Konak’ın parklarına çocuk eli değecek

 • Haber Saati : 02 Mayıs 2015, Cumartesi 12:09:48 - 6 Yıl önce eklendi.
Belediyecilik hizmetlerinde katılımcı demokrasi anlayışını hayata geçiren Konak Belediyesi, kente dönük projelerde ilçede yaşayanların fikirlerini alırken çocukları da unutmadı. İzmir’de ilk olacak 'Çocuk Hakları Parkı' projesi için Konaklı çocukların görüşlerine başvuruldu.

  Konak Belediyesi, Konak Kent Konseyi Çocuk Meclisi ve Mavi Uçurtma Çocuk Hakları Derneği (MUÇHA) işbirliğinde ilki Kılıçreis Parkı'nda düzenlenen toplantıya bölgede yaşayan ve burada yer alan okullara giden çocuklar katıldı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da çocukların fikirlerini dinlemek üzere belediye bürokratlarıyla birlikte toplantıda hazır bulundu.
   
  HAYALLERİNDEKİ PARKI RESMETTİLER
   
  ‘Kentte Çocuk Var’ teması kapsamında hazırlanan 'Çocuk Hakları Parkı' projesinin ilk toplantısına katılan çocuklar nasıl bir park istedikleri hakkında fikirlerini dile getirme fırsatı buldu. Hayallerindeki parkı çizdikleri resimlerle anlatan minikler, çocuk haklarına uygun bir parkın nasıl olması gerektiği hakkındaki yaratıcı fikirlerinin yanı sıra  engelli ve ileri yaştaki bireyleri de kapsayan düşünceleriyle büyüklere örnek oldu.  Toplantıya katılan çocuklar adına konuşan 7. sınıf öğrencisi Cansu Bayezit, Kılıçreis Parkı'nın daha görünür kılınmasını ve rengarenk çiçeklerle kaplı bir park görmek istediklerini söyledi. Engelli arkadaşlarını da unutmayan Cansu, "Biz istediğimiz gibi salıncağa biniyor, kaydıraktan kayabiliyoruz. Ancak engelli arkadaşlarımız da var. Onların da rahatça kullanabileceği oyuncaklar istiyoruz" dedi.
   
  YURTTAŞLIK BİLİNCİ GELİŞİYOR
   
  Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da yurttaşlık bilincinin erken yaşlarda kazanılmasının önemini vurguladı. Yapılan belediye çalışmalarında katılımcılık anlayışı gereği vatandaşların fikrini dinlediklerini ve bu süreçlere çocukları da katmak istediklerini dile getiren Başkan Pekdaş, "Çocukların yurttaş olma bilincini ufak yaşlardan itibaren kazanmaları,  yaşadıkları yere ilişkin sorumluluk duymaları bizim için önemli. Dolayısıyla çocukların parka ilişkin fikirlerini almamız, onların yaratıcılıklarını geliştirmeleri yanında yurttaş olma bilincine sahip olmaları adına atılmış adımlar. Düzenlemeyi düşündüğümüz parklarda çocukların da katılımcı bir süreçte fikirlerini almak istiyoruz" diye konuştu. Başkan Pekdaş  toplantı sonunda çocuklarla birlikte parkı gezdi, bu sırada parka gelen vatandaşlarla da sohbet etti. 
   


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim