Sandal mecliste açıkladı: Şirketler için yeni model!

 • Haber Saati : 05 Temmuz 2019, Cuma 22:43:31 - 4 Ay önce eklendi.
Bayraklı Belediyesi Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısı Başkan Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti.

  Bayraklı Belediyesi Meclisi Temmuz ayı ikinci oturumda belediyenin şirketleri damga vurdu. AK Partili meclis üyelerinin şirketlerin denetimi ve zarar etmesiyle ilgili eleştirilerde bulunması üzerine Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’dan çarpıcı açıklamalarda bulundu.   

  GEÇMİŞ DÖNEMLERDE KILIFINA UYDURDUKLARINI GÖRDÜK 
  Toplantının dilek ve temenniler kısmında söz alan Bayraklı Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş, belediyeye ait şirketlerin denetlenmesini talep etti.  Aktaş, “Önceki dönemde Baybel Şirketi’nin adının yolsuzluklara karışmış olması Bayraklı belediye meclis üyesi olarak bizleri üzdü. Şirkete yeni atanan müdürümüzden ve sizden öncelikli ricamız Bayraklı A.Ş.’ye ve Baybel A.Ş.’ye bağlı tüm birimlerin sıkı denetlenmesi… Denetlenmiyor demek istemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Ama geçmiş dönemlerde çok farklı denetlemeler gördük, denetlenmiş gibi gösterilmesini gördük ya da bazı şeylerin farklı şekilde kılıfına uydurulduğunu gördük.  Hepimizin bu halka sorumluluğu var, biz bu sorumlulukları halkımıza karşı yerine getirmekle mükellefiz. Özellikle Bay Bel’in denetiminin arttırılması,  her denetlenmeden sonra meclisin ve halkın bu konuda bilgilendirilmesinin yapılması gerektiğini düşünüyorum.  Bir de,  bu son 4 ayda Baybel A.Ş. denetlendi mi, denetlendiyse de sonucu nedir? “ diye konuştu.

  ŞİRKETLERDE YENİ BİR YÖNTEM UYGULANACAK
  Aktaş’a cevap veren Sandal, “Bence bir işi eleştirirken, dikkatli bir dil kullanmak lazım. Belediyenin şirketlerinde bir gerçekten somut bir dil varsa, bence bu iddiayı sunan kişi Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunması gerekiyor. Geçmiş dönemle ilgili teftiş kurulunu görevlendirdik, gereğinin yapılmasını istedik. Bu anlamda hiçbir çekincem yok. Kul hakkı yiyenle yemeyenin ayrılması gerekiyor. Belediyemizde ihale süreçleriyle ilgili yeni bir model yaratacağız. Teknik şartnameyi yapan, satın alma, fiyat araştırması yapan, malı teslim alan farklı ve denetimimi ayrı olacak. İhalelerimizi doğrudan teminlerimizi tamamen şeffaf hale getireceğiz. Herkesin girileceği, eleştirileri dikkate alan bir sistem kuracağız. Bunları hep birlikte yapacağız. Çünkü bize düşen en büyük görev kul hakkına sahip çıkmaktır ve buradaki kaynağı ihtiyaç sahiplerine geri çevirmektir. Çok zor durumda olan insanlar var.  Ciddi bir işsizlik sorunu var. Kent altyapısıyla ilgili dehşet sorunlar var.  Bizim işleri bırakıp adam gibi bu kente nasıl katkı sunarız bunu düşünmemiz gerekiyor.  Kimin bu işlerde eli ayağı varsa onun için ne gerekiyorsa mubahtır” dedi.

  İHALEYE ÇIKARIRIZ YA DA KAPATIRIZ 
  Konuşmasına devam eden Sandal şunları söyledi: 
  “Biz elimizden geldiği kadar şirketlerimizde bu denetimleri çok sıkı tutacağız.  Yıl sonundan itibaren hep beraber bu şirketlerle ilgili muhasebe yapacağız. Bir belediye başkanı olarak çok peynir almakla uğraşmak istemiyorum aslında. Ne kadar peynir aldın, ne geldi, ne gitti…. Başlı başına bir dert yani. Bu anlamda verimsiz olanları ya ihale edeceğiz ya da kapatacağız. Belediyeyi zarara uğratmanın bir anlamı yok.  Başka yapabileceğimiz hiç bir şey yok. Ayda 100-150 bin zarar eden bir işletmeyi bizim çekebilme imkanımız yok. Birileri buna sosyal belediyecilik diyebilir ama ben anlamıyorum. Benim malım olsa ben kapatırım. Belediyeyi bize yönetmek için verdilerse aynı anlayışı uygulamak gerekiyor” dedi.

  BİSİKLET YOLU VE TRAMVAY PROJESİ İÇİN BORNOVA İLE ORTAK HAREKET EDECEĞİZ 
  İlçedeki bisiklet yolunu uzatmak için ve tramvay projesi ile ilgili Bornova Belediyesi ile görüşme gerçekleştirdiğini ifade Sandal, “Bugün Bornova Belediye Başkanımızla (Mustafa İduğ) görüştük. İki nokta üzerinde görüşmeler gerçekleştirdik. Birincisi bisiklet yolunu genişletmek ve yaygınlaştırmak için ne yapabiliriz bunu konuştuk. Birbirimize bağlı ilçeler olduğumuz için Büyükşehir’e birlikte gidelim dedik. Bir diğeri de tramvay yoluyla ilgili idi. Aslında bu konuyu meclis üyeleri ve vatandaşlarımızın bunun tartışması gerekiyor. Ne getirir, ne götürür, bunun konuşması gerekiyor” dedi.  

  KARDEŞ BELEDİYE ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE MECLİSE GELECEK 
  Bir önceki meclis oturumunda, Ovacık Belediyesi ile kardeş belediye olunmasına ilişkin önergenin ardından AK Parti cephesinden sağ görüşe yakın bir belediye ile kardeş belediye olunmasına yönelik sözlü talep gelmişti. Başkan Sandal, CHP Grubu’nun Rize’nin Güneysu ilçe belediyesi ile kardeş belediye olunmasına yönelik önerge hazırladığını duyurdu.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim