MYK’daki isyan İzmir'in provası mı?

 • Haber Saati : 06 Ocak 2019, Pazar 15:38:51 - 4 Ay önce eklendi.
İzmir ve İstanbul’un adaylarının belirlenmesinden önce CHP’de MYK değişikliği dillendirilmeye başlandı.

  Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında cuma günü toplanan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, 4’ü büyükşehir, 4’ü il olmak üzere 102 yerde daha belediye başkan adaylarının belinlenmesine ilişkin karar Parti Meclisi’nin (PM) gündemine sunuldu.

  Ancak MYK toplantısında bu karar kolay alınmadı.

  Bugüne kadar altıncı kez adayı adayı belirlemek için toplanan MYK toplantısında ilk kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerdiği bir adaya karşı itiraz sesleri yükseldi.

  Peki, karar nasıl alındı?

  MYK toplantısı başladıktan sonra 102 kişilik liste MYK’nın onayına sunuldu.

  Söz dönüp dolaşıp, daha doğrusu 2,5 saatlik MYK’nın ana gündem maddesini Mersin Büyükşehir adayının belirlenmesi oluşturdu.

  İTİRAZ SESLERİ YÜKSELDİ

  Egemedyası'nın edindiği bilgiye göre, toplantıda gelen listede Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayının karşısında, eski Mersin milletvekili Serdal Kuyucuoğlu’nun ismi yer alıyordu.

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Mersin’de yaptıkları kamuoyu araştırmalarında Serdal Kuyucuoğlu’nun bir adım önde olduğunu anlattı.

  Ancak Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun açıkça tavır alması MYK üyelerini ikna etmeye yetmedi.

  12 MYK ÜYESİ BAYRAK AÇTI

  Toplantıda söz alan 18 MYK üyesinden yaklaşık 12’isinin Kuyucuoğlu ismine itiraz ettiği öğrenildi.

  Kimisi Kuyucuoğlu’nun, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra olağanüstü kurultay talebinde bulunan CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile birlikte hareket etmekle suçladı.

  Kimisi Kuyucuoğlu’nun, milletvekilliği döneminde mesai arkadaşlarıyla sıcak ilişki kurmamakla eleştirdi.

  Kimi MYK üyeleri ise sırf Adana Büyükşehir adayından dolayı, aynı yapıdan gelen Mersin’de Vahap Seçer’in aday yapılmamasından dem vurdu.

  Kimi MYK üyeleri ise, iki adayın davet edilerek, birisinin büyükşehir, diğerinin ise ilçe belediyelerden birine aday gösterilerek uzlaşma sağlayacak bir formül bulunmasını önerdi.

  KILIÇDAROĞLU’NUN UYARISI YETMEDİ
  Bütün bu eleştirilere yanıt veren Kılıçdaroğlu ise, duygusal davranamayacaklarını, kimsenin etnik ve inanç yapısından dolayı aday yapıp yapmadıklarına bakmadıklarını vurgulayarak, “Yaptığımız araştırmalarda Serdal Bey’in ismi öne çıkıyor” şeklindeki sert çıkışı bile tansiyonun yatışmasına yetmedi.

  ENGİN ALTAY SON NOKTAYI KOYDU
  İplerin kopma noktasına gelmesi üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay devreye girdi. MYK üyelerinin Genel Başkan tarafından atandığına dikkat çeken Altay, “Sayın Genel Başkanım, Mersin konusunda işin bu noktaya varacağını sizinle özel görüşmemde aktarmıştım. Gelinen aşamada MYK’yı atayan Genel Başkandır. Atadığı MYK’nın görüşü bu yönde ise o zaman takdir yetkisi kendisindedir” sözleriyle tartışmaya son noktayı koydu.

  KILIÇDAROĞLU TOPLANTIYA ARA VERDİ
  Altay’ın sözleri üzerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin Büyükşehir adayına sonraya bıraktıklarını belirterek, diğer adaylara geçti. Ardından da MYK’ya ara verdi. Verilen aranın ardından yeniden MYK’ya geri dönen Kılıçdaroğlu, Mersin konusunda bir değerlendirme yaptıklarını ve yaptığı değerlendirme ışığında aldığı kararı CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un açıklayacağını dile getirdi.

  SEÇER AÇIKLANDI KRİZ AŞILDI
  Kılıçdaroğlu’nun, “güvenoyu” kılıcını çekmesinden çekinen MYK üyeleri, Vahap Seçer’in isminin açıklanmasıyla rahat bir nefes aldı. 102 kişilik liste jet hızıyla MYK’da geçti.

  MYK’DAKİ İSYAN İZMİR’İN PROVASI MI?
  Ancak sonuçta MYK’da uzun aradan sonra belki de ilk kez CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerdiği bir isim geçmemiş oldu. CHP kulislerinde, Mersin büyükşehir konusunda yaşanan isyanın İzmir büyükşehir ve ilçeleri ile İstanbul ilçelerinin adaylarının belirlenmesinde bazı MYK üyelerinin izleyecekleri tutum konusunda prova yaptıkları dillendiriliyor.

  Kılıçdaroğlu’nun, 18 kişilik MYK’da özellikle kritik koltukları işgal eden MYK üyelerinden, Mersin konusunda kendisini yalnız bırakmaları üzerine büyük rahatsızlık duyduğu ve üzüntülerini yakın çevresine bildirdiği de biliniyor.

  Sonuçta görünen şudur;

  Kılıçdaroğlu ile MYK üyeleri arasında Mersin adayının belirlenmesi konusunda ilk görüş ayrılığı oluştu.

  İstanbul ve İzmir adaylarının belirlenmesinde MYK’daki bu görüş ayrılığının derinleşeceğini görmek için kahin olmaya gerek yok!

  CHP Lideri’nin, bu yüzden her an PM’de bulunan ve teşkilatlar üzerinde sözleri dinlenen ağır ağabeyleri göreve davet edebileceği yani MYK’yı değiştirebileceğini ifade ediyorlar.

  Bu iddiaları dile getirenler, “Dere geçerken at değiştirilmez” atasözünü hatırlatmadan da edemiyorlar ancak CHP’de önümüzdeki günlerdeki gelişmeler beklenmedik bir MYK değişikliğini gündeme getirirse şaşırmamak gerekiyor.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim