Sındır: Kanun Teklifleri Talimatla Teslim Ediliyor

 • Haber Saati : 27 Temmuz 2018, Cuma 09:55:20 - 11 Ay önce eklendi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi hakkında konuştu.

  Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi hakkında CHP grubu adına konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’dan iktidara sert eleştiri; “Kanun teklifleri birileri tarafından talimatla teslim ediliyor!”

  TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşan Kanun Teklifi hakkında konuşan Sındır, “birden çok düzenleme aynı kanun içerisinde. Kanun teklifleri bir çuvalın içine dolduruluyor, tasarılar oldubittiye getiriliyor, yasama yürütmenin vesayeti altına girmiş gözüküyor. Bütçeyi ilgilendiren konularla ilgili bütçe analizi yapıldı mı? Güçlü meclis diye propaganda yapanlar, Meclis’i daha kötü hale getirdiler” dedi.

  "Meclis Olarak En İyisini Yapmalıyız" 

  Konuşmasına bir önermeyle başlayan Sındır; artık mecliste her şeyin yamalı bir bohça gibi gittiğini söyleyerek “Kanun teklifleri bir çuvalın içine doldurularak getiriliyor. Meclisin onurunun zedelenmesini istemiyorum ama, git gide yasamadan uzak sanki bir tiyatro sahnesine benzeyen bir durum söz konusu. Kanun teklifleri birileri tarafından talimatla teslim ediliyor. Bu görüştüğümüz kanun tasarısında bile aynı teklifi üç arkadaşımız iki ayrı tasarı şeklinde getirmişler. Birinin diğerinden tek farkı “Kanal İstanbul” maddesi, diğer maddeler virgülüne, noktasına kadar aynı. Yürütme artık mecliste yok. Soru soracaksın muhatabı yok! Demem o ki; ben bu yüce meclisin bir üyesi olarak en iyisini yapmalıyız diyorum” dedi.

  "Teklifi Getiren Vekil Burada Yok"

  Sındır; “Görüştüğümüz bu tasarının Tali Komisyonu olan Milli Savunma Komisyonunda da görüşülmesi gerekirken, doğrudan Plan Bütçe Komisyonunda görüşülüp oldubittiye getiriliyor. Dahası ise, teklifi getiren Sayın Vekil şu an burada değil! Yasama yürütmenin vesayeti altına girmiş gözüküyor. Biz komisyonda henüz birinci maddeyi görüşüyoruz, Ak Parti sözcüsü çıkmış kanun hakkında açıklamalar yapıyor, şöyle olacak, böyle olacak gibi. Bu meclis, bu komisyonlar neden var o zaman? Bu doğru değil!” diyerek yeni sistemde Meclisin nasıl etkisizleştirildiğine dikkat çekti.

  "Bütçe Etki Analizi Yapılmış Mıdır?" 

  Konuşmasına “Bütçeyi ilgilendiren bir sürü konu var.  Askerlik, sağlık çalışanları, eczacılar, veteriner hekimler, teknikerler, teknisyen ve çevre sağlığı dahil birçok alanla ilgili. Biz diyoruz ki; Bütçe etki analizi yapılmış mıdır? Hayır. Bakın, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun sağlık hizmetleri sınıfına giren personelin içerisinde "Sağlık hizmetlerinde (Hayvan sağlığı dahil) mesleki eğitim görerek yetişmiş olan tabip, diş tabibi, eczacı, veteriner hekim gibi memurlar ile birçok çalışan var. Yani sağlık sistemi bir bütünse, bu bütünsellik içerisinde, sistemi ele almak gerekiyorsa sadece sektörün, sadece bu hizmet alanının bir unsurunu iyileştirmekle hizmeti iyileştiremezsiniz. Hizmet bir bütündür, kendi içinde bir bütündür. Siz buna çomak sokup bir ayrıştırma yaparsanız bundan zarar gören sistem olur. Esas olan bundan zarar gören, bu sistemin öznesi olan insan olur, hayvan sağlığıyla ilgiliyse de hayvan olur. Meslek kuruluşlarına, demokratik kitle örgütlerine, emek örgütlerine sorulmadan, getirilen tasarılar Ak Parti hükümetleri döneminde adeta alışkanlık oldu. Güçlü meclis diye propaganda yapanlar, Meclis’i daha kötü hale getirdiler” sözleriyle devam Sındır, bu kanun ile sorunlara geçici çözümler getirildiğini belirtti.


Bu Haberin Manseti :

Sındır: Kanun Teklifleri Talimatla Teslim Ediliyor
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim