Karşıyaka'da sendika gerginliği!

 • Haber Saati : 02 Ekim 2019, Carşamba 18:09:57 - 9 Ay önce eklendi.
Karşıyaka Belediyesi'nde bazı işçilerin Personel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Aydın tarafından sendika değiştirmeye zorlandığı iddia edildi.

  Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Karşıyaka Belediyesi'nde bir kriz de işçiler konusunda çıktı. Karşıyaka Belediyesi Personel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Aydın tarafından, Türk-İş'e bağlı Belediye-İş'teki işçilere DİSK'e bağlı Genel-İş'e  geçmeleri yönünde baskı yapıldığı iddia edildi. Belediye- İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada, Murat Aydın'ın tavrının geçmişte bazı AK Partili yöneticilerin yaptıklarına benzediği belirtilirken, "Hak, hukuk, adalet ve demokrasi isteyenlerin; emekçilerin en temel hakkı olan sendika seçme hakkına müdahale edip, işçiye baskı yaparak Genel-İş’e üye olmaya zorlamaları, hukuksuz ve gayri ahlaki bir tavırdır. Sayın Aydın, bırakın işçiler sizin istediğiniz sendikayı değil kendi istedikleri sendikayı seçsinler. Sırf sizin istediğiniz sendikayı seçmediği için işçileri tehdit etmeyin. Eğer ille bir şeyin tarafı olmak istiyorsanız, doğrunun, haklının ve demokrasinin tarafı olun. Bu size de emekçilere de iyi gelecektir. Unutmayın, baskı ve tehditle işçinin Anayasal ve yasal sendika seçme hakkına müdahale etmek suçtur" denildi.

  "GENEL-İŞ TETİKÇİSİ..."
  Murat Aydın’ın tercihini demokrasiden, haktan hukuktan yana değil, "Genel-İş tetikçiliğinden yana" kullandığı vurgulanan açıklamada, "Oysa Sayın Aydın’ın Genel-İş tetikçiliği yapması önce kendisine, ardından da Karşıyaka Belediyesi’ne ve yöneticisi olduğunuz şirkete zarar vereceği gibi çalışma barışını da bozacaktır" ifadelerine yer verildi.
  Belediye-İş'in açıklamasında, "Sayın Murat Aydın, gündüz işçileri aşıyla, ekmeğiyle tehdit edip yandaş sendikaya üye olmaya zorlarken, akşam eve gittiğinizde rahat uyuyabiliyor musunuz? Ya da demokrasi, özgürlükler, hak, hukuk derken hiç dilinizin dolaştığı oluyor mu? Aynaya bakın ve bir an için yaptıklarınızı düşünün. Yaptıklarınıza değer mi? Bugün Doğuda başka, Batıda başka konuşan, işçiye dayanmadan işverenin onayı ve desteğiyle üye kaydeden yandaşların yaptığı evrensel anlamda sendikacılık değildir. Yandaşlıktır. Böyle anlayışlar, emekçilerin haklarını koruyamaz. Belediye-İş, hiçbir zaman onun bunun önünde eğilip bükülmez, kimseden talimat almaz. Yanlışı kim yaparsa yapsın karşısında durur. Bu ilkeler uğruna zaman zaman hükümetler, siyasi partiler ve bazı işverenler Belediye-İş’e bedel ödetmek istemiş olabilir ama unutmasınlar ki Belediye-İş, ilkeleri uğruna her zaman bedel ödemeye hazırdır" denildi.

  "SENDİKAL REKABETİN İÇİNDE OLMADIM.."
  Bu açıklamaya Karşıyaka Belediyesi Personel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Aydın'dan yanıt geldi. Yazılı bir açıklama yapan Murat Aydın ise işçilere sendika değiştirmeleri konusunda baskı yaptığı iddialarını yalanladı. Aydın, şunları söyledi: "1 Ekim günü Belediye İş Sendikası tarafından yapılan basın açıklamasında; Şirket bünyesinde çalışan ve Belediye İş üyesi olan işçilere baskı yaptığım ve Genel İş Sendikasına geçmeye zorladığım iddia edilmiştir. Üstelik bu iddia ağır, haksız ve nezaket dışı sözlerle dile getirilmiştir. Bu iddia tamamen gerçek dışıdır. Hiçbir işçiye sendikası konusunda bir sözüm veya eylemim olmadı. Hatta imada dahi bulunmadım. Hiçbir zaman sendikal rekabetin içinde olmadım. Öncelikle söz konusu iddiaya karşı elimizdeki sayıları paylaşmak isterim. Şirketimiz bünyesinde halen çalışan (güvenlik işçileri hariç) 1140 işçinin; 1027’si Genel İş Sendikasının, 300’ü Belediye İş Sendikasının üyesidir. Geri kalan işçilerimiz sendika üyesi değildir. Şirket yönetimine seçildiğim Haziran 2019 tarihinden bu yana Belediye İş Sendikasından istifa ederek Genel İş Sendikasına geçen işçi sayısı 178’dir. Sayıların da gösterdiği gibi; işçilere sendika tercihleri konusunda bir baskı yapılması söz konusu değildir. Geçişler, sendikal rekabet ve çalışmaların doğal seyrinde gerçekleşmekte olup iddia sahibi Sendikanın üyesi olan önemli sayıda işçimiz, Şirketimiz bünyesinde çalışmaya devam etmektedir.”  


Bu Haberin Manseti :

Karşıyaka'da sendika gerginliği!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim