Kocaoğlu: Daha çok üretim, daha çok tasarruf

 • Haber Saati : 17 Ağustos 2018, Cuma 15:04:02 - 9 Ay önce eklendi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Belediye personeli ile bayramlaşma töreninde buluştu.

  Tüm çalışanlara mutlu ve sağlıklı bir bayram dileyen Başkan Aziz Kocaoğlu, kentin her bölgesinde yoğun bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini belirterek katkı ve emeklerinden dolayı "takım arkadaşlarına" teşekkür etti. Bayramlaşma töreninde önemli mesajlar veren Başkan Kocaoğlu, 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara depreminin 19. yılı nedeniyle sağlıklı yapılaşmaya da dik kat çekti.
   
  Deprem ve kentsel dönüşüm

  Büyük depremlerden en az hasarla çıkmanın ancak kentsel dönüşümle olacağını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Çare, sağlıksız yapılardan kurtulup depreme dayanıklı konutlar inşa etmektir. Bunu yaparken de mutlaka ve mutlaka yeşil alanlarıyla, yollarıyla, bulvarlarıyla, parklarıyla, spor tesisleriyle, kent ormanlarıyla bir kent oluşturmak gerekir. Biz inançla, nasıl bir kentsel dönüşüm olmalıdır, çarpık yapıların yıllardır çilesini çeken insanlara ço cuklarına nasıl sağlık çözüm bulabiliriz, nasıl haklarını koruyabiliriz diye çok ciddi çalışmalar yaptık. Uzundere ve Örnekköy'den başlamak üzere iyi örnekleri çoğaltacağız" diye konuştu.

  Ekonomik ve siyasi bağımsızlık

  Konuşmasında, ekonomideki "kriz tehlikesi"ne de yer veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, "Daha çok üretim ve daha çok tasarruf çağrısı" yaptı. Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

  "Bizim çocukluğumuz tarım toplumuna denk gelir. Dayanışmanın hat safhada olduğu, herkesin evin ihtiyaçları büyük ölçüde kendi üretiminden karşıladığı yıllardı. Şimdi köylere bile çarşı fırınlarından ekmek gittiği, köylünün yumurtanın marketten aldığı bir dönemi yaşıyoruz. Üretmeyip tüketiyoruz. Uzun süredir bu böyle.. Eğer ürettiğinizden çok tüketirseniz, bu sefer dışardan borç almak zorunda kalırsınız. Borçların faizleri vardır. Anadolu’da bir laf var; ‘Borçlu ölmez, benzi sararır’ diye.. Bizimki de o hesap.. Sadece belediyede değil, evlerimizde tasarruf etmemiz lazım. 'Zaten yetmiyor, neyin tasarrufunu yapacağız?' diye soranlar için de geçerli bu söylediklerim. Kaliteli üreteceğiz ve dışa bağımlılıktan kurtulacağız. Bugün Demokles'in kılıcı gibi bir şeyler dayatılmaya çalışıyorsa, bunu tasarruf ve üretimle aşacağız. Ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olmaz. Ben çok kriz gördüm; hepsinden etkilendim. Ama çok zengin bir ülkeyiz. Bu krizi de atlatacağız.  Önemli olan, bu ülkede bir daha ekonomik kriz yaşanmamasıdır.  Eğer üretmesek, mutlaka 5-10-15 sene sonra bir kriz daha kapımızda olacaktır. Bu günler geçecek.  Kötümser değilim. Benim konuşmam, bir daha kriz yaşanmaması içindir."


Bu Haberin Manseti :

Kocaoğlu: Daha çok üretim, daha çok tasarruf
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim