Soyer AKP’ye patladı

 • Haber Saati : 10 Eylül 2019, Salı 09:46:06 - 11 Ay önce eklendi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısı Tunç Soyer başkanlığında yapıldı.

  Birçok maddenin ele alındığı meclis toplantısına İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden İzmir Turizm Tanıtma Vakfı’na (İZTAV) 8 milyon 948 bim 188 TL aktarılması konusu damgasını vurdu. İZTAV'a aktarılacak bütçe ve Başkan Soyer'e verilecek yetkiye AK Parti'den itiraz geldi. Başkan Soyer’in kardeşi Onur Soyer’in vakfın genel sekreterliğine getirilmesini de eleştiren AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, "İzmir’e 1 milyon değil 15 milyon turist gelsin. Biz bunu bir vakıf üzerinden yapılmasına karşıyız. Kafamızdaki soru işaretlerinin başında vakfın genel sekreteri konumunda kardeşinizin bulunması geliyor. Yapısal anlamda kardeşinizin gönüllü ya da gönülsüz, ücret karşılığı ya da ücretsiz o makamda olmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

  Hızal, İZTAV'ın kullandığı bütçeye göre yaptığı işlerin etkisiz olduğunu, Büyükşehir'in bu denli bir bütçeyi aktarmaması gerektiğini söyledi.

  AK Partili Hüsnü Boztepe de “Biz 9 milyon TL’yi önemsemiyoruz. Yarın İzmir’deki otoparkların bu vakfa verilmeyeceğini nereden bilelim? İZFAŞ’ın yaptıklarını, özel günlerin hazırlıklarının yapılmayacağını nereden bilelim? Sadece aktarım gibi görmemek gerekiyor. Asıl bundan sonra yapılacaklar bizi kuşkulandırıyor” dedi.

  BAŞKAN SOYER'DEN SERT ÇIKIŞ

  Eleştirilere yanıt veren Başkan Tunç Soyer ise tek bir personeli olan vakfı büyütmeye, Büyükşehir'in gücüyle bazı işleri yapmaya çalıştıklarını belirterek, “Valilik odalar hepsi içinde olsun istedik. Hep beraber fikir yoralım. Otoparklar verilirse diyorlar. Valilik, odalar seyirci mi kalacak? AK Parti bu kararı siyasete alet etmiştir. Bu karar siyasidir. Bence hiç yakışık almamıştır. Bu yapının paydaşları oy birliği olmadığı için mesafe koyacaklar ve bundan İzmir zararlı çıkacak. İzmir bundan zararlı çıkacak. Bundan vicdanım sızlıyor. Birçok kararı oy birliğiyle çıkardığınızı söylediniz. Keşke hepsine muhalefet şerhi koysaydınız da bu oy birliğiyle çıksaydı. İzmir’in tarihindeki en önemli kararlardan biriydi. Benim kardeşimin meselesi mesele değil. Aylardır 1 kuruş almadan bu kente hizmet vermek istiyor. Biz İzmir olarak hizmeti kaçırıyoruz. İçim kan ağlıyor ve vicdanım sızlıyor... Bu memleketin uzlaşmaya çok ihtiyacı var. Biz buna çok yakındık. Vali beyin başında olduğu, odaların yönetimde olduğu bir vakıf… Neyini denetleyemeyeceksiniz? Kim kimden ne kaçıracak? Neyin güvensizliği?... Şimdiden sonra ben başladığımız heyecanla sürdüreceğimize inanmıyorum. Kararlar alacağız. Oy çokluğuyla geçireceğiz” dedi.

  Madde AK Parti’nin itirazına rağmen oy çokluğuyla geçti. Soyer konuşması sonrasında 9 Eylül etkinliklerine katılmak için meclisi terk etti. Toplantıyı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu yönetti. AK Partili Hızal, Soyer'in toplantıdan ayrılmasını da eleştirdi.


Bu Haberin Manseti :

Soyer AKP’ye patladı
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim