Mehmet Tüm: CHP’nin muhalefet görevini yapması engellenmeye çalışılıyor

 • Haber Saati : 31 Ekim 2019, Perşembe 13:04:56 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP PM eski üyesi Mehmet Tüm, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret gerekçesiyle hakim karşısına çıktı.

  CHP 26. Dönem Milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm, 6 Kasım 2016 tarihli Parti Meclisi bildirgesi nedeniyle 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten yargılanıyor.

  CHP'liler Mehmet Tüm'e destek için Ankara Adliyesi'nde

  CHP’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yayımladığı bildiri nedeniyle dönemin Parti Meclisi (PM) üyesi 60 kişi hakkında, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla davalar açıldı. Ayrı ayrı açılan davalarda dönemin PM üyesi CHP Balıkesir eski Milletvekili Mehmet Tüm Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

  ‘MUHALEFET GÖREVİ YAPMASI MAHKEMELERLE ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR’

  Duruşmada yazılı savunma yapan Tüm, “Bu bildirge 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gelişen siyasal gelişmelerin değerlendirmesi niteliğindedir. FETÖ’nün devlete sızması, darbe yapabilecek güce ulaşması ve kalkıştığı darbe girişimi neticesinde vatandaşlarımızın şehit olması ve yaralanması, vatandaşlarımızda derin bir tramvaya neden olmuştur. Darbe yapabilecek güce iktidar yapısı içerisinde ulaşan FETÖ’nün bu güce ulaşmasında katkısı veya ihmali olanların hesap vermiyor olmasına, vatandaşlarımızın dikkatinin çekilmeye çalışıldığı bir bildirgedir” dedi.

  Tüm savunmasına şöyle devam etti: “Bu davanın müştekisi konumunda bulunan Cumhurbaşkanı ile birlikte iktidar partisi mensupları CHP ve CHP yöneticileri hakkında benzer ve hatta daha ağır ifadeler kullanmalarına rağmen bu ifadeler hakkında hiçbir şekilde soruşturma veya kovuşturma yapılmamaktadır. Aksine CHP’li yöneticilerin bildirgeleri, konuşmaları ve hatta ağızdan çıkan en ufak bir eleştiri Cumhurbaşkanına hakaret suçu olarak veya ağır tazminat taleplerinin olduğu yargılamaların konusu yapılmaktadır. Bu haliyle ana muhalefet partisi olan CHP’nin muhalefet görevini yapması, bir anlamda siz mahkemeler aracılığıyla engellenmeye çalışılmaktadır. Mahkemenize sunulan iddianame de bunun örneklerinden biridir. İktidarın dilediği gibi konuşabildiği, ancak muhalefetin, biraz ağır nitelikte her eleştirisinden sonra genel başkanına ya da milletvekillerine fezlekelerin düzenlendiği, milletvekili olmayanların ise mahkeme salonlarına taşındığı bir rejim demokrasi olarak kabul

  DAVA 20 ŞUBAT’A ERTELENDİ

  Mehmet Tüm savunmasının sonunda, “Bu bildirgede hangi cümlenin veya ifadelerin suç unsuru teşkil ettiği tarafıma açıklanırsa bu açıklamaya göre de daha ayrıntılı savunma yapacağım. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadardır” ifadelerini kullandı ve duruşma 20 Şubat 2020 tarihine ertelendi.

  ERKEK: BU TİP DAVALAR BİZİ YILDIRAMAZ

  Çok sayıda CHP Milletvekilinin de destek olarak Ankara Adliyesi’ne geldiği duruşmanın ardından konuşan CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “2016 tarihinde Parti Meclisimiz olağanüstü toplanmıştı. Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon ve haksız tutuklamalar sebebiyle toplanmıştı. Kasım 2016 yılında yayınladığımız bildiride basın özgürlüğünü savunduk. Gazeteciliği, hukuk devletini, demokrasiyi ve özgürlüğü savunduk. O dönemki Parti Meclisi üyelerimiz hakkında ayrı ayrı davalar açılıyor. Bu haksız, mesnetsiz ve hukuksuz davalar bize değil, Türkiye’ye demokrasimize zarar veriyor. Bu davalar muhalefetin sert eleştiri hakkına ve demokrasiye saldırıdır. Kimse unutmasın, bu tip davalar bizi asla yıldıramaz. Aksine çok daha güçlü bir şekilde demokrasi hak mücadelesini birlikte yürüteceğiz” diye konuştu.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim