Sevenleri Aydın Erten'i unutmadı

 • Haber Saati : 11 Ağustos 2018, Cumartesi 11:58:13 - 9 Ay önce eklendi.
Gültepe Belediyesi’nin iki dönem belediye başkanlığını yapan Aydın Ertem ölümünün 18 yılında anıldı.

  1980 darbesi sonrası kapatılan Gültepe Belediyesi’nin iki dönem belediye başkanlığını yapan Aydın Ertem ölümünün 18’nci yılında yakın dostları ve sevenleri tarafında Toros Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Konak Belediyesi, CHP Konak İlçe Başkanlığı ve 68’liler Platformu’nca düzenlenen anma etkinliğine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel, Tacettin Bayır, Kani Beko, Bedri Serter ile Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Guruşçu, CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ İzmir 68’liler Platformu Başkanı Okan Yüksel, İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu ile çok sayıda kişi katıldı. Törende konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, 10 Ağustos 2000 tarihinde hayatını kaybeden Aydın Erten’i yol arkadaşlarıyla birlikte 18 yıldır özlemle andıklarını söyledi. Erten’in devrimci kişiliğine vurgu yapan Pekdaş, onun izinde sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışmaya devam ettiklerini söyledi. 

  Gültepe'ye Yapılan Hizmeti Anlattı 

  Bu yıl ki anma töreninde de geleneği bozmayan Başkan Pekdaş, Gültepe’ye yönelik  yaptıkları ve yapacakları hizmetleri anlattı. “Her ölüm yıldönümünde Aydın Erten’in sevdası olan Gültepe’ye neler yaptığımızı, neleri değiştirdiğimizi anlatmak istiyorum” diyen Başkan Pekdaş, yapım çalışmaları süren yatırımlar hakkında bilgi verdi. Pekdaş, “Toros Mezarlığı’nın hemen karşısındaki eski ekmek fabrikasının arazisini uzun uğraşlar sonunda Milli Emlak’tan aldık. Şimdi orada bir spor tesisi yükseliyor. Hem kapalı spor salonu hem de futbol sahası olacak. Bu tesisi burada yaşayan hemşehrilerimiz bizden istedi. Gençlerimizin sağlıklı yetişmesi, onların fiziksel gelişimine katkı sağlamak, onları sosyal anlamıyla beslemek için bu projeyi başlatmıştık. Çok kısa sürede bitecek. Toros’ta da çok yönlü bir tesis inşa ediyoruz. Zemin altı iki kat otopark, üstü kapalı pazaryeri, onun üstünde de semt merkezleri olacak. Bu yatırım da çok kısa sürede tamamlanacak. Biz bu dönem semt merkezlerini çoğaltmaya hız verdik. Ben göreve geldiğimde Konak Belediyesi’nin sosyal tesisleri, kültür ve spor merkezleri toplam 26 taneydi, şimdi sayısı 41’e çıkarttık, çoğaltıyoruz tesislerimizi” dedi.

  Aydın Erten Adını Yaşatacağız 

  Başkan Pekdaş, anma töreninde kira sözleşmesi sona erdiği için Konak Belediyesi’nin elinden alınan Çınartepe Aydın Erten Rekreasyon Alanı’nın son durumuyla ilgili bilgi de verdi. Kamu kurumları arasında kira sözleşmelerinin uzatılmasında herhangi bir engel olmamasına rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sözleşmeyi uzatmayarak, ihaleye çıktığını anlatan Pekdaş, “Göreve geldiğimiz zaman Aydın Erten adını verdik, burası soluk aldığı alan olarak vardı. 9 yıl dolduktan sonra geçen yıl 28 Ağustos’ta süresi doluyordu. Biz Bakanlıkla sürekli konuştuk, burayı bize kiraya verin dedik. Başta ‘evet, evet’ dediler ama apar topar ihaleye girdiler. Biz de ihaleye girdik. Ama ihalede 4 katı fiyat verdiler. Mümkün değil bu paranın ödenmesi. Kiralayan da zaten işletemedi ve Bakanlık ihaleyi iptal etti. Şimdi tahliyesi için Valiliğe yazı yazdı. Şimdi Bakanlıkla yeniden görüşüyoruz. Burasının neden bize kiralanması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü meskun alandaki orman alanları sürekli gözetim ve bakım ister. Meskun mahalde orman alanı olmaz, buraları rekreasyon alanıdır ve belediyelere devredilmelidir. Şehrin içindeki bu alanların yok olmaması için, yangınlara kurban gitmemesi için orman vasfını korunarak buraların belediyelere tahsisi gerekmektedir. Biz bu konuda önemli yol aldık. Aydın Erten Rekreasyon Alanı’nı yeniden canlandırmak bizim görevimiz. Aydın ağabeye söz veriyorum bunu da gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

  Sevenleri Yalnız Bırakmadı 

  Anma töreninde Başkan Pekdaş’ın yanı sıra CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Guruşçu, İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel, Tacettin Bayır, Bedri Serter, Kani Beko ile Konak Belediyesi Meclis Üyesi Nimet Haytabay ve İzmir 68’liler Platformu Başkanı Okan Yüksel de birer konuşma yaptı. Anma töreni konuşmaların ardından tüm katılımcıların efsane Başkan Aydın Erten’in kabrine karanfil koymasıyla sona erdi. 


Bu Haberin Manseti :

Sevenleri Aydın Erten'i unutmadı
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim