RTÜK Başkanı'ndan 4G Açıklaması

 • Haber Saati : 30 Nisan 2015, Perşembe 22:00:36 - 6 Yıl önce eklendi.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, 4G ihalesinin 26 Mayıs’ta BTK tarafından yapılacağını, bunun için kullanımda olan 61-69 kanallarının boşaltılarak, BTK’ya 4G çalışmaları için teslim edildiğini söyledi.

  RTÜK’ün 21. Kuruluş yıldönümü için RTÜK’te hazırlanan toplantıda konuşan Davut Dursun şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi 4G tartışması piyasada devam ediyor. Hatta hükümet programında 4G ile ilgili taahhüt de vardı. Normalde 2015 Haziran’ının 17’sinde bizim boşaltmak zorunda olduğumuz 61-69 kanallarını Ulaştırma Bakanlığı’nın talebi üzerine biz biraz daha erkene çekerek, gerçekten iyi bir çalışma yaparak, erkenden 61 ve 69 kanallarını boşalttık ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na devrettik. Böylece 4G’nin ihalesi imkânı ortaya çıkmış oldu. Sanıyorum önümüzdeki ayın 26’sında ihalesi gerçekleşmiş olacak. Gerçi bir tartışma başladı 4G mi, 5G mi diye. O tartışmayla ilgilenmiyorum. Son edindiğim bilgi 4G ile devam edilecek ama 5G ile de ilgili çalışmalar bir taraftan sürdürülecek. Tabi hatırlatmak gerekir, 4G ile ilgili biz 61 ile 69’u boşalttık ama burada iş bitmiyor. Uluslararası alanda tartışmalar da sürüyor; 61’i, 69’u bir tarafa bırakalım, 49-60 arasındaki kanalların boşaltılması yani broadcast’ten, yayıncılıktan alınıp mobil hizmetlere devredilmesi tartışmaları var. Büyük ihtimalle önümüzdeki kasım ayında Cenevre’de gerçekleştirilecek olan WRC toplantısında 49-60 kanallarının da yayıncılıktan alınıp mobil hizmetlere devredilmesi söz konusu olacaktır. Bu şu demektir; şu anda analogda yayın yapan yayıncı kuruluşlar bunun gerçekleştirilmesi durumunda olumsuz etkilenecek. Bunun yönteminin bulunması, bunun yönteminin de sayısal yayıncılığa geçmek olduğu, bu bakımdan RTÜK’ün iş yükü ile karşı karşıya kalacağını belirtmek isterim.”
   
  FREKANS İHALESİ
   
  2013 yılında yapılan ancak daha sonra mahkeme kararı ile iptal edilen frekans tahsis ihalesi ile ilgili de konuşan Başkan Dursun şu açıklamayı yaptı: “Kanun koyucu kamu malı olan frekansların yayın kuruluşlarına, karasal yayın amacıyla tahsisini sıralama ihalesini veriyor. Sıralama ihalesi dışında tahsis imkanı yasal olarak yok. Teorik olarak tartışılabilir ama şuanda yasal olarak RTÜK’e verilmiş olan ödev sıralama ihalesi ile karasal frekansların tahsisidir. Bu çerçevede RTÜK 94’ten bu yana adımlarını atmıştır. 97, 2001 ve 2013’te de attı. Maalesef 2013’te tüm ihaleleri sonuçlandırdığımız halde, yayın kuruluşlarının anlaşılmaz davaları nedeniyle bunlar iptal edildi. Biz de durdurduk. Şimdi bu ihalelerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle mahkemelerin verdiği karardaki gerekçeleri dikkate alarak frekansların tahsisi için çaba içerisindeyiz. Bununla ilgili mevzuatta yeni düzenlemeler yaptık. Mahkemelerin iptal kararları çerçevesinde ve yeni yaptığımız düzenleme yakında yürürlüğe girecek. Önümüzdeki aylarda uygun ortamda televizyonlar için frekans sıralama ihalesi yapılacak ardından da radyo ile ilgili sorunlar çözüldüğünde bununla ilgili adımlar atılacak.”


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim