Serdar Aksoy'dan 'Nazım' mesajı

 • Haber Saati : 07 Haziran 2019, Cuma 15:48:18 - 12 Ay önce eklendi.
Menemen Belediyesi, ‘Nazım’dan Ahmet Arif’e Bir İnce Sızı’ isimli etkinlik düzenledi.

  Göreve geldiği günden itibaren yaptığı etkinlikler ile anılan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy bayram öncesi önce çocuklar için ardından yetişkinlere Menemen’de daha önce emsali olmamış etkinlikler gerçekleştirdi. ‘Nazım’dan Ahmet Arif’e Bir İnce Sızı’ isimli etkinlikte adı geçen önemli şairleri kendi bizzat sahnede şiir okuyarak andı ve ardından Menemenli çocuklarla beraber Başkan Aksoy kalemi kağıdı alıp resim çizdi.

  BAŞKAN, KALEMİ ÇOCUKLARLA BERABER TUTTU
  Nazım Hikmet’in , “ Sen Mutluluğun Resmini Yapabilir misin Abidin “ sözünden  yola çıkarak başlatılan resim çizme etkinliği Pazar tatilinde çocukları ve aileleri fazlasıyla mutlu etti. Menemen Şehir Parkı’nda çocuklara eğitici ve eğlendirici bir çalışma olmasının amaçlandığına vurgu yapan Aksoy,  tek tek çocukları masalarında ziyaret ederek onlara eşlik etti ve ardından kurulan resim sergisinde toplu fotoğraf çekildi. Aksoy, “ Projelerimiz yalnızca park alanları oluşturmak değil. Gelişim ve değişimin başlamasında başı çekenler çocuklardır. Bunun bilinciyle bugün bu etkinlik düzenlendi. Eğitim, sanat ve kültür bu çocukların oyun alanlarından sonra açlığını çektikleri ilk şey. Eğlendirerek öğretmenin de ilk adımı bugün Menemen’de atılmış oldu. Herkese iyi eğlenceler diliyorum” ifadelerini kullandı.

  “NAZIM VE ARİF, TÜRKİYE’NİN DEĞERİDİR”
   ‘Nazım’dan Ahmet Arif’e Bir İnce Sızı’ etkinliğinin sabahında çocuklarla beraber resim çizen Serdar Aksoy aynı günün akşamında Türkiye’de ismini kalın harflerle yazdırmış Şairlerden Nazım Hikmet ve Ahmet Arif’i çeşitli türkülerle ve zamana özgü ezgilerle andı. Anma töreninde konuşan Aksoy, “ Herşeyden evvel herkesin gelecek bayramını kutluyorum. Bayramlar bizi birlikte tutan yegane unsurdur ve bunun öneminin farkındayız. Bu bayramlar anadolu yaşantısının örneğidir. Milli ve Dini bayramlar bizi biz eden temel taşlardır. Fakat bayramların neşesine neşe katan en önemli bir şey vardır ki onlarda şiirler, türkülerdir yani sanatın ta kendisidir... Bunların emsallerinden birisi Nazım Hikmet’tir, Ahmet Arif’tir, Orhan Veli’dir, Cemil Meriç’tir, Can Yücel’dir. Hepsi bizim kültürümüzdür. Sağcısını solcusunu bir kenara bırakalım, bugün edebiyatımız, böyle şairler olmaza zenginleşemezdi. Onlar hepsi birer değerdir.” diye konuştu.

  BAŞKAN AKSOY: ARTIK MENEMEN’DE SANATI SOLUYACAKSINIZ
  Türkiye’de sanatsal özgürlüğün kısıtlanmasına vurgu yapan Belediye Başkanı Aksoy, “Dikkat edecek olursanız, edebiyatçı ve şairlerimiz hangi siyasi koldan gelirlerse gelsinler mutlaka bir kere hapse girip çıkmış ya da yurtdışına kaçmak zorunda kalmıştır. Sağcısı da solcusu da bu özelliği maalesef taşıyor. Aslına bakacak olursanız bugün burada biz hepsine sahip çıkacağımızı bir kez daha haykırmak için toplandık. Menemen Belediyesi olarak sağcı solcu, devrimci, şuncu buncu demeden tüm edebiyatçılarımıza ve şairlerimize kol kanat gereceğiz ve sahip çıkacağız. Önümüzdeki süreçte bunların örneklerini hep birlikte göreceğiz. Nazım Hikmet’e ’komünist ve vatan hainidir’ dediler ama o kendi ülkesi ve vatanıyla ilgili kalem kalem şiirler yazdı. Varna’dan oğluna seslendi ‘Mehmet’ diye. Ahmet Arif’i 2 Haziran’da Nazım Hikmet’i ise 3 Haziran’da kaybettik. Nazım Hikmet’in mezarı hala yurtdışında onu Türkiye’ye getiremedik. Bu şairler çile çektiler tüm şairler gibi... Bizim Belediyeciliğimizde bu zulmün önüne geçileceğine söz veriyoruz. Sanat Menemen’in her köşesinde hissedilecektir” dedi.

  ŞAİR BAŞKAN BU SEFER NAZIM VE ARİF İÇİN ŞİİR OKUDU
  31 Mart yerel seçimleri süresince adaylığa geldiği günden itibaren her miting bitişini şiir okuyarak yapan Serdar Aksoy, böyle ünlü şairleri anma gününde ise tekrar bir performans sergiledi. Başkan Aksoy, önce Ahmet Arif’in ‘Hasretinden Prangalar Eskittim’ şiirini ardındansa Nazım Hikmet’in ‘Vatan Hainliği ile suçlandığı dönemdeki medya haberlerine ithafen yazdığı ‘Nazım Hikmet Vatan Hainliğine Devam Ediyor Hala’ adlı şiiri okudu. Aksoy, son olarak, miting alanlarında sıkça okuduğu Ahmet Arif’in ‘Haberin Var mı?’ isimli şiirini tekrar seslendirdi.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim