Sertel: TRT artık RTERT oldu

 • Haber Saati : 27 Temmuz 2018, Cuma 09:36:47 - 12 Ay önce eklendi.
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT’de 5 binden fazla kişinin kurumdan ayrılmaya zorlandığını belirterek, TRT’de ikna odaları kurulduğunu söyledi

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, 703 sayılı KHK ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle TRT’nin tek adam keyfi yönetiminin şirketi haline dönüştürüldüğünü belirterek, “TRT’de ikna odaları oluşturuldu. 5 binden fazla kişi emekli edilmeye veya devlet personel havuzuna gönderilmeye çalışılıyor. Öte yandan Başbakanlık’tan basın-yayın tecrübesi olmayan 600 kişi TRT’ye çekilmeye çalışılıyor. TRT, tek adam keyfi yönetiminin tekeline girerek devlet televizyonu olmaktan çıkmış, bir şirket haline gelmiştir. TRT artık ‘Recep Tayyip Erdoğan Radyo Televizyonu (RTERT)’ oldu” dedi.

  CHP Milletvekili Sertel, BYEGM’nin de kapatıldığını hatırlatarak, Sarı Basın Kartı’nın yerini Saray Basın Kartı’nın alacağını söyledi.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında TRT ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  Tek Adam Keyfi Yönetim 

  KHK ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle TRT’nin tüm yapısının ve işlevinin değiştirildiğini vurgulayan Sertel, şunları söyledi: “Halktan kesilen paralarla ayakta duran TRT, zaten AKP’nin çiftliği olmuştu şimdi ise ‘Tek Adam Keyfi Yönetimi’nin şirketi haline geldi. Seçimden önce CHP’nin RTÜK üyeleri TRT’yi YSK’ya şikayet etti. 30 Nisan – 31 Mayıs tarihleri arasında TRT, AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’a 67 saat 58 dakika yer veriyor. CHP ve Muharrem İnce’ye 6 saat 43 dakika, İYİ Parti ve Meral Akşener’e 12 dakika 43 saniye, Saadet Partisi ve Temel Karamollaoğlu’na 8 dakika 23 saniye verdi. İşin ilginci Türkiye genelinde aldığı oy çok düşük olan HÜDAPAR’a 23 dakika yer verildi TRT’de. Yüzde 12 civarı oy alan HDP’ye ise TRT kanallarında hiç yer verilmedi. Sadece bu bile TRT’nin daha doğru RTERT’nin ne kadar taraflı ne kadar yanlış ve ne çukur bir habercilik anlayışı güttüğünü gösteriyor. Kanuna göre tarafsızlık ilkesini ihlal ettiği hallerde TRT’nin genel müdürünün görevden alınması gerekiyor. RTÜK’teki arkadaşlarımız bunu şikayet etti ancak hiçbir işlem yapılmadı.”

  "Liyakat Tamamen Bitti"  

  Cumhurbaşkanlığı 3 nolu kararnamesiyle TRT’de genel müdürünün atanma şartlarının da değiştirildiğini belirten Sertel, “Daha önce üç aday arasından Bakanlar Kurulu kararı ile seçilen TRT Genel Müdürü artık yalnızca Cumhurbaşkanı’nca atanacak. Yönetim Kurulu da Cumhurbaşkanı onayı ile atanacaktır. Bunun yanında TRT Genel Müdürü olmak için aranan 12 yıllık memuriyet şartı da kaldırılarak özel sektör veya kamu da 5 yıllık çalışma şartı getirilmiştir. TRT’de en üst kademeden en alt kademeye kadar liyakat tamamen bitmiş, tek adamın keyfi yönetimine bırakılmıştır” dedi.

  Gazetecilerin sarı basın kartını düzenleyen Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) 703 nolu KHK ile kapatıldığını hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, BYEGM’nin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na devredildiğini söyledi.

  Saray Basın Kartı

  Sertel, “Mesleki bir kart olan Basın Kartı, meslek örgütleri tarafından verilmesi gerekirken saray tarafından verilecek. Sarı Basın Kartı, ‘Saray Basın Kartı’ oldu. Saray istediğine kart verecek, istediğini gazeteci görecek istemediğini yok sayacak. Bu değişiklikle birlikte muhalif gazeteciler üzerinde başka bir baskı unsuru daha oluştu” diye konuştu.

  Sertel, TRT’de ve BYEGM’de bütün bunlar yaşanırken, iktidar uşaklığı yapanların seslerinin çıkmadığını da sözlerine ekledi. Sertel, halkın parası ile ayakta duran TRT’nin iktidar uşaklarına peşkeş çekilmemesi için KİT Komisyonu’nda ve TBMM’de mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.


Bu Haberin Manseti :

Sertel: TRT artık RTERT oldu
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim