'Madımak' Çiğli'de anıldı

 • Haber Saati : 05 Temmuz 2019, Cuma 14:31:14 - 7 Ay önce eklendi.
Sivas katliamının 26. yıldönümünde, yitirilen 33 aydın için Çiğli Belediyesi tarafından anma etkinliği düzenlendi.

  Sivas Madımak Otel’de 33 aydının ölümü ile sonuçlanan olayların 26. yıldönümünde Çiğli Belediyesi tarafından Konferans Salonunda “Bitmeyen Ağıt Sivas, Madımak Şehitlerimizi Anıyoruz”  etkinliği düzenlendi.

  Söyleşiye Sivas katliamında yaşamını yitiren şairler Metin Altıok’un kızı ve önceki dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ile Behçet Aysan’ın kızı Şair –Yazar Eren Aysan ve katliamdan sağ kurtulan Şair-Yazar Hidayet Karakuş konuşmacı olarak katıldı.

  ÇOK ACILAR YAŞADIK
  Anma etkinliği Şahverdi Ali Eren’in, Sivas olaylarından sağ kurtulan Aziz Nesin’in o gün yaşananlara vurgu yaparak yazdığı “Alacakaranlık” şiiri eşliğinde oynadığı sessiz tiyatro ile başladı. Ardından başlayan söyleşide, Şair-Yazar Hidayet Karakuş’un, Sivas olaylarından sağ kurtulmasının öyküsünün anlatımı herkesi gözyaşlarına boğdu.

  Duygusal anların yaşandığı etkinlikte sözü daha sonra önceki dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok aldı. Babası Metin Altıoku’u böylesi bir katliamda kaybetmenin verdiği acı ve sonrasında hissettiği toplumsal sorumluluğu anlatan Altıok, “Benim gibi böylesine acıları yaşamış insanlarımızın yanında olmak ve bazı şeylere dur demek için siyaset yapmam gerektiğini düşündüm. Hissettiğim sorumlulukla başkalarının da haklarını aramam gerektiğini anladım. Çok acılar yaşadık ve acıyı en çok anlayanlardan biriyim. Ne olursa olsun acıların yoğunluğu unutulmuyor. Ben de benim gibi haksızlığa uğramış insanlarımızın yanında olmak istedim” dedi.

  Şair – Yazar Eren Aysan da babası Şair Behçet Aysan’ı yitirmenin verdiği acıyı ve bugüne kadar yaşanan hukuk mücadelesini anlattı.  

  Bu tür davaların zaman aşımına uğramaması gerektiğini belirten Aysan şöyle konuştu; “Aydın babaların evlatları olarak sadece hukuk yolunu biliyoruz. Bu ülkede göz göre birçok dava zaman aşımına uğruyor. Bir daha böyle katliamlar olmasın. Güzel bir ülkeyi birlikte inşa edelim” dedi.

  Söyleşinin ardından Madımak Otel’de yaşamını yitiren ozanların ezgileri Grup Kardeşler Muhabbeti tarafından seslendirildi. Sivas olayları gibi acıların bir daha yaşanmaması dileğinde bulunan Çiğli Belediye Başkan Yardımcı Ali Rıza Koçer ile Başkan Yardımcısı Tülin Koç etkinliğe katılanlara teşekkür ederek çiçek takdim ettiler.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim