Menemen'de derebeylik dönemi bitmiştir

 • Haber Saati : 13 Temmuz 2019, Cumartesi 15:54:36 - 3 Ay önce eklendi.
Başkan Aksoy Pazarcılar Odası Başkanı ile buluştu

  Eski Belediye Başkanı Tahir Şahin’in giderayak inşaatına başladığı ve ödeneksizlik yüzünden yarım kalan Perşembe Pazarı projesi Menemen’de sorun olmaya devam ediyor. Yapılacak pazar yeri ile ilgili belediyenin tezgah parası talep etmesi üzerine dün belediye önünde eylem yapan pazarcı esnafı,  Başkan Serdar Aksoy’un yaptığı konuşma sonunda dağılmıştı. Bugün Menemen Belediyesi’ni ziyaret eden Menemen Pazarcılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Kudaş ve üyeler Başkan Aksoy ile bir araya gelerek yaşanan olayları değerlendirdi. Başkan Aksoy, basına açık olarak gerçekleşen görüşmede yaşanan tartışmalara açıklık getirdi.

  Menemen de o eylem sonrası kritik zirve, flaş mesaj: Derebeylik dönemi bitmiştir!

  PAZARIN MALİYETİ 27 MİLYON TL
  Yapılan inşaatın maliyetinin 27 milyon TL olduğunu belirten Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy,  pazar yeri ve yapımıyla ilgili esnafın görüşünün alınmadığını da ifade etti. Başkan Serdar Aksoy, "Perşembe Pazarı’nın yeniden inşasından önce pazarcı esnafımızla görüş alışverişi yapılmadı. Seçimlere iki ay kala apar topar hayata geçirilen bu proje yarım bir projedir. 17 milyona sadece kaba inşaatı ihale edilmiş. Ne üzerinde çatısı, ne yolu, ne penceresi-bacası, ne de elektrik aksamı var. Bütün bunlar da yapıldığı zaman bu pazar yerinin Menemen’e maliyeti aşağı yukarı 27 milyon lira. Bu da kabul edilebilir bir rakam değil" açıklamalarında bulundu.

  Dün yaşanan olaylarda Belediye önüne gelen birçok kişinin Menemen esnafı olmadığını tespit ettiklerini söyleyen Serdar Aksoy, “Ne belediyeye, ne belediye başkanına bu şekilde bir yaklaşım içinde olmak doğru değil. Dünkü olaylarda dışarıdan isimlerin pazarcı esnafı içine karışarak olayları kışkırttığını düşünüyoruz. Bu nedenle yaşanan olayları Menemen esnafına mal edemeyiz.  Belediye olarak problemleri esnafımız, pazarcımız ile birlikte el ele çözeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.  

  DEREBEYLİK DÖNEMİ BİTTİ
  Menemen’deki bütün pazar yerlerinde Derebeylik dönemi bitmiştir diyen Aksoy, “Pazarcı esnafı içinde haraç alanlar, derebeylik yapanlar var. Bu kişiler dün buraya gelen, protesto yapan grubun da içindeydi. Geçmişte bunlar yaşandı, ama bu saatten sonra buna müsaade etmeyiz. Artık yeni dönem başladı. Bu yeni dönemde, bir zabıtanın, başkan yardımcısının ya da bir belediye yetkilisinin cebine para girmeyecek. Ben esnafın temsilcisiyim diyen kişilerin de cebine para girmeyecek. O düzeni ortadan kaldırıyoruz. Ortak bir havuz oluşturuyoruz, bu havuzdaki paradan herkes faydalanacak” diye konuştu.

  İHALENİN İPTALİ BİR HAFTA İÇİNDE BELLİ OLACAK
  İhalenin iptal edip edilmediği ile ilgili gelen bir soru üzerine Başkan Aksoy, “İhale şu an müfettişimiz tarafından denetleniyor. Eksileri, artıları değerlendiriliyor. İlla ihaleyi iptal edelim noktasında değiliz. Çünkü bunun iptali yine Menemen halkına zarar verecek, hem esnafa hem halka zararı dokunacak. En geç bir hafta içinde müfettişimizden rapor gelecek. Eğer ihale iptal olursa mahkeme yolu elbet açıktır. Hem müteahhit ve hem de pazarcı esnafımız yargı yoluyla haklarını arayabilirler” dedi.

  ADI PAZAR YERİNE VERİLECEK
  Perşembe pazarı projesinin önceki yönetimin giderayak Menemen’in kalbine soktuğu bir hançer olduğunu vurgulayan Serdar Aksoy, 20 yıl boyunca durup durup son iki ayda yapılan bu pazar yerinin Menemenlilerin bugün yaşadığı sıkıntının müsebbibi olduğunu belirtti. Bir hırsla yapılan projenin bir kişinin hayatına da mal olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Halil Alkaya arkadaşımız pazar inşaatında düşerek hayatını kaybetti. Ben kendisini bir şehit olarak görüyorum, bu nedenle de eğer iptal olmaz da yapılırsa pazar yerine kendisinin adını verme kararı aldık” diye konuştu.

  DERNEK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZÜR DİLEDİ
  Yaşanan olaylardan dolayı Başkan Aksoy’dan özür dileyen Menemen Pazarcılar Derneği Başkanı Mahir Kudaş ise yaptığı konuşmada, “Belediye Başkanım gerek seçimden önce ve gerekse seçimden sonra bizimle bir araya geldi, ilgisini bizden esirgemedi. Bu sorunu da en iyi şekilde çözeceğimizden, hiçbir esnafın mağdur edilmeyeceğinden eminim. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.  Önceki belediye başkanına da seslenen Kudaş, “Birçok insanın ekmeği ile oynadınız. Bugün yaşanan bütün problemlerin tek sorumlusu sizsiniz. Bizi kışın ortasında sokaklara saldınız. Ben kendi adıma hakkımı size helal etmiyorum” diye konuştu.


Bu Haberin Manseti :

Menemen'de derebeylik dönemi bitmiştir
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim