Sabancı Tiyatro Festivali

 • Haber Saati : 03 Mayıs 2015, Pazar 18:33:26 - 6 Yıl önce eklendi.
Sabancı Tiyatro Festivali 54 Bin 363 Seyirciyle Buluştu

   
  27 Mart -30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün usta oyuncu Cihan Ünal'a sunulduğu festivalde, 8'i yabancı ve 16'sı yerli, toplam 24 oyun sahnelendi.
   
  Merhum İşadamı Sakıp Sabancı'nın emaneti olarak gelenekselleşerek 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde perdelerini açan festivalde, ABD'den Summer Nite Theatre "Marat / Sade', Çin'den Shangai Dramatic Arts Center "Köpeğin Yüzü', Fransa'dan Demons Et Merveilles "Lulu'nun Beyaz Gecesi', Portekiz'den Espetáculo da "Dobrar "Gôda', Makedonya'dan Üsküp Türk Tiyatrosu "Bir Yaz Gecesi Rüyası', Yunanistan Ulusal Tiyatrosu "Pasta" ve Ukrayna'dan Kiev Modern Bale Tiyatrosu'nun "Carmen TV" oyunlarını sahneledi.
   
  YERLİ OYUNLAR DA VARDI
   
  Festivalde, yerli topluluklardan İstanbul Devlet Tiyatrosu "Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş', Trabzon Devlet Tiyatrosu "Rulet', Sivas Devlet Tiyatrosu "Kanlı Düğün', Ankara Sanat Tiyatrosu "Halktan Biri" ve "Tesadüfen Kadın Elizabeth', Semaver Kumpanya "Kuşlar" ve "Veriler', Tiyatro Adam "Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı', İkinci Kat Tiyatrosu "Fü', Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu "Kafesten Bir Kuş Uçtu" ve Pürtelaş Tiyatrosu da "Savaş" oyunlarını sundu. Geride kalan 16 yılda 40 farklı ülkeden 79 yabancı tiyatro grubu, yerli ve yabancı 5 binden fazla sanatçıyı ağırlayan festivalde oyunlar, Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi sahnesinde ve İstanbul'da Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde sahnelendi. Festival boyunca dans, oyun yazma, görme engelliler için okuma tiyatrosu, çocuklarla maske yapımı ve kukla yapımı konularında atölye çalışmaları da düzenlendi. Genç tiyatroculara destek veren festivalde, Kulis Sanat Tiyatrosu "Köprüdeki Adam', Seyyar Tiyatro "Tehlikeli Oyunlar', Ters Ağaç Kukla Tiyatrosu "Son İncir', Ray Tiyatro "Pencere" ve Tiyatro Evi "Çirkin" oyunlarıyla Adana Devlet Tiyatrosu Fuaye Genç Sahne'de seyirciye seslendi.
   
  "ŞİMDİDEN HAZIRLIKLAR BAŞLADI"
   
  Festival ardından değerlendirmelerde bulunan Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Efe Ünsal, şimdiden gelecek yıl yapılacak festivalin hazırlıklarına başladıklarını söyledi. Festivalin yaklaşık 1 ay boyunca tiyatroseverlere unutulmaz anlar yaşattığını belirten Ünsal, "Kentteki 364 kişilik sahnemizde oyunlarımızı tam doluluk oranıyla sahneledik. 10 liradan satışa sunduğumuz 20 bin 723 biletin tamamı tükendi. Atatürk Parkı etkinlikleri ve açık havadaki Alman grubunun gösterisiyle birlikte 54 bin 363 seyirciye ulaştık" dedi.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim