Karabağlar'da kentsel dönüşüm atışması

 • Haber Saati : 22 Ağustos 2019, Perşembe 16:24:50 - 6 Ay önce eklendi.
Karabağlar Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Fikret Mısırlı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilan edilen kentsel dönüşüm planlarına itirazların organize edildiğini iddia etti.

  İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin farklı mahallelerde başlattığı kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Uzundere’de hak sahiplerine konutları teslim eden Büyükşehir ikinci etap için süreci devam ettirirken bakanlığın inşaatları ise kriz nedeniyle yarım kalmıştı. Uzundere-Cennetçeşme’de devam eden inşaatlar bakanlık tarafından bitirilemediği için henüz kimse taşınmadı.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Cennet Çeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erdem ve Umut Mahallelerini kapsayan 9 bin 785 binanın bulunduğu alanda yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili yeni dönüşüm alanını geçtiğimiz aylarda ilan etti.  İlanın ardından ortalama 11 kat imar verilirken Karabağlar Belediyesi ve bölgede bulunan bazı hak sahipleri planlamaya itiraz etti. Karabağlar Belediyesi de yeşil alanların azlığı, konut imar adalarının büyüklüğü ve inşaat yoğunluğu nedeniyle yaptığı itirazı bakanlığa yazılı olarak bildirdi.

  Süreç devam ederken AK Parti’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Karabağlar Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Fikret Mısırlı, itirazların bazı CHP’li meclis üyeleri ve belediye tarafından organize edildiğini söyledi. Mısırlı, matbu itiraz dilekçelerinin de planlı bir şekilde vatandaşlara dağıtıldığını dile getirdi.  Mısırlı, “CHP Meclis Üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 13 Temmuz 2019’daki imar ve revizyon planlarına karşı halkı örgütleyerek, kentsel dönüşüm iptali için bakanlığa itiraz dilekçesi vermeleri için örgütledi. Karabağlar CHP Meclis üyelerinden bir kaçı askı süreci itiraz hakkı dolacağı gün olan 21 Ağustos 2019’da yine sahneye çıkarak sürecin önünü tıkamak için Bakanlığımıza hazırladıkları matbu dilekçelerini verdirmek suretiyle kentsel dürüşümün önünü tekrar tıkamayı başardılar, kendilerini kutluyorum. Kentsel dönüşüm için yeni süreçte vatandaş isterse kat karşılığı verecek. Yerinde dönüşüm yapılacak. Vatandaşımızın hakkı zayi olmayacak, devletin güvencesi altında olacaklar. Vatandaş isterse arsasını satabilecek, isterse kendisi inşaat yapabilecek, isterse de müteahhitte verebilecek. Bunların hepsi garanti altında olacak. Devletimizin vatandaşın malında gözü yok. Burada bir rant bulunmamakta. Asıl rantçılığa bürünen, bazı CHP Karabağlar meclis üyeleridir, siyasi rant sağlamak için mahalle mahalle gezerek halkımızı devletimize karşı kışkırtarak, halkımızın aklını çeliyorlar” diye konuştu.

  HALKTAN NİYE ÇEKİNİYORSUNUZ?

  AK Partili Mısırlı’nın açıklamasına ilk tepki Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’ndan geldi. Egedesonsöz’e konuşan Selvitopu, “Ortada bir plan varsa itiraz da olabilir dava da açılabilir. Biz de planlamalar yapıyoruz. Vatandaşlarımız itiraz ediyor. Kimseyi suçlamıyoruz. Söz konusu plana biz belediye olarak gerekli itirazımızı zaten öncesinde yapmıştık. Vatandaşlar da çekincelerini belirtmiş. Bunda tepki gösterilecek ne var? Niye rahatsız oluyorlar. Bölgede halkın örgütlendiği ve bir arada hareket ettiği dernekler var. Süreci onlar da yakından takip ediyorlar. Belediye ile aralarında iletişim olabilir. Ama bu itirazları sistemli bir şekilde bizim yaptırdığımız anlamına gelmiyor. Çok saçma ve basit bir düşünce. Ayrıca suçlama yapmak da ayıptır. Ortada bir rant varsa bunu planlama yapan kuruluş bilir. Karabağlar Belediyesi, plan yapan ve kentsel dönüşüm alanını ilan eden kurum değildir. Biz Karabağlar halkının hakkını hukukunu savunuyoruz. Vatandaşın hakkını aramasından, itiraz etmesinden neden rahatsız oluyorlar” ifadelerini kullandı. 


Bu Haberin Manseti :

Karabağlar'da kentsel dönüşüm atışması
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim