Serter; Devlet üretime yatırım yapmalı

 • Haber Saati : 28 Ağustos 2018, Salı 07:46:29 - 11 Ay önce eklendi.
​ CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Toplantısı’na katılarak sanayicilerin sorunlarını dinledi. Toplantı sonrasında değerlendirme yapan Serter, ülke gündemini değerlendirdi.

  Ekonominin bugün içinde bulunduğu durumun belli başlı sebepleri olduğunu ve bunların iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, “Ekonomideki istikrarsızlık, dövizdeki aşırı baskı sonucu artış, yabancı sermayenin ülkeden kaçışı bugünkü krizin temel taşları konumunda. Üretmek yerine tüketmeye ve üretime dönmeyen inşaata kaynak aktarımı ile bir yere kadar büyüme sağlandı ve sonunda kriz kapıya dayandı” dedi. Ülke olarak üretmemiz gerektiğini ve dünyada kabul gören markalar yaratmamızın şart olduğunu ifade eden Serter, “Bunun için de sanayide Endüstri 4.0 dönüşümünü kaçırmamamız ve yine sanayide can yakar duruma gelmiş olan ara eleman sıkıntısını çözmemiz gerekiyor. Bu konuda CHP’nin çok önemsediği bir proje olan Organize Sanayi Bölgeleri’nde meslek liselerinin sayısının arttırılması bu konuda çözümün ilk adımı olur. Sanayinin yüksek teknoloji ile buluşması ve dünyada rekabet edebilir ülkeler arasında girmesi için Ar-Ge’nin devlet eliyle desteklenmesi şarttır” dedi.

  İzmir’de 183 Dış Sermayeli Firma

  Şu an İzmir’ de ancak 183 dış sermayeli firma olduğunu söyleyen Serter, “İzmir’i bilen, İzmir’de iş yapan, doğma büyüme İzmirli olarak İzmir’in kalkınması için yatırım alması gerektiğini görüyorum ve her platformda ısrarla bunu söylüyorum. Yabancı sermaye bu anlamda çok önemli. İzmir’e bu yatırımları kazandırmamız gerekiyor” diye konuştu.

  Devlet Fabrika Kurmalı

  Organize Bölgelerinin TOKİ gibi kurumlar eliyle oluşturulup sanayiciye uzun vadeli ödemeli devredilecek devlet fabrikalarının oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Serter, “Artık devlet konut temelli inşaatı desteklemek yerine fabrikalar kurmalı, üretime yatırım yapmalı. Bu krizlerle karşılaşmamak için yapılması gereken belli” dedi.

  Ekonomi, Eğitim ve Toplumsal Uzlaşı

  Türkiye’nin biran evvel ben yaparım, ben düşünürüm, ben uygularım mantığından acilen çıkıp ortak akıl noktasında buluşmasının şart olduğunu söyleyen CHP’li vekil Serter, “Türkiye olarak tali konulardan sıyrılıp hep beraber üzerine düşünmemiz ve emek harcamamız gereken 3 alan var. Birincisi tabii ki ekonomi, ikincisi yap-boz tahtasına dönmüş eğitimimiz ve toplumumuzdaki bu bölünmüşlük durumu ve toplumsal uzlaşıyı nasıl sağlayacağımız. Bu 3 başlık üzerine kafa yormalı ve bu alanlarda ortak akıllı çıkışı yakalamamız şart” diye konuştu.


Bu Haberin Manseti :

Serter; Devlet üretime yatırım yapmalı
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim