Konak’taki öğrenciler tarih turuna çıktı

 • Haber Saati : 31 Ekim 2019, Perşembe 16:03:58 - 8 Ay önce eklendi.
Minik öğrenciler, Konak Belediyesi'nin düzenlediği kültür turları ile tarih yolculuğuna çıktı.

  Konak Belediyesi’nin ilçe genelinde eğitim veren ilkokul çocuklarına müze bilincini aşılamak ve yaşadıkları şehri daha yakından tanımalarını sağlamak amacıyla düzenlediği kültür turuna, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da katıldı. İzmir Turist Rehberleri Odası'nın (İZRO) deneyimli rehberleri eşliğinde çıkılan müze gezisinin ilk durağı Uşakizade Latife Hanım Köşkü oldu. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Kültür Park’ta bulunan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi'ni gezen miniklerin sonraki durağı olan Atatürk Müzesi'nde yanlarında oldu.

  1 günde 3 müze

  'Kültür Turları’ adı altında düzenlenen müze gezisinin ilk durağı Kurtuluş Savaşı'nda Başkomutanlık Karargâhı olarak kullanılan ve Mustafa Kemal Atatürk ile Latife Hanım'ın nikâhının kıyıldığı Uşakizade Latife Hanım Köşkü oldu. Ardından Alsancak'taki İzmir Atatürk Müzesi’ni ziyaret ettiler. Her iki müzede de Atatürk’ün özel eşyalarını görme fırsatı bulan, eşi Latife Hanımla nasıl evlendiğini öğrenen minikler, Atatürk Müzesi’nde Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykellerini hayranlıkla izledi. Müzenin tüm odalarını büyük bir merakla gezen çocukların son durağı ise Kültürpark içinde bulunan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi oldu. İzmir'in 8 bin 500 yıllık tarihine ışık tutan müzede tarih yolculuğuna çıkan minik gözler, rehberlerden antik buluntular ve heykeller hakkında detaylı bilgiler aldı.

  Yarınlarımız çocuklarımıza emanet

  Cumhuriyet’in 96. yılının kutlandığı bu haftada Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da çocuklara eşlik etti. Öğrencileri Atatürk Müzesi'nde karşılayarak onlara sürpriz yapan Başkan Batur’u gören minikler mutlu oldu. Konak Belediyesi’nin ilçesindeki ilkokullarda öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlediği Kültür Turu’na her yıl bin öğrencinin katıldığını ifade eden Başkan Batur, “Cumhuriyetimizin 96. yılını büyük bir gururla ve coşkuyla kutladığımız bu günlerde Kurtuluş Savaşı’nı zafere taşıyıp, canları pahasına bize emanet eden ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyorum. Şu anda Konak’lı miniklerle beraber gezdiğimiz Atatürk Müzesinde bu Cumhuriyetin kazanımlarını ve ne zorluklarla kurulduğunu görmek ve bunu daha sonraki nesillere aktarmak en önemli vazifemiz. ‘Geçmişini bilmeyen toplumların geleceği olamaz’ düşüncesinden yola çıkarak bu gezilerin düzenlenmesinin ve miniklerin bu en büyük hazinelerden daha değerli olan tarihi kazanımların onlara aktarılmasını çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zaten görüyorum ki çocuklarımız çok zeki, meraklı ve ilgili. Onlarla gurur duyuyorum. Geleceğimiz yarının büyükleri bu çocuklara emanet edeceğiz.  Çocuklarımıza tek tavsiyem, hedefiniz her ne olursa olsun Atatürk ilke ve inkılaplarını takip ederek, bize kazandırdıklarına sahip çıkarak, daha aydınlık bir yarına ulaşabilirsiniz. Mevcut olduğumuz kudret ise bizde zaten mevcuttur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitlerimizi, adını bildiğimiz ya da meçhul kalan tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyor, tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

  Gezi yıl boyunca sürecek

  Yıl boyunca devam edecek olan gezi ile yaşadıkları kenti küçük yaşta daha yakından tanıma ve profesyonel rehberlerden kentin tarihini öğrenme fırsatı bulan öğrencilere günün anısına içinde çeşitli boyalar, resim defteri ve yaş guruplarına uygun kitaplar bulunan askılı resim çantaları armağan edildi.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim