Soyer'den Gümrükçü'ye övgü dolu sözler!

 • Haber Saati : 02 Ağustos 2019, Cuma 11:27:41 - 7 Ay önce eklendi.
Çiğli Belediyesi, 2-4 Ağustos tarihleri arasında düzenlediği kent sempozyumunun startını verdi.

  “Ekolojik sürdürülebilir bir kent ve adil bir yaşam” başlığı altında yapılan sempozyum yoğun katılımla gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katıldığı programa alanında uzman kişiler ve akademisyenler yerel yönetimler, kentsel dönüşüm, tarım, yenilenebilir enerji, iklim değişikliği, doğa, katılımcılık, sivil toplum, demokrasi, ekonomi, kültür, kooperatifçilik gibi farklı konu konuşulacak.

  ÇİĞLİ BELEDİYESİ'Nİ TEBRİK ETTİ
  Programda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ekolojik Sürdürülebilir Bir Kent ve Adil Bir Yaşam” temasıyla düzenlenen Kent Sempozyumu’nda siz değerli konuklara hitap etmek büyük bir şeref.   Sempozyumda; akademisyenler, meslek odalarından uzmanlar, vakıf, kooperatif ve derneklerden temsilciler, değerli görüşleriyle bizlere çok büyük katkılar sunacak.  Bu sempozyumun farklı bir önemi de var. Çiğli’de ilk kez böyle bir sempozyum düzenleniyor. Çiğli Belediyemizin bu noktada bir ilki gerçekleştirerek Çiğli’de kent bilinci oluşturma arzusunu ve katılımcı bir yaklaşımla Çiğli’yi yönetme iradesini tebrik ediyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki; ülkemizde şehircilik, kentsel politika ve yerel yönetimlere dair uygulamalar ne yazık ki özellikle son 15 yıldır oldukça zarar gördü. Yerel yönetimlerin yetkisi altındaki plan yapma, kentsel dönüşüm, kamulaştırma gibi konularda, merkezi müdahaleler, bu zararın başlıca sebeplerini oluşturdu.  Bizler, başta ülkemizdeki Büyükşehirler olmak üzere, diğer tüm kentsel alanlarda uygulanan mevcut yaklaşımlardan farklı bir yol izlemeliyiz. Çünkü mevcut kentleşme ve şehircilik anlayışı, geçmiş dönemlerden çok daha yıkıcı bir süreci beraberinde getirdi. Mevcut durum; insan ve diğer tüm canlıların doğasını, yaşam alanlarını ve geleceğimizi yok ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm canlılar için adil bir yaşamı savunan bir yönde ilerlemek ve mevcut uygulamaları İzmir’den başlatarak değiştirmek için çalışmalarını yürütüyor” açıklamasında bulundu.

  SOYER YENİ İZMİR STRATEJİSİNİ AÇIKLADI
  Yeni İzmir stratejilerinin temelinde İzmir’in doğası ve tarihsel konumu olduğunun altını çizen Başkan Soyer, “İzmir için stratejik planımızı bu çerçevede hazırlıyoruz. Bu sempozyumu düzenleyen başta Çiğli Belediyemiz olmak üzere, İzmir’in diğer ilçe belediyelerinin de bu anlayışla, bizimle ortak bir çalışma içerisinde olacağından hiç şüphem yok. Biz İzmir’i yeniden doğu ve batı arasındaki ilişkiyi kuran bir kalp olarak konumlandırıyor ve Akdeniz çanağı ile doğuyu yeniden harekete geçirecek, iki bölgeyi birbirine bağlayıp hayat verecek bir dünya kenti olarak görüyoruz. Ülkemizde altyapıdan anlaşılan genellikle, yolların yapılması veya fen işleriyle ilgili faaliyetlerdir. Ancak stratejik hedeflerimiz içindeki “yeşil altyapı” ile bu algıyı değiştirmeyi düşünüyoruz. Yeşil altyapıyı, bir çevre projesi veya tekil bir park bahçe meselesi gibi görmüyoruz. Yol ve barınma ne kadar temel bir altyapı ihtiyacı ise, bir şehrin yeşil alanlara kavuşması, nefes alabilmesi, havasının temiz olması da, bu şehrin en temel altyapı önceliklerinden... “Yol medeniyettir” şeklindeki yaklaşımların doğa tahribatı şeklindeki uygulamalara dönüştüğünü ne yazık ki olumsuz bir şekilde deneyimledik. Bu nedenle ulaşımda temel perspektifimiz, raylı sistemi mümkün olduğunca yaygınlaştırmak. Bu hem ekolojik, hem de belediyenin öz kaynaklarının daha tasarruflu harcanmasını sağlayacak bir çözüm” dedi.

  İZMİR’İ KENDİ BAŞIMIZA DEĞİL, BİRLİKTE YÖNETMEYİ HEDEFLİYORUZ
  İzmir’in esas fark yaratması gereken en önemli konulardan birinin demokrasi olduğunu belirten Soyer, “Demokrasinin kökleri bu topraklarda filizlendi. Demokrasinin yaşamın her anına ve alanına sirayet ettiği bir ortamı inşa etmeliyiz. Demokrasi 5 yılda bir sandık başına gitme değildir, alınacak bütün kararları, katılımcı mekanizmalarla halkımızla ortak alıyoruz, alacağız.  İzmir çoğulculuğun, farklılıkların ve çeşitliliğin en önemli merkezlerinden biri… İzmir’i kendi başımıza değil, herkesin düşüncesinin değerini kanıksayarak birlikte yönetmeyi hedefliyoruz. Bu yaklaşımımızın ilk adımlarını, İzmir buluşmalarıyla attık. Yola çıkarken; “sadece bize oy verenlerin değil, flamingoların, toprağın ve denizin de belediye başkanı olacağım” sözünü vermiştim. Biz, İzmir’de yalnızca farklı görüş ve düşüncelerdeki insanların uyum içinde yaşadığı bir kent iklimini değil; aynı zamanda insanların diğer canlılarla, havayla, suyla, iklimle barışık bir hayat sürdüğü bir yaşamı tahayyül ediyoruz. Bu nedenle, İzmir’in doğayla uyumlu ve Dünya’nın örnek alacağı bir kent olması gibi bir hedefle yola çıkıyoruz. Doğayla ve birbirimizle uyum için bir yaşamı esas alan yönetim anlayışının İzmir’le birlikte, bir bütün ülkemize ilham vermesi ümidiyle…” diye konuştu.

  GÜMRÜKÇÜ’YE ÖVGÜ DOLU SÖZLER
  Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye de övgülerde bulunan Soyer, “Sözlerimi bitirirken iki noktaya dikkat çekmek istiyorum. Birincisi; siyaset yapma sebebimizle ilgili… Biz bu toprakların bize verdiği zenginlikle uyumlu hayatı yaşamadığımızı düşünüyoruz. Başka bir hayatın mümkün olduğunu biliyoruz. Bunu yapacak irade ve güce sahibiz. İkincisi; Çiğli’nin bu dönüşümde gerçekten çok önder bir rol oynayacağına ben de inanıyorum. Karizmatik, son derece yetenekli, genç, çok çalışkan bir belediye başkanınız var. Ben de sonuna kadar ona ağabeylik yapacağım” dedi.

  "UTKU BAŞKAN İLE BERABER SON NOKTAYI KOYACAĞIZ"
  Gediz Deltasının dünyanın en güzel mucizelerinden biri olduğunu vurgulayan Soyer, “Dünyanın hiçbir yerinde flamingo üreten başka bir metropol yok. Çiğli onlara ev sahipliği yapan bir kent. Biz Gediz Deltası’nı dünyanın en güzel doğal parklarından biri haline getireceğiz. Utku Başkan ile beraber son noktayı koyacağız. Dünya Çiğli’yi ilgi ile merakla görmek isteyecek” ifadelerini kullandı.

  GÜMRÜKÇÜ’DEN 9 BUÇUK YIL MESAJI
  Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, kenti birlikte yönetmeyi hedeflediğini ve 2 dönem belediye başkanlığı görevi yapma hedefinin olduğunu belirterek, “İzmir’in kalbi İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak demiştik. Başkan seçildikten sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ilk defa belediyemizde ağırlıyoruz. Bir kenti sevmek ona hizmetle başlar demiştik. Aylardır yeni kentimize hizmet sistemini oluşturmaya çalışıyoruz. Kenti kentlilerle birlikte yönetmek istiyoruz. Beş yıl daha görev yapacağız. Tabi benim 2 dönem yapma hedefim var, 9,5 yılım daha var. Başkanımızın misyonuna olan güvencimizle bu kenti bir başka noktaya taşıyacağız. Binlerce vatandaşımız dilek ve şikayetlerini attılar. Anket çalışmaları yaptık.  26 mahallede 4 belediye başkan yardımcısı çalışma yaptık. İlçenin röntgenini çektik. Bunu yaparken de bilim eksik olmasın dedik. Bugün kent sempozyumumun bize yöne çizebilmesi için gerçekleştirdik” diye konuştu.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim