“Şiddeti önlemekten bahsedin!”

 • Haber Saati : 03 Aralık 2019, Salı 17:34:11 - 1 Yıl önce eklendi.
Karabağlar Belediyesi Aralık ayı meclisi dün akşam bir araya geldi.

   
   
  Kadın-erkek eşitliği komisyonunun önderliğinde tüm parti grupları bu yıl dünya genelinde belirlenen “turuncu” renkli atkılar ile meclise katılıp kadına şiddetle mücadele farkındalığı yarattı.
   
  Sonrasında AKP grubundan söz alan Bilen Aras; 
   
  “Adalet ve kalkınma Partisi grubu cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 17 yıllık iktidarı döneminde kadınlara yönelik çıkarmış olduğu yasa ve düzenlemeler hakkında kısaca bilgi vereceğim.” 
  diyerek sözlerine başladı ve 
  “Türkiye’de kadınların sosyal güvenlik yönüyle haklarını şu şekilde sıralayabiliriz bu dönemde çıkarılan yasalardan birkaç tane özetlemek istiyorum. doğum borçlanması, sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası, sigortalıların borçlanabileceği süreler başlığı, emzirme ödeneği, iş kazası, meslek hastalığı, memurlar için doğum yardımı ödeneği (657 sayılı memur), geçici iş görmezlik, analık sigortasından sağlanan haklar, Doğum ve süt izni, evlenme ödeneği, cenaze ödeneği, kadın işçilerin gece postasında çalıştırılma Koşullarının düzenlenmesi, Gebelik ve analık durumunda çalıştırılma yasağı başlığı, Gebe su altında çalıştırma yasağı, Kadınların yurtdışı borçlanma yapabilmesi ile alakalı başlık, kendisine şiddet uygulanan kadına sağlık hizmeti sunulması, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardımı” gibi saydığı kanunlar sonrası sözlerini
  “güçlü iktidar olmazsa olmaz şartlardan biridir bununla alakalı adalet ve kalkınma Partisi grubu bu 17 yıllık iktidarı döneminde cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Gereken hassasiyeti göstermıştır.” dedikten sonra 
  CHP Kadın Meclis Üyesi Dila Koyurga’nın da söz hakkı alması üzerine meclis gerildi.
   
  Dila koyurga: “Lütuf mu?”
  Ben cevap hakkı hissettim bir kadın olarak. Aslında insan hakları haftasına dair bir anma sayarsak şayet Sn. Bilen Aras’ın hatırlatmaları insan hakları konusunda evet gözden geçirilmesi gereken bazı maddeler, kanun maddeleri. Ancak bir kadın olarak çok rahatsız oldum ki kadına şiddetle mücadeleyi ele aldığımız bu mecliste bakıyoruz kadına şiddetle mücadele anlamında hiçbir yaptırım yokken sanki sayılan kanunların böyle bir modern çağda üstelik kadının lüksü gibi bizim yüzümüze vurulması oldu bu konuşma burada. Bu yasalar yada geçici(!) hükümlülükler değil konuşulması gerekenler. Kadını erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan, hatta bugünkü 39 maddelik yargı paketinde dahi kadına şiddetle mücadeleyi ele alan direkt bir yasa ve yaptırım oluşturmayan siyasi anlayışa biz teslim olmayacağız.” Dedi. 
   
  Chp’li diğer meclis üyeleri de söz alıp destekleyici görüş bildirdikten sonra akp’li ve chp’li sıralardan çıkan sesler sonucu başkan Selvitopu karşılıklı müdahale olmasın herkes görüşlerini bildiriyor diyerek müdahale etti ve Ak Parti grubu biz kadınların bilinçlenmesi adına kanunlara değindik dedi. 
   
  “Allah razı olsun mu diyelim?”
  Biz yerel bir mecliste böyle bir farkındalık gününde dahi kimseye kalkıp iktidar olarak bunu yapmadınız şunu eksik yaptınız demedik. Amaç kadınlara haklarını hatırlatmak ise sayısızca meclis oturumu sayısızca siyasi ve sosyal mecra var. Kadına şiddet konusunun başlık aldığı bu meclis değil bu hatırlatmaların zamanı. Biz kadınlar her gün bir kadının cinayete kurban gitmesinin acısı ile doluyken bu hatırlatma sadece tahrik niteliği taşır. Sayılan kanunlarlarda bir cümle geçiyor şiddetle ilgili o da “ şiddet gören kadınların sağlık masrafları.” Peki öldüğünde? O da cenaze masraflarına giriyor sanırım. Allah razı olsun mu diyelim? Bizim tüm kaygımız endişemiz ve öfkemiz daha dün burnumuzun dibinde bir kadın bıçaklanarak öldürülmüşken, 23 kez yardım çığlığı atıp sesi duyulmayan ve sonunda öldürülen bir kadın varken bu ülkede, Bilen Bey iktidar partisi temsilcisi olarak açık yüreklilikle çıkıp Adalet ve Kalkınma Partisi 17 yıllık iktidar döneminde gereken hassasiyeti göstermiştir diyor. Yahu aklımızla dalga mı geçiyorsunuz? Yada vicdanınızın tartısı bu kadar mı bozuk?”
   
   
  Umarım bir gün bu konuda kimse kendini filtreden geçirmek zorunda hissetmez.” 
  “Söz konusu kadın olunca ne yazık ki sakin kalamıyoruz. Az önceki biraz fevri bir çıkış olmuş olabilir, içeridekini süzmeden dışarıya vurmuşluk olabilir.” Diyerek devam eden Dila Koyurga; Nezdinizde  meclisimizin affına sığınıyorum ancak demek istediğimiz şu; evet kanunlar var. Ama saydığınız kanunların arasında hiçbir tanesi kadına yönelik şiddeti engelleme ya da bir yaptırım kanunu değil. Evet annenin gebelik döneminde, çocuktan sonraki döneminde yardımcı olacağı kanunlar var belki. Bu sadece insanın haklarını ve annenin, kadının hayatını daha rahat idame ettirebilmesi için çıkarılan lüks olmayan belki de mecburi olan kanunlardır. Bunlar lütuf değil bir devletin zaten yapması gereken şeyler. Zaten 3-5 tane kanun var faydalanabildiğimiz bunu da biz sürekli duyacaksak... Açıp kendimiz zaten bunları okuyabiliyoruz, elimizden geldiğince faydalanmaya çalışıyoruz ama bizim görmek istediğimiz şunlar Ak Partili meclis üyelerimizden beklerdim ki çokta mutlu olurdum, destek olurduk, keşke çıkıp deseydiniz ki 39 maddelik yargı reformu paketinde neden direkt kadına şiddetle ilgili bir yaptırım yok? Bunu sorgulamalarını beklerdim. Öyle bir madde olduğunda ancak burada çıkıp biz yaptık demelerini en azından beklerdim. Tekrarlıyorum kadına şiddet konusunda sakin kalamıyoruz. Hepinizin böyle olduğunu düşünüyorum. Umarım bir gün bu konuda kimse kendini filtreden geçirmek zorunda hissetmez.”


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim