Kılıçdaroğlu'dan İzmir'de başkanlara: Enkaz edebiyatı yok!

 • Haber Saati : 22 Kasım 2019, Cuma 14:43:09 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de belediye başkanları ile bir araya geldi.

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de belediye başkanları ile bir araya geldiği toplantıda net mesajlar verdi. Başkanlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Sıradan bir iş üstlenmediniz. Özellikle başka partilerden görevi devralan birçok arkadaşımız borç batağını gördü. Ancak hiçbiri enkaz edebiyatı yapmadı. Enkaz edebiyatının arkasına sığınılırsa, görevin yapılamadığı algısı ortaya çıkar. 'Ne kadar zor olursa olsun biz görevimizi yaparız' dediniz. Bunun için hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

  YEREL YÖNETİMLERDE İLKLERİ YAZIYORUZ
  İzmir'de, CHP'li belediye başkanlarının katıldığı 'Yerel Yönetimler Reformu ve Yerel Demokrasi Buluşması' düzenlendi. Yarın da devam edecek, 'Kardeş Kentler Çağdaş Kentliler' temalı çalıştaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Başkanı Tunç Soyer, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile çok sayıda ilçe belediye başkanı ve partililer katıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yer almadığı toplantıda, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen hazır bulundu. Çalıştayda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, yerel seçim sonrası 7 ayı devirdiklerini söyledi. Geçen 7,5 aylık sürede çok güzel şeyler olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Birlikte mücadele ettik. Yanlışları düzeltip, doğruları büyütmeye çalıştık. Ortak hedefler belirlendi. Yerel yönetimlerde ilkleri yazıyoruz. Bu da bize nasip oldu. Sıradan bir iş yapmıyorsunuz. Bulunduğunuz beldenin sorunlarını çözmede yetki aldınız. Yetkinin gereğini yerine getiriyorsunuz. Önünüze engeller çıkabilir, önemi yok. Azim ve kararlılıkla sonuçları elde etmek mümkün. Belediye başkanları olarak birlikte mücadelenin, vatandaşa hizmet mücadelesinin değerli olduğunu herkese anlatacağız" diye konuştu.

  BELEDİYE BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR 

  Toplantıya katılan tüm belediye başkanlarına teşekkür eden Kılıçdaroğlu, "Başka partilerden devraldığınız başkanlık görevinde zor bir tabloyu aldınız. 'Tablo ne kadar ağırsa bunları aşma gücüne sahibiz' algısını toplumun belleğine kazıdınız. 'Biz koşullar ne kadar zor olursa olsun hepsini aşabilecek yeteneğe sahibiz' dediniz. 'İsraf haramdır' diyoruz. En yaşlısı da en küçüğü de bunu söylüyor. Siz israftan özenle kaçındınız. Tasarruf yaptınız. Bir beldenin, belediyenin hakkıyla hukukuyla nasıl yönetileceğini tüm Türkiye'ye gösterdiniz. Sade bir belediye başkanı için güveni tetikleyen ana unsur; israftan, şatafattan kaçınmaktır. Siz vatandaşın cebinden alınan her kuruşun hesabını vatandaşa hizmet olarak götürdünüz. Ankara Büyükşehir Belediyesi 7,5 ayda, 387 milyon 821 bin 378 lira bütçe fazlası verdi. Yeni aldığmız belediyedir. Rize Fındıklı'da 25 yıl sonra kazanıldı, 600 bin lira tasarruf yapıldı" dedi. 

  'ŞEFFALIK' VURGUSU

  Şeffaf yönetimin önemine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Bir teşekkürüm daha var. Bu da bütçede, ihalede şeffaflık için. Meclis toplantıları, televizyonda izlenir gibi internet üzerinden izleniyor. Düne kadar yoktu bunlar. CHP'li belediyeler, şeffaflık konusunda üstlerine düşeni yapıyor. Bu da bir ilktir. 'Birlikte yöneteceğiz' dedik. Doğrudan vatandaşın katılımıyla projeler hayata geçiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yüz binlerce kişinin görüşü alınarak proje yapılıyor. 'Her şeyi ben bilirim' mantığından siyaseti kurtarmak gerekir. Sosyal yardımda muhtarı göz ardı edemezsiniz. Kentin mimarisinde meslek kuruluşları yok sayılamaz" diye konuştu. 

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bu yıl dar gelirli 30 bin üniversite öğrencisine 96 milyon liralık yardım yapılacağını anlatan Kılıçdaroğlu, "Bu para, israfı önleyerek elde edilecek. İsrafı kesti, 30 bin öğrenciye verilecek. Bunu nasıl önlediğimizi halka anlatmalıyız" dedi.

  İSTANBUL'DA 150 MAHALLEYE 150 KREŞ

  Ankara'da, 250 bin öğrencinin ulaşımını ucuzlattıklarını belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçim sürecinde anlattıkları 'aile sigortası' ile ilgili bilgi verdi. Belediye başkanlarının, kendi bölgelerindeki ihtiyaç sahibi aileler için sigorta uygulamaya çalıştığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Ankara'da bu uygulama, kart üzerinden bütün Ankara için yapılacak. Biz yerel yönetimler bunu yapıyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan bunu yapıyoruz" dedi.

  Yoksul mahallelerden başlayarak, İstanbul'da 150 mahalleye 150 kreş yapılacağını anlatan Kılıçdaroğlu, "Demokrasi kültürü geliştikçe kişi başına düşen gelir artar, yatırımcı önünü görür. Hepimizin savunması gereken, hukukun üstünlüğü. Sizler başkan seçildiniz. Yüksek Seçim Kurulu'na gitti dosyalarınız. Vatandaşa gittiniz, sokak sokak dolaştınız. Vatandaş size güvendi, belediye başkanı koltuğuna oturttu. Hangi parti olursa olsun, herkesin demokrasi ve insan hakları gibi hedefleri vardır. Eğer siz beğenmediğiniz bir partinin başkanını topluca görevden alıp, yerine kayyum atarsanız vatandaş niye oy kullandı? İktidara sormak lazım, o zaman sandığı niye koydunuz?" diye konuştu. 

  SOYER: BİLGİYİ DOĞRU ÜRETMELİ VE PAYLAŞMALIYIZ

  Toplantıda konuşan İzmir Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer ise insan odaklı belediyecilik anlayışına vurgu yaptı. Her icraatın, ülkeye ve dünyaya yön verdiğini kaydeden Soyer, "Şehrin bilgi birikimini iyi analiz etmeliyiz. Bilgiyi en doğru şekilde üretmeli ve paylaşmalıyız. Şehirlerin her biri tarihsel köklü bir geçmişe sahip. Her şehrin kimliği böyle oluşmuş. İçecek suyumuz, karnımızı doyurcak tohumlar kalmadığında zaten yönetecek şehirler olmayacak. Doğa odaklı  bir yönetim anlayışı olmalı. Eskiden sadece devletler arası ilişkiler varken 'kent diplomasisi' adı altında yeni bir alan açılıyor. Ankara'da masabaşında hazırlanan yerel yönetimler tasarısı umarız bunları görmezden gelmez. Aksi takdirde bu taslak geri gidiş olacaktır" dedi.


Bu Haberin Manseti :

Kılıçdaroğlu'dan İzmir'de başkanlara: Enkaz edebiyatı yok!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim