Sındır: Bu milletin bu hükümeti sırtından atması lazım!

 • Haber Saati : 10 Ağustos 2019, Cumartesi 12:41:21 - 6 Ay önce eklendi.
CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır Can Radyo’da Gökhan Kafalı’nın konuğu oldu.

  Programa Gültepe’nin efsane belediye başkanı Aydın Erten’i anarak başlayan Sındır, bazı değerleri unutmamak gerektiğini, topluma örnek olmuş insanları hep yaşatmak gerektiğini, 68 kuşağının önemli ismi Aydın Erten’in insana dokunan insan odaklı bir belediyecilik yaptığını  onun gibi insanlara her zaman ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
   

  Kaz Dağları’ndaki Yağma...
   
  Son günlerde ülke gündemindeki Kaz Dağları’ndaki altın  madeninin yol açtığı ağaç ve doğa katliamını  değerlendiren Sındır, bölgedeki doğa tahribatının çok yüksek boyutlarda olduğunun altını çizerek, ağaç katliamının da hükümetin açıkladığı gibi 13 – 15 bin dolayında olmadığını 195 bin ağacın yok edildiğini ve yok edilmeye devam ettiğini alanı çırılçıplak hale getirdiklerini söyledi.
   
  Bu tür madencilik faaliyetlerinde birinci tahribat aşamasının yeşil dokunun tamamen ortadan kaldırılması olduğunu belirten Sındır, ikinci aşamanın da ayrıştırma esnasında kullanılan kimyasalların, ayrıştırma sonrasında ortaya çıkardığı zehirli atıkların yeraltı sularına ve toprağa karışması olduğunu, bunun da geri dönüşü asla mümkün olmayan çevresel tahribata yol açtığını söyledi.
   
   
  Romanya’daki siyanürden kaynaklanan çevre felaketi
   
  Siyanürle ayrıştırmadan sonraki atıkların taşınması ve atık barajında depolanmasıyla yaşanan kazalarda çok büyük çevre felaketleri yaşandığını, Romanya’da Tisa Nehrine dökülen siyanür atığı bütün bölge nehirlerine karıştığını ve çok büyük bir çevre felaketi yaşandığını belirten Sındır benzer bir tehlikenin bölge için de söz konusu olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:
   
  “Kaz Dağları dediğimizde bir tane dağdan söz etmiyoruz bu o bölgenin adıdır. Bir tek İda Dağı’ndan söz etmiyoruz. Bu bölge çok geniş bir bölge. Böyle bir bölgede bir doğa tahribatı bir yapma söz konusu ve bu yağmaya hükümetin de onay veriyor olması hatta bazı belgelere bakıldığında şirket üzerinden çok başka ilişkilerin ortaya çıkıyor olması çarpıcıdır. Daha bakalım neler çıkacak? Biz üreterek büyümeliyiz. Madencilik üretimden ziyade kaynakların sömürülmesidir. Doğada var olanı kullanma gayretidir. Sanayinin ihtiyacı olan veya yaşamın ihtiyaç duyduğu madencilik faaliyetinin olmaması elbette mümkün değil ama akıl ve bilimden yana çevresel etkilerin en aza indirgenmesi ile yapılması lazım ama böyle olmuyor. Türkiye’nin ne yazık ki geldiği ekonomik durum, bunların göz ardı edilmesine sebep oluyor.”
   

   
  Bu yağma devam edecek...
   
  Türkiye’nin ekonomik olarak bir çöküş sürecine girdiğini belirten Sındır, kısa vadede kendi hammaddesine dayalı bir üretime dönme şansının bulunmadığını, bunun uzun soluklu bir süreç olduğunu, dış borçların arttığını, dış ticaret açığının1 trilyon doları aştığını dolayısı ile hükümetin “kısa vadede ne kazanırım?” telaşıyla binlerce kuruluşa maden arama ruhsatı verdiğini, ülke topraklarını yağmaya açtığını ve bu yağmanın devam edeceğini belirtti.
   
   
  Bu süreci atlatacağız...
    
  Ülkede işsizliğin 10 milyona dayandığını, çiftçinin ürününü para etmediği için toplamak yerine artık toprağa gömdüğünü, tencerelerin boşaldığını, çiftçinin tamamen üretim yapamaz duruma geldiğinde de ülke insanının Amerikan çiftçisinin eline bakar duruma geleceğini, vatandaşların çaresizlik içinde olduğunu ve artık ülkeyi yönettiğini zannedenlerden, bu milletin bir önce kurtularak, yeniden üretime döneceğini, adaletli paylaşılan bir refah dönemine gireceğini, doğayla barışık sürdürülebilir bir kalkınmayla bu süreci atlatacaklarını belirten Sındır, bu milletin bu hükümeti bir an önce sırtından atması gerektiğini belirtti.


Bu Haberin Manseti :

Sındır: Bu milletin bu hükümeti sırtından atması lazım!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim