O belediyede yeni işçi krizi

 • Haber Saati : 12 Haziran 2019, Carşamba 11:50:07 - 1 Yıl önce eklendi.
Aliağa Belediyesi’nde işçi çıkarmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde çıkarılan 22 işçinin ardından 100 belediye işçisinin daha iş akdi belediye yönetimi tarafından ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı.

  Aliağa Belediyesi’nde işçi çıkarmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde çıkarılan 22 işçinin ardından 100 belediye işçisinin daha iş akdi belediye yönetimi tarafından ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı.

  31 Mart yerel seçimlerinde yeniden Aliağa Belediye Başkanı seçilen Serkan Acar, göreve geldiği günden itibaren 200’e yakın işçinin görev yerlerini değiştirdi. Ardından önce 6 işçiyi daha sonra 15 işçiyi Belediye deki işlerinden çıkardı. İşten çıkan işçiler, Demokrasi Meydanı’na kurdukları çadırda işlerine iade edilecekleri günü beklemeye başladı. Geçtiğimiz gün Haziran ayı olağan meclis toplantısında konuyla ilgili ilk kez açıklama yapan Başkan Serkan Acar, tartışmalara sebep olabilecek sözler sarf etti. Ardından Aliağa Belediyesi bünyesinde farklı işkollarında çalışan 100 kadrolu belediye işçisinin tek taraflı olarak iş akitleri ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek feshedildiği duyuruldu.

  “Emekçi sınıfına saldırmayı tercih etmiştir”
  100 kadrolu belediye işçisinin tek taraflı iş akitlerinin feshedilmesinin ardından DİSK Genel-İş İzmir 5 Nolu Şube yönetimi belediye önünde geniş katılımlı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Aliağa Emek ve Demokrasi Bileşenleri, CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit ve yönetimi,  DİSK Genel İş 5 Nolu Şube'ye bağlı Karşıyaka, Karabağlar, Buca, Konak, Çiğli, Dikili ve Aliağa Belediyelerinin Şube temsilcileri, Aliağa’da ki sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri katılım gösterdi.Aliağa Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Disk Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, Aliağa’lıları bu günden itibaren işe geri dönmek talebinde bulanan işçilerle dayanışmaya çağırarak “Tüm demokratik kitle örgütlerini, kurum ve kuruluşları ve Aliağa halkını atılan arkadaşlarımızın işlerine geri dönmek için başlattıkları mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.  Daha sonra sloganlar eşliğinde basın açıklamasını okumaz üzere megafonu eline alan Genel-İş Aliağa Belediyesi işyeri temsilcisi Doğanşah Aydın, “Bu kentin parklarını yaşanılabilir kılan, her caddesini büyük bir özenle kendi eviymiş gibi temizleyen, yollarını yapan,hizmet binalarında halkın sorunlarını dinleyip çözüm üreten 100 arkadaşımız adeta kullanım tarihi geçmiş bir meta gibi kapının önüne konmuştur. İnsan onuru ve haysiyetine yaraşmayan zamanlardan geçiyorduk, ama böylesine ilk kez tanık olmak kahrımızı ve öfkemizi daha da derinleştirdi. Bizler bundan 1 ay önce işten atılan 22 çalışma arkadaşımızın işe dönüşleri için mücadele verirken,işveren her türlü toplu sözleşme ve sendikalı çalışma koşullarını ortadan kaldıran ve kölelik düzeni yaratmak amacına yönelik bir tutumla emekçi sınıfına saldırmayı tercih etmiştir.” İfadelerini kullandı.

  “Bu mağduriyetinin vebalini kim üstlenecek”
  Aliağa Belediyesi yönetimine diyalog çağrısında bulunduklarını fakat yönetim tarafından olumlu bir cevap alamadıklarını belirterek sözlerine devam eden Aydın, “Emekliliği gelen arkadaşlarımızdan dilekçeler istenerek izinlerini kullanıp emekliliğe ayrılmaları konusunda baskılar yapıldığında, yönetime kıdem tazminatlarının ödenmesi durumunda arkadaşlarımızın emekliliğe hazır olduğu teklifini bile dinlemek istemediler. Bize gösterilen ekonomik gerekçelerin hiç birinin inandırıcılığı yoktur. Seçim öncesinde on binlerce Aliağalı insanımızın Çanakkale gezilerinin bedeli biz emekçilere çıkartılmıştır.30 milyon olan belediye borçlarının 235 milyona çıkarılmasının sorumlusu biz değiliz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın bu mağduriyetinin vebalini kim üstlenecek. Halen daha farklı illerden nakil yolu ile memur alındığı, belediyenin farklı şirketlerine işçi alındığı bir ortamda ekonomik kriz bahanelerine bizi inandırmazsınız" şeklinde konuştu.

  “Halk size bu yetkiyi işçileri ekmeklerinden edin diye vermedi”
  Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Haziran ayı olağan meclis toplantısında Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın sarf ettiği sözleri hatırlatarak sözlerine devam eden Doğanşah Aydın, “ “Aliağa Halkı bana yetkiyi verdi istediğimi alırım, istediğimi atarım” ifadesini Aliağa Kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz, bu sözler ve uygulamalar bizlerin vicdanlarında onarılmayacak büyük yaralar açmıştır. Halk size bu yetkiyi işçileri aşlarından,ekmeklerinden edin diye vermedi.” Dedi. Açıklamanın ardından konuşan Disk Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara,Petrol İş Aliağa Şubesi Toplantı Salonu’nda işlerinden atılan işçilerle bir toplantı yapacaklarını ve bir yol haritası çizeceklerini belirtti.


Bu Haberin Manseti :

O belediyede yeni işçi krizi
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim