Maden Kazaları Mahcubiyetim

 • Haber Saati : 02 Mayıs 2015, Cumartesi 22:52:53 - 6 Yıl önce eklendi.
Bakan Taner Yıldız, Soma ve Ermenek maden facialarında başarısız olduklarını ifade ederek, "Bu benim ve bakanlığımın mahcubiyetidir. Bunlar tabii afetlerden değil, kusurlardan oldu" dedi.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma ve Ermenek maden facialarında başarısız olduklarını ifade ederek, "Bu benim ve bakanlığımın mahcubiyetidir. Bunlar tabii afetlerden değil, kusurlardan oldu" dedi.
   
  Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin Erciyes Dağı'ndaki otelde düzenlediği etkinlikte gazetecilerle bir araya gelen Bakan Taner Yıldız, Türkmenistan ziyaretiyle ilgili bilgiler verdi. Yıldız, "Türkmenistan doğalgazının Türkiye üzerinden aktarılması konusunda görüşmeler oldu. Hazar geçişli, gerek TANAP'a katılarak, gerekse ikinci bir güzergahla önemli bir miktarı yani 30 milyar metreküplük doğalgazı Türkiye üzerinden taşıma stratejisi üzerinde duruldu ve inşallah bu stratejiyi hayata geçireceğiz. Doğalgaz ve enerji kaynakları konusunda Türkiye için tedarikçi ülke sayısını artırmak istiyoruz" dedi.
   
  "MADEN KAZALARI, MAHÇUBİYETTİR"
   
  Bakanlık görevinde 6 yılını doldurduğu hatırlatılarak en başarılı ve en başarısız olduğu konuların sorulması üzerine Taner Yıldız, şunları söyledi:
   
  "Bakanlığım dönemimde, en başarısız ve en eksi olduğumuz tarafımız, Soma ve Ermenek'teki maden kazaları oldu. Bu benim ve bakanlığımın mahcubiyetidir. Şu veya bu nedenle davalar devam ettiği için fazlaca bir şey söyleyemem ama bunlar tabii afetlerden değil, kusurlardan oldu. En kötü işlerimiz bunlar oldu. Ancak 2 nükleer santralin Ak Parti döneminde ülkemize kazandırılması ve TANAP projesinin kazandırılmasıdır. Irak'taki çalışmalarımız da böyledir."
   
  Bakan Yıldız, partide 3 dönem kuralını savunduğunu da hatırlatarak, "Benim aday olmamam, partimin oylarını etkilemez. Benden daha iyi arkadaşlar var" dedi.
   
  "KESİNTİSİ YÜZÜNDEN SAYILMAYAN OY OLMADI"
   
  Elektrik kesintilerinin Beyaz Saray'da bile olduğunu belirten Bakan Yıldız, Almanya'da, Fransa'da, İngiltere'de, Amerika ve Rusya'da da elektriklerin kesildiğini ve medyada bu kadar uzun süreli yayın yapılmadığını söyledi. Yıldız, "Bunlar olabilir ama seçim güvenliğiyle ilgili 35 bin sandıkta hiçbirinde, ben oyumu elektrik kesildiği için sayamadım diye tutanak tutulmadı. Hiç kimse başka bir şeyin arkasına sığınmayacak"" diye konuştu.
   
  "BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞART"
   
  Bakan Yıldız, başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üzerine, "Türkiye'nin eninde sonunda başkanlık sistemine geçmesi gerektiğine inanıyorum. Yerinizde kalacaksanız, mevcut statükoyu koruyacaksanız, mevcut sistemde gidebilirsiniz. Ancak önünüze ekonomide ilk 10 gibi bir hedef koymuşsanız, bu sistemde de değişiklik yapmanız gerekir. Özellikle halkımızın oylarıyla gelen sayın cumhurbaşkanımızın bu tespiti son derece yerinde" diye konuştu.
   
  "AK PARTİ'NİN OYLARI 2-3 PUAN ARTTI"
   
  7 Haziran seçimleriyle alakalı yapılan anketleri de değerlendiren Yıldız, bu konuda çalışmaları yakından takip ettiğini, koalisyonla ilgili bir sonuç görmediğini söyledi. Yıldız, "Son anketlerde Ak Parti'nin oylarında 2-3 puanlık artış gözleniyor. HDP'nin yaptığı şirinlik, oylarını artırmayacak. PKK'nın son 30 yılda yaptıklarını vatandaşımız hiçbir zaman unutmadı. Ak Parti tek başına iktidara gelerek hedeflerine ilerleyecektir. Ak Parti, son derece rahat bir şekilde yüzde 48 bandını aşacaktır" dedi.
   
  "DEMİRTAŞ SİVİL İTAATSİZLİĞİ AÇIKLASIN"
   
  Taner Yıldız, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Barajı aşamazsak, sivil itaatsizlik yolunu seçeriz" açıklamalarına da değinerek, "HDP'nin barajı aşabileceğini düşünmüyorum. Bir kısım yakın görünmelerle, Türkiye'nin tamamını kucaklayamadığını göreceğiz. Bunu vatandaşımız yakından biliyor. HDP'nin yüzde 8- 8.5 bandını aşamayacağını düşünüyorum. Sayın Demirtaş sivil itaatsizlikten bahsediyor. Böyle bir diplomatik cümlenin arkasına sığınmak kendisine yakışmıyor. Açıkça söyleyin, "ben isyan çıkarmak istiyorum" desin. Sivil itaatsizlik ne demektir? Bunu açıklasınlar" diye konuştu.
   
  "KILIÇDAROĞLU YANLIŞ BİLİYOR"
   
  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun mazot fiyatlarını 1.5 liraya çekeceklerini söylemesiyle ilgili olarak da Bakan Yıldız, "Sayın Kılıçdaroğlu, mazot fiyatlarını yanlış biliyor. Mazotun Tüpraş'tan çıkış fiyatı 1.41 liradır ve 42 kuruşluk bayilik ve dağıtım hizmetleri var. Bayilerden vaz mı geçeceksiniz?" diye konuştu.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim