Kars Belediye Başkanı Bilgen, ifade için adliyede

 • Haber Saati : 22 Ağustos 2019, Perşembe 12:08:56 - 11 Ay önce eklendi.
Kars Belediye Başkanı HDP'li Ayhan Bilgen'in vekil olmadan önce attığı tweet suç unsuru sayıldı.

  Kars Belediye Başkanı HDP'li Ayhan Bilgen, sosyal medyadaki paylaşımı nedeniyle başlatılan soruşturma nedeniyle ifade vermek üzere Kars Adliyesi'ne geldi.

  Bilgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, milletvekili olmadan önce sosyal medyada yaptığı paylaşımlarında "terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla ifadeye çağrıldı.

  Talimatla ifadesi alınacak olan Bilgen, sabah saatlerinde ifade vermek üzere Kars Adliyesi'ne geldi.

  Eski HDP Kars Milletvekili ve eski HDP Grup Başkanvekili de olan Bilgen'in Kars Cumhuriyet Savcılığındaki ifade işlemlerinin ardından bir açıklama yaptı.

  kars-belediye-baskani-ayhan-bilgen,-kars-adliyesinde-ifade-verdi-(6).jpg

  Kars Cumhuriyet Savcılığına ifade veren Başkan Bilgen çıkışta gazetecilere açıklama yaparak, “Milletvekili olmadan önce adıma açılmış sosyal medyadaki paylaşımlar, mesajlarla ilgili ifadeye çağrılmıştım. Bu mesajlarla ilgili düşüncelerimi, yaklaşımımı ve bilgilerimi paylaştım. Bunun dışında bir şey yok, belediyeyle ilgili bir soruşturma süreci değil ya da başka bir şey yok. Sadece sosyal medya hesaplarımda yapılmış paylaşımlar.” dedi.

  Bu ifadenin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Mayıs ayında verdiği talimat olduğunu kaydeden Başkan Bilgen, Kayyum ile ilgili olmadığını da sözlerine ekledi. Bilgen kendisinin de bu yönde bir beyanının olmadığını ifade ederek, “Galiba zamanlama ile ilgili bir çakışmadan kaynaklanan bir durum. Bu dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda ifadeye çağırılma Mayıs ayına ait bir talep. Şimdi ifade verme imkanı bulabildik, yoksa bu dönemle veya kayyum tartışmalarıyla hiçbir ilgisi yok.” şeklinde konuştu.

  “SABİR BİR SUÇ VARSA SEÇİLMİŞ OLMAK SUÇ İŞLEME HAKKI TANIMAZ”

  İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden uzaklaştırılması konusunda da açıklama yapan Belediye Başkanı Ayhan Bilgen şunları söyledi: “Biz seçilmiş olanların haklarında kesinleşmiş ve kanunun olağan dönemlerdeki tarif ettiği bir görevden alma süreci olmadığı müddetçe seçilenlerin iradesinin dikkate alınması gerektiği düşüncesindeyiz. Eğer sabit bir suç konusuysa gayet tabi seçilmiş olmak suç işleme hakkı tanımaz ama basına yansıdığı kadarıyla gördüğümüz tablo yani 2015 yılına ait bir takım fiillerle ilgili. Dolayısıyla bu şahıslar eğer bu fiilleri aday oldukları dönemde de zaten bilinen fiilleriyse, davranışlarıysa yani adaylık süreçlerinde bir engel oluşturmamışsa şuanda görev yapmalarında da bir engel olmaması gerekiyor. Bu Türkiye’nin özellikle dış politikada çok ciddi kriz yaşadığı bir dönemde, özellikle Suriye’de kritik bir eşikten geçildiği dönemde, toplumda kırılma, gerilim, kamplaşma, propagasyonlara fırsat verecek bir zemin olmaktan çıkartılması gerekiyor. Türkiye içeride de demokratikleşmesini tamamEtiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim