1 2 3 4 5
Zamlı emekli maaşı ne kadar olacak? Oy ve Ötesi harekete geçti: #GüvenVer CHP'de Muhsin Yazıcıoğlu depremi Ette çok büyük oyun Türkiye'den Kuzey Kore'ye yaptırım

Kocaoğlu savunmayı medya ya verdi

 • Haber Saati : 24 Ekim 2016, Pazartesi 09:58:16 - 1 Yıl önce eklendi.
Kocaoğlu o davayı anlattı...

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve 129 kişinin yargılandığı tarihi belediye davasındaki süreç devam ediyor. Kocaoğlu’nun 397 yıl hapis cezası talebiyle yargılandığı dava aradan yıllar geçmesine rağmen sonuçlanmadı.
  Dava açılmadan önce yapılan teknik takip, polis operasyonları, iddianame, savcılık süreçleri ve yargılama kararları da dahil olmak üzere tüm süreçlerde yüzlerce kişinin imzası yer aldı.

  17-25 Aralık sürecinin ardından başlayan operasyonlar ve sonrasındaki FETÖ yapılanmasıyla birlikte o dönem görev alan yüzlerce kişi ya görevinden alındı ya da meslekten ihraç edildi.

  Kocaoğlu’nun yargılanmasına neden olan önemli kararlara imza atan savcı ve hakimlerin büyük bölümü meslekten atıldı.
  Aynı dönemlerde Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk gibi önemli davalar sonuçlandırılırken tarihi belediye davası henüz sonuçlanmadı. Tutuklu bir kişinin bile bulunmadığı davada Başkan Kocaoğlu defalarca davanın sonuçlanmasını talep ederken beraat talebinde bulundu. Aradan geçen zamanda defalarca hakim ve savcıların yerleri değiştirildi.

  Başkan Kocaoğlu, tüm Türkiye’nin dikkatini çeken durumla ilgili açıklama yapma kararı aldı ve haftanın ilk günü avukatı Ercan Demir ile birlikte basının karşısına geçti.

  Çetin Emeç Salonu’ndaki toplantıda yarın gerçekleşecek duruşma öncesi önemli açıklamalarda bulunan Başkan Kocaoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın 2014 yerel seçim sürecine ilişkin olarak yaptığı ‘FETÖ’ çıkışına da yanıt verdi.

  Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonların ilki 2 Mayıs’ta yapıldı. Öncesinde 01. 01. 2011 yılında tüm şirketlerimize belediye birimlerimize maliye teşkilatından müfettişler geldi. 22 Kasım’da hepimizin bildiği gibi EXPO sürecinde yurt dışındayken bir operasyon daha yapıldı. 2012 Ocak ayında dava görülmeye başlandı. 2017 Ocak ayından sonra 5 yıl geçmiş olacak.  ‘Sizin dava bitmedi mi?’ gibi sorularla muhatap oluyoruz. Biz de yargıya olan güvencemizden dolayı bugüne kadar bir açıklamada bulunmadık. Bizim dava sürecinden sonra ülkede birçok şey yaşandı. Yarın da duruşmamız var. Duruşma öncesinde kamuoyunu bilgilendirmek için bu toplantıyı yapmış bulunuyoruz” dedi. 

  CHP'Lİ BELEDİYENİN ZAYIFLATILMASINDAN BAŞKA BİR ŞEY GELMİYOR
  Kocaoğlu, “Biz de bu operasyonun niye yapıldığını bilmiyoruz. Yapan insanın beyninde tasarladığı bir şey… ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi ve başkan yıpratılırsa buradan ne çıkar?’ sorusuna; yerel yönetimi CHP’li olan bir belediye yönetiminin zayıflatılmasından başka aklımıza bir husus gelmiyor. Benden kimse bir şey istemedi. İsteyemez de zaten. Kim isteseydi de cevabını alırdı” diye konuştu. 

  HEPSİ AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE OLMUŞTUR
  ‘Özür tartışması’na da değinen Kocaoğlu, “AKP’den özür dilemek gibi bir şey söz konusu değildir. FETÖ’nün yaptığı söyleniyor 15 Temmuz’dan sonra… İktidar ve devleti yöneten sistem, Adalet Kalkınma Partisi iktidardır. Biz defalarca suçsuzluğumuzu, başka bir gözle bakılmasını, devlet denetlemenin gelmesini istedik.  Başka bir el ve gözle bizim davamızın incelenmesini talep ettik. O zamanki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den de istedik. 15 Temmuz’dan sonra bir yer altı gizli örgüt söz konusu oldu. Biz onu bilemeyiz. Bizim onu bilmemiz mümkün değil. Biz devleti biliriz. Devleti yöneten iktidarı hukuk sistemini devlet kurumlarını biliriz. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bir devlet kurumudur. Organizasyon şeması alınmış tepesine çete yazılmıştır. Bunların hepsi AKP iktidarı döneminde olmuştur. Ne kadar katkısı vardır bilemiyorum. Benim elimde istihbarat teşkilatı yok. Zaten böyle bir şey yapmaya kalksam suç işlerim. Eğer özür dilenmesi gereken birisi varsa İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bu konuda hapis yatan mağdur olan arkadaşlarımızdır. Özür dilenmesi gereken biziz. Bizim hiç kimseyle hiçbir yer altı örgütüyle ilişkimiz olmamıştır. İlkelerimizi herkes bilir. Evrensel ahlak kurallarına uyarak bu belediyeyi yönetiyoruz” açıklamasını yaptı.

  BAŞBAKAN AÇISINDAN ÜZÜCÜDÜR!
  Başbakan Binali Yıldırım’ın 2014 yerel seçimleri için , “2014 seçimlerinde İzmir'de aday kampanyasını yürütürken FETÖ mensubunun, FETÖ örgütünün o bacı, abla ve abilerinin nasıl CHP'yle beraber kendilerini parçalarcasına kampanya yaptıklarına, sandık başlarını tuttuklarına birebir şahidim” sözlerine de yanıt veren Kocaoğlu, “Seçimler üzerinden 2 buçuk seneden fazla zaman geçti. Nereden çıktı bilemiyorum. Ben hiç kimseyle kapalı kapılar ardında pazarlık yapmadım yapmam da. Bir Allah’ın kulunu bu FETÖ’cü, abladır, abidir diye tanımıyorum. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Herkesin bildiği isimleri duyum olarak biz de duymuşuzdur. 2014 yerel seçimlerinde kimseyle pazarlık etmedim. İzmir Büyükşehir Belediyesi operasyonunu yapan FETÖ deniyor, ondan sonraki ilk seçimde ortak olarak da ablasıyla abisiyle FETÖ deniyor. Bu ne biçim çelişkidir? 2014 yerel seçimlerinde İzmir partimize de, belediyemize de köyünden kentine kadar teveccüh göstermiş bizi 3’üncü defa seçmiştir. Bunu başka bir yere bağlamanın, hele hele hiç alakası olmayan bizim seçimimize bağlamanın kimseye bir faydası yoktur. Bence başbakanın bu konuşması gerçekten İzmir, benim açımdan ve kendisi açısından da üzücüdür. Çok üzüldüğümü de buradan ifade etmek istiyorum. İzmir’de ve Türkiye’de kimin nasıl yoğurt yediğini herkes bilir. Bunu en iyi bilenlerden biri de Başbakan’dır” dedi.

  HİÇBİR ŞEYİ KABUL ETMİYORUM
  Kocaoğlu sürecin sonunda beraat olduğu taktirde maddi ya da manevi tazminat davası açıp açmayacağının sorulması üzerine, “Ben şahsen dava açmayı düşünmem ama 128 kişiye karışamam. Dava benim çektiğim sıkıntıyı geri getirmeyecek. O acı ve sıkıntıyı tekrar tekrar yaşamak istemem. Hiçbir şeyi kabul etmiyorum. Bunu kabul ettim bunu etmedim diye bir şey yok. O siyasi ayrı bir konudur. Biz adaletin peşinde koşuyoruz. Beraatla sonuçlanması bizim manevi olarak moralimizi düzeltecektir. Biz beraat istiyoruz. Buna hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Maliye kontörlü için geldiler, yapılan kontrollerin maliyeyle alakası yoktu. Bunun denetlemeyle alakası yok’ diyenler vardı. Çalakalem, ilkokul çocuğunun bile yapmayacağı şeyler yaptılar. Onlar için de müracaat ettik. O arkadaşların bizim aleyhimize katkıları olmuştur. Biz ama yarın ama en kısa sürede beraat etmek istiyoruz. Davamız Ocak ayına kalırsa 5 yıldır sürmüş olacak. 5 yıldır belediyenin çalışmaları, davranışları ve moral değerlerinde her bakımdan belediyeye negatif ortam yaratmıştır. İzmir’e yaptığımız hizmetlerde bir gecikmeye de neden olmuş olabilir. Ama tüm bürokrat arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. O süreçte üst düzey bürokratlarımız tutuklu olmasına rağmen mesai saatlerini de üstlenerek İzmir Büyükşehir Belediyesi çarkını aksatmadan çalıştırmışlardır. Bizim gönlümüze beraat su serpecektir” diye konuştu.


  SÜREÇ İLK ANDAN BERİ HUKUKİ DEĞİL
  Avukat Ercan Demir ise süreçle ve yarın görülecek duruşmada beklentileriyle ilgili şunları söyledi:
  Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediye davalarında duruşmaların en başından itibaren, 2010’da başlatılan soruşturma sürecinin kaynağının dahi hukuki olmadığını, keza soruşturma sürecinde de hukuktan kaynak almadığını belirtmek istiyorum. 2011 Mayıs’ında başlatılan operasyonla birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi üst düzey yönetici ve bürokratlarının gözaltına alınması ile tutuklanma kararlarının verilmesi hukuki değildir.  Sonuçta bu iş Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na kadar getirilip 2011 sonunda ifadeye davet edildi. 2012 ilk gününde de ifadesi alınıp Aziz Kocaoğlu’nu çete reisi olarak ilan edileceği bürokratlarının da üyesi olarak suçlanacağını öğrendik.  İddianame mahkemeye sunuldu. Kendilerinin söylemiyle çete davasının başladığı süreç yaşadık.  Biz hep şunu söyledik; Soruşturmanın başladığı günden itibaren kaynağı hukuki değildir. Toplanan delillerin hiçbiri hukuki değildir. Yargılamanın başlamasından itibaren verilen kararlar hukuki değildir…

  KUMPAS OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI
  O günlerde bugün olduğu gibi bir takım organizasyonları net bir şekilde açıklama durumumuz yoktu.  Biz kamu gücünü elinde bulunduranlar değiliz. Biz pratik içinde gördüğümüz olguları aktarabildiğimiz kadar aktarabildik. FETO olarak tanımlanan bir yapı yargı başta olmak üzere emniyet ve kolluk güçlerini ele geçirmiş. Kaynağını derin bir yapıdan alan ciddi bir örgütlenme içinde oldukları sadece yargı ve emniyet değil askeri darbe olmak üzere illegal ciddi bir örgütlenme üzere oldukları görülmüştür.  Özellikle yargı ve emniyeti kullanarak kumpas organizasyonları yaptıkları ortaya çıkmıştır.  Biliyorsunuz bu kumpas organizasyonlarının başında Türkiye’de herkesin konuştuğu Ergenekon,  Balyoz, Oda TV, Devrimci Karargah, Fenerbahçe dosyası bazı KCK dosyaları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi dosyaları var. Yaşadığımız son süreç içinde bu yapının neler yaptığı ortaya çıktı. Bu davaların bir kısmı beraatla sonuçlandı. Kumpas olduğu açığa çıktı.

  HEPSİ FETÖ’CÜ OLMAKTAN TUTUKLU
  Büyükşehir Belediyesine yönelik soruşturmanın yargı ve kolluk güçlerinin o dönemki görevlerinin işbirliği içinde planlanmış bir süreç olduğu açığa çıktı.  Startının 2010 yılında verildiğini, 2010 yılından itibaren teknik takip, iletişim tespiti, telefon dinleme vs ile ya da ihbarcı bulmak gibi soruşturma süreci başlatıldı.  Başından itibaren kaynağını hiçbir şekilde hukuktan almayan bütün yasal işlemlerini kanun gereği olarak değil belli bir yapının emir ve talimatları içinde organize ederek götürülmüş bir süreç yaşadık. Keza yargılama aşamasında da bu süreci yaşadık. Sorgulama aşamasında teknik takip kararı veren savcı ve hakimler, soruşturma aşamasında İzmir Büyükşehir Belediyesine gönderilen maliye görevlileri, yakalama, arama, teknik takip, iletişim tespiti, hazırda tutuklama kararı veren hakimler ve yargılamanın başında bu tutuklama tamamlayan bilirkişiler, bunların tamamı Fethullahçı Terör Örgütü üyesi olmakta suçuyla tutukludur.  O dönemin başsavcısı, özel yetkili bürosunun başsavcı vekili, özel yetkili savcıları, özel yetkili hakimleri bunların tamamı tutukludur. Bunlara yöneltilen suçlama FETÖ üyesi olmaktır.  Abi, ablalarının verdikleri talimatlar doğrultusunda soruşturma ve yargılama işlemi yaptıkları ortaya çıkmıştır.  Eğer bu yapı kaynağını hukuktan alarak değil, illegal bir örgütün talimatlarından aldıysa, kumpas davaları organize etmişse hiç kuşku yok ki, İzmir’de kaç dosya organize etmişlerdir kaç kişi mağdur olmuştur, bilmiyoruz.

  BU ÖRGÜTÜN TANINMAMASI İÇİN BERAAT VERİLMELİ
  Bu süreçte bir numaralı muhatap İzmir Büyükşehir Belediyesidir.  Bize göre soruşturmanın başlamasından, iddianamenin düzenlenmesine ve yargılamanın belli aşamasına kadar yürütülen bütün işlemler kaynağı hukuk olarak yürütülmüş değildir. Bu kaynakla oluşmamış olan dosyanın yargılamasının halen devam etmenin bir anlamı yoktur.  Tamamen hukuk dışı yöntemlerle elde edilmiş, bir usul tartışmasından öte tamamen bir planla oluşturulmuş dosyanın yargılama aşamasının sürmesi bu örgütü tanımak anlamına gelir. Bütün bu eylem ve organizasyonları tanımak anlamına gelir. Bu nedenle İzmir halkının temsilcisi olan seçilmiş belediye başkanı ve yöneticilerinin bu sürecin mağduru olarak anlaşılmaları ve doğurduğu sonucun kabul edilmesi ve soruşturma sürecindeki bu örgütün kumpasları reddedilmeli, tanınmamalı ve karşılığı olarak bizim talebimiz beraat kararı verilerek başka bir kovuşturma işlemine gerek olmaksızın bu süreci gerçekleştirenlerin tanınmaları gerekmektedir. Bu genel süreçten çıkacak net bir sonuç var ki, kaynağı hukuktan alınmamış bir kumpas operasyonudur. Bunun tanınmadığı ve reddedilmesi gerektiğinden yarınki talebimiz derhal beraat kararı verilmesini bekliyoruz.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
 • SİYASET
 • GÜNDEM
 • EKONOMİ
 • SPOR
 • MAGAZİN
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim