tarafından 30 ilçede meclislere sunulacak önerge ise şöyle:
  “18 Ağustos 2019 tarihinde Karabağlarda çıkan yangın rüzgarın etkisi ile Menderes ilçemiz içerisindeki ormanlara da sıçramış ve yüzlerce hektarlık orman  alanı içinde yaşayan canlılarla beraber kül olmuştur. 40 yıldır 8500 den fazla asker , polis ,korucu ve kamu görevlisi ile 7500 den fazla sivil vatandaşımızı   şehit eden eli kanlı terör örgütü PKK şimdi de İzmir'İn ormanlarının da dahil olduğu 27 Orman yangınını  kendisinin çıkardığını itiraf etmiştir. Kurtuluş Savaşın’da Hasan Tahsin’in düşmana ilk  kurşunu atması ile İzmirlilerin gönlünde yanan bir meşale olan ‘’Vatan Sevgisi’’ bugün daha güçlü bir şekilde tüm İzmirlilerin kalbinde yer almaktadır. İzmir’in önemli bir parçası olan vatan sever insanlarını temsilen Belediye Meclisimizin İzmir’in her karış toprağını, ormanlarını, maddi ve manevi tüm değerlerini korumaya hazır olduğunu belirtmek ve  bu konuda ki kararlılığımızı vurgulamak  için PKK terör örgütünün aşağıda belirtilen metin ile  Karabağlar ve Menderes bölgesinde çıkardığı yangınlarla Ormanlarımızı  içindeki yüzlerce canlı türü ile birlikte yakan eli kanlı PKK terör örgütünü  ve  bu örgütü destekleyen tüm siyasal parti , kurum –kuruluş , STK ve basın organları ile bu örgütü kullanan uluslar arası güçler ile yabancı devletleri meclis olarak lanetliyoruz. Kınanmasını öneriyoruz”Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim