Nihat Doğan hakkında karar açıklandı

 • Haber Saati : 03 Mayıs 2015, Pazar 00:34:37 - 6 Yıl önce eklendi.
Nihat Doğan'a, Özgecan Aslan olayı sebebiyle açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

  Sanatçı Nihat Doğan'ın Tarsus'ta öldürülen Özgecan Aslan olayından sonra Twitter'da yazdığı belirtilen bin mesajı nedeniyle hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Kararda yazışmaların iki kişi arasında yaşandığı, Doğan'ın olaydan duyduğu üzüntüyü gösteren paylaşımlarda bulunduğu belirtildi. Kimliği tespit edilemeyen kişilerin söz konusu twiti genele atılmış algısı oluşturulduğu kaydedilen kararda, söz konusu olay nedeniyle herhangi bir tehlike, toplumda infial oluşmadığı, kamu güvenliğini bozan olay meydana gelmediği vurgulandı. 
   
  Tarsus'ta Özgecan Aslan'ın öldürülmesi Türkiye gündemine oturmuştu. Olayla ilgili bir çok tepki eylemleri yapılırken sosyal medyada da gündem olmuştu. Bu sırada sanatçı Nihat Doğan ile tiyatrocu Ahu Sungur arasında söz konusu olay özel yazışmada tartışma konusu oldu. Ancak Doğan'ın Sungur'a cevaben yazdığı, 'Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksınız' ifadelerini kullandı. 
   
  Doğan'ın bu tiwiti daha sonra Özgecan Aslan için yazıldığı belirtilerek Twitter'da genele yazılmış gibi atıldı. Bu ifadeler üzerine Doğan tepki gösterilirken bazı isimler hakkında şikayetçi oldu. 
   
  Doğan hakkında Türk milletini Cumhuriyeti, TBMM'yi alenen aşağılamak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suçu ve suçluyu övmek ve kişinin hatırasına hakaret suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı. 
   
  Basın savcılığının yürüttüğü soruşturma tamamlandı ve takipsizlik verildi. Nihat Doğan'ın savunmasında, mesajlaşmanın iki kişi arasında özel yazışma olduğunu söylediği, Özgecan ile ilgili üzüntülerini ifade eden mesajlar attığını söylediği belirtildi. Doğan'ın mesajlaştığı tiyatrocu Ahu Sungur da tanık olarak dinlendiği ifadesinde söz konusu mesajı Doğan'ın kendisine yazdığını, şikayetçi olmadığını kaydetti. 
   
  Bilirkişi incelemesinde de söz konusu mesajın Doğan ve Sungur'un hesapları arasında gerçekleştiği raporu verildi. 
   
  AİHM ve Yargıtay kararlarında örnekler verilen takipsizlik kararında, Doğan'ın twiti sonrasında toplum kesimleri arasında ortaya çıkan bir infial olmadığı, taşkınlık, kamu güvenliğini bozan herhangi bir somut olgu yaşanmadığı kaydedildi. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunun oluşmadığı, devleti ve kurumlarını aşağılama anlamında bir söz de olmadığı belirtildi. 
  Söz konusu twitin genele atılmadığı, şikayetçisi bulunmadığını belirten savcılık, Doğan'ın genele attığı twitlerinde Özgecan Aslan olayıyla ilgili üzüntüsünü belirten paylaşımlarının bulunduğunu kaydetti. Doğan'ın Sungur'a attığı söz konusu twitin, daha sonra kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından Sungur'un adres ibaresi kaldırılarak genele atılmış algısının oluşturulduğunu vurgulayan savcılık, takipsizlik kararı verdi.
   
  CİHAN


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim