http://www.edremit.bel.tr/

Serter: İthal kağıda mahkum bir ülkeyiz

 • Haber Saati : 16 Eylül 2018, Pazar 09:51:24 - 7 Ay önce eklendi.
Okulların velilerden bağış alma çabasının sürdüğünü, Türkiye’nin ders kitabı bile bulmakta zorlandığını belirten Serter, “İthal kağıda mahkum bir ülkeyiz. Ders kitapları fiyatları iki katına çıkmış vaziyete. Yayınevleri kitapları basamıyor” dedi

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, okulların açılması ile ilgili yayımladığı mesajda tüm öğrencilere başarılar diledi. Okulların açılmasıyla eğitim sistemimizdeki problemlerin yine gün yüzüne çıktığını ifade eden Serter,  “Okullar açılıyor ancak eğitimdeki dertlerimiz de sürüyor” dedi.

  Pazartesi günü devlet okullarının da ders başı yapmasıyla 20 milyona yakın öğrencinin okul yoluna düştüğünü söyleyen Serter, ancak yap boz tahtasına dönmüş eğitim sistemimizde bu sene veliler ve öğrencileri nelerin beklediğini kimsenin bilemediğini söyledi.

  Her iki üç yılda eğitim sisteminin değiştirildiğini ve en son TEOG sınavı sonrası yerleştirme sistemi dolayısıyla aile ve öğrencilerin kabus dolu günler geçirdiğini söyleyen Serter, “Liseye giriş sınavı TEOG’da onbinlerce öğrenciyi kontenjan olmasında rağmen bir okula yerleştirmeyen Milli Eğitim Bakanlığı, doğal olarak açıkta kaldığını düşünen öğrenci ve velilerini panikleterek imam hatiplere yöneltmeye çalıştı. Gösterdiğimiz tepkiler, ailelerin isyanları sayesinde ikinci yapılan yerleştirmede açıkta bırakılan 98 bin öğrencinin neredeyse tamamı istedikleri okullara yerleştirildi. Demek ki yapılabiliyormuş. Bu anlayışla bir ülkenin eğitim sistemi yönetilemez” diye konuştu.

  EKONOMİK KRİZ VELİLERİ VURDU

  Özellikle dindar nesil yetiştirme gayesi ile eğitimi yap boza döndürdüklerine vurgu yapan Serter, ekonomik krizin de velilerin sırtında büyük bir yük oluşturduğunu ifade etti. Okulların velilerden bağış alma çabasının sürdüğünü, bunun yanında SEKA gibi yerli ve milli kağıt fabrikalarının kapatılarak ithal kağıda mahkum edilmiş Türkiye’nin ders kitabı bile bulmakta zorlandığını belirten Serter, “İthal kağıda mahkum bir ülkeyiz. Ders kitapları fiyatları iki katına çıkmış vaziyete. Yayınevleri kitapları basamıyor” dedi.

  ÖZEL OKUL VELİLERE DE İSYANDA

  Özel okullarda da bazı sıkıntılar bulunduğunu söyleyen Serter, sözlerini şöyle tamamladı: “Devlet okullarının durumundan memnun olmayan bu sebeple şartlarını zorlayarak çocuklarını özel okula gönderen velilerin de büyük dertleri var. Özel okullar velilerden on binlerce lira alırken bir de kitap, kırtasiye ve okul kıyafeti üzerinden de para kazanmaya çalışıyorlar. 10 liralık tişortun üzerine okul logosu basıp velilere 50 liraya satıyorlar. Çocukların kullanacakları  kırtasiye ürünlerinin hepsini markalarına kadar belirleyerek velilerin uygun fiyatlı kırtasiye ürünü bulmasının da önüne geçiyorlar, velileri bu kırtasiye malzemelerini okuldan almaya mecbur bırakılıyorlar. Bir sene önce okuttukları özellikle yabancı dil yayınlarını ertesi sene okutmayarak veliler arası kitap alışverişinin de önüne geçiyorlar. Bir yaş küçük kardeş abisinin ablasının 1 sene önce okuduğu kitapları kullanamıyor, çünkü yayınlar her sene değiştiriliyor. Servis fiyatlarına girmiyorum bile” 


Bu Haberin Manseti :

Serter: İthal kağıda mahkum bir ülkeyiz
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim